reklama

Zemřel Gordie Howe. "Pan hokej" skonal ve věku 88 let

Gordie Howe Gordie Howe Foto: Reuters
Ve věku 88 let v pátek skonal legendární Gordie Howe, jeden z nejlepších hokejistů historie. "Pan hokej" odehrál 25 sezon za Detroit Red Wings a dodnes je držitelem mnoha rekordů NHL. Howe zemřel po dlouhých zdravotních problémech, koncem předloňského roku prodělal dvě mrtvice, jeho zdravotní stav navíc komplikovala pokročilá demence a vysoký krevní tlak.

Praha - Minulou sobotu zemřel Muhammad Ali, tento pátek přišel sport o dalšího velikána. Ve věku 88 let podlehl dlouhým zdravotním potížím Kanaďan Gordie Howe, jedna z legend zámořské NHL.

Howe odehrál 25 sezon za Detroit Red Wings a dodnes je držitelem mnoha rekordů a ocenění v NHL. Mimo jiné má na kontě nejvíce odehraných zápasů (1767), nejvíce bodů jako pravé křídlo (1850), nejvíce 20 a vícególových sezon v řadě (22) či nejvíce účastí v All Star Game (23).

Připište do poznámky, že to měl mnohem těžší, říkal o svém idolu Howeovi Gretzky Připište do poznámky, že to měl mnohem těžší, říkal o svém idolu Howeovi Gretzky Čtěte zde

Šestkrát také vyhrál Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče soutěže a rovněž šestkrát byl nejproduktivnějším hokejistou sezony. Čtyřikrát také vyhrál Stanley Cup.

V NHL nasbíral za 26 sezon v 1767 zápasech 1850 bodů za 801 branek a 1049 asistencí a jeho ofenzivní rekordy překonala až další legenda Wayne Gretzky. Do této sezony se držel na třetím místě historického pořadí produktivity, než ho překonal čtyřiačtyřicetiletý Jaromír Jágr.

Gordieho hattrick

V NHL nastoupil poprvé v roce 1946, naposledy v sezoně 1979/80, kdy za Hartford Whalers odehrál celou sezonu. Bylo mu tehdy neuvěřitelných 52 let. O čtyři více, než druhému nejstaršímu hráči historie NHL Chrisi Cheliosovi a o osm let více než je nyní Jaromíru Jágrovi.

Howe přitom vynikal nejen útočnými schopnostmi, ale vyžíval se i ve rvačkách na ledě. Dal vzniknout termínu "hattrick Gordieho Howea", což znamená během zápasu skórovat, přihrát na gól a ještě se poprat.

Vinou svého hernímu stylu byl mnohokrát zraněn. V obličeji měl přes 300 stehů, častokrát měl zlomená žebra i zápěstí, vykloubená ramena a utrpěl i zhmoždění mozku.

Zemřel ovšem po dlouhých zdravotních problémech nehokejového charakteru. Koncem předloňského roku prodělal dvě mrtvice, jeho zdravotní stav navíc komplikovala pokročilá demence a vysoký krevní tlak.

Takhle letos Howeovi zpívali fanoušci Detroitu k narozeninám
reklama