reklama

Zbláznili se v Chicagu? Třeba ne. Tohle jsou čtyři důvody, proč Hawks vydělali na výměně Panarina

Artěmij Panarin v Chicagu končí. Klub jednu z největších hvězd světového hokeje vyměnil za slabou protihodnotu do Columbusu. Přinášíme čtyři důvody, proč Blackhawks stejně vý,měnou vydělali. Artěmij Panarin v Chicagu končí. Klub jednu z největších hvězd světového hokeje vyměnil za slabou protihodnotu do Columbusu. Přinášíme čtyři důvody, proč Blackhawks stejně vý,měnou vydělali. autor: ČTK
Možná jste to prožívali podobně. Nejprve přišel údiv: Cože? Pak nádech, a někteří se ještě možná pro jistotu jednou koukli, jestli nečetli špatně. Fanoušci sledující NHL zkrátka zůstali v šoku, museli. Vždyť Chicago se o víkendu zbavilo jedné z největších hvězd světového hokeje. Artěmije Panarina navíc vyměnili na první pohled za velmi slabou protihodnotu - útočníka Brandona Saada z Columbusu. Přestupová bomba, kterou nikdo nečekal, ale bez emocí logiku dává. Tohle jsou čtyři důvody, proč Hawks do odvážného trejdu šli. A proč nakonec mohou být ti, kteří na něm vydělali.

Chicago/Praha - Pro začátek si shrňme pár objektivních informací: Artěmij Panarin posbíral v loňské sezoně skvělých 75 kanadských bodů, vyšvihl se mezi největší superstar NHL a dělal ještě lepšího spoluhráče z Patricka Kanea. Zatímco Američan loni vyhrál bodování ligy, Panarin byl nejlepším nováčkem.

Panarin mění v NHL dres. Z Chicaga jde do Columbusu za jiného útočníka Saada Panarin mění v NHL dres. Z Chicaga jde do Columbusu za jiného útočníka Saada Čtěte zde

Fanoušci Chicaga jej milovali, teď jsou v šoku. Blackhawks jej vyměnili do Columbusu.

Za Brandona Saada. Čtyřiadvacetiletého útočníka, který sice v poslední sezoně posbíral rovněž slušných 56 bodů, ale přiznejme si to úplně otevřeně: Hokejově je to prostě horší hráč.

Šokující. Taková zkrátka je víkendová výměna těchto dvou hokejistů, kterou můžeme už teď s předstihem označit za přestupovou bombu léta. Vyvolala údiv, emoce, nepochopení.

Až ale dáte emoce stranou, zjistíte, že krok Chicaga, které se dobrovolně vzdalo jedné z největších hvězd světového hokeje za relativně malou protihodnotu, logiku má. Tohle jsou čtyři důvody, proč se Hawks Panarina zbavili, a ještě tím mohou vydělat. 

Místo pod platovým stropem

V tuto chvíli si nepomohlo nijak, do budoucna ale Chicago jedno velké trápení vyřešilo. Odchod Panarina bude pro Blackhawks důležitý hlavně z hlediska platového stropu.

V následující sezoně si oba hráči sice vydělají shodně 6 milionů dolarů, jenže zatímco Saad zůstane pod smlouvou i příští čtyři roky, Panarin se za dva roky stane nechráněným volným hráčem a řekne si v NHL o pořádný balík, odhadem kolem deseti milionů dolarů na sezonu.

Vzhledem k výkonům, jaké předvádí, na takové peníze má nárok. A v lize mu je určitě někdo nabídne. Chicago by to ale nebylo, tolik peněz v nabušeném rozpočtu pod platovým stropem na příští sezony nemá. A tak se Panarina rozhodlo vyměnit zavčasu, dokud má nějakou cenu. Zatímco za dva roky by Panarin na devadesát procent odešel jinam zadarmo, teď Blackhawks získali jednoho z nejlepších dvoustranných útočníků v lize.

Z tohoto pohledu proto riskují především Blue Jackets. Nikde totiž není psáno, že Panarin bude chtít v Columbusu zůstat. Vynikajícím Saadem, jenž v posledních dvou sezonách nastřílel 31 a 24 branek, tak zaplatili za hráče, který může za dva roky zadarmo odejít i od nich.

Artěmij Panarin

Artěmij Panarin

Pozice: levé křídlo
Plat (smlouva do): 6 milionů dolarů (červen 2018)
Věk: 25 let
Bilance v NHL: 161 zápasů, 151 bodů (61+90)
Bilance ve Stanley Cupu: 11 zápasů, 8 bodů (2+6)
Bilance v poslední sezoně / Stanley Cup: 82 zápasů, 74 bodů (31+43) / 4 zápasy, 1 bod (0+1)

Komplexnější hokejista

Brandon Saad sice svými kličkami nedokáže zesměšňovat obránce s tak velkou pravděpodobností jako Artěmij Panarin, přesto může být nakonec mnohem platnějším hráčem. Jeho velkou výhodou je všestrannost. Umí dávat góly, je na něj spoleh i dozadu.

Artěmij Panarin v Chicagu oslňoval ligu dvě sezony, ale k čemu to bylo, když Hawks pokaždé skončili v prvním kole? Letos Rus navíc v pěti zápasech play-off nedal gól. A ukázalo se, že má problémy s tvrdou hrou soupeře, která ve vyřazovacích bojích přichází.

To Saadovy výkony v nejdůležitějších zápasech sezony rostou, na posledním Stanley Cupu Chicaga je podepsaný osmi góly.

Brandon Saad

Brandon Saad

Pozice: levé křídlo
Plat (smlouva do): 6 milionů dolarů (červen 2021)
Věk: 24 let
Bilance v NHL: 368 zápasů, 232 bodů (107+125)
Bilance ve Stanley Cupu: 72 zápasů, 37 bodů (16+21)
Bilance v poslední sezoně / Stanley Cup: 82 zápasů, 53 bodů (24+29) / 5 zápasů, 3 body (2+1)

Náhrada za Mariána Hossu

Chicago zároveň na konci minulého týdne oznámilo, že do příští sezony nezasáhne slovenský útočník Marián Hossa. Dlouholetá opora, která s klubem v minulých sezonách dosáhla na tři Stanley Cupu, pravděpodobně ukončí v 38letech nuceně kariéru. Na led ho nepouští stále se zhoršující alergie na výstroj.

A právě místo Hossy, který většinou nastupoval s kapitánem týmu Jonathanem Toewsem, Blackhawks potřebují nějak zaplnit. Saad je jako parťák Toewse logická první volba. Spolu v jedné formaci už Chicago dovedli k posledním dvěma Stanley Cupům, velice dobře si k sobě sedli také lidsky.

Sexbomba odvedle, olympijská vítězka nebo reportérka. Tohle jsou sexy partnerky elity NHL Sexbomba odvedle, olympijská vítězka nebo reportérka. Tohle jsou sexy partnerky elity NHL Prohlédněte zde

Návrat Saada do Chicaga, které před dvěma lety podpisem kontraktu v Columbusu opustil, může Toewse probudit. Devětadvacetiletý Kanaďan bez něj neprožíval nejlepší sezony, pokaždé nasbíral o deset bodů méně než dříve se Saadem. Letos byla bilance štědře placeného Toewse "jen" 58 bodů (21+37).

Týmová chemie

A na tohle nezapomeňte: týmová chemie. Artěmij Panarin nejspíš není jedním z těch Rusů, kterého by spoluhráči kolem sebe neměli rádi. Jenže Brandon Saad má v Chicagu úplně jiné postavení.

Jak Jonathan Toews, tak Patrick Kane už se nechali slyšet, že jsou z návratu Saada nadšení. A hlavně vedení vkládá do navrátilce velké naděje, že pomůže oživit Toewse. 

Saad pravděpodobně nedokáže nahradit útočné kvality Panarina, to se od něj ale vůbec nebude očekávat. Přichází i jako jeden z pilířů atmosféry v kabině a na ledě dostane jiné, přitom stejně tak klíčové role. 

V tuto chvíli na trejdu neztratil nikdo. Chicago si uvolnilo místo v platovém stropu za prověřenou kvalitu, Columbus zase získal hvězdu, která bude lákat lidi a prodávat reklamní předměty. Hodnotit celý trejd se ale dá až příští rok podle toho, kde Panarin podepíše vysněný luxusní kontrakt.

reklama