reklama

Zetterberg možná dohrál, děsí se v Detroitu. Do první lajny má jít Zadina, do obrany Hronek

Henrik Zetterberg Henrik Zetterberg autor: Reuters
Hned dva čeští nováčci by v příštím ročníku měli pomoct hokejovému Detroitu s bolestivou přestavbou.

Praha - Že detroitským Red Wings skončily v NHL veselé časy, dokládají dvě neúčasti v play off za sebou a také blížící se rozlučka kapitána Henrika Zetterberga.

Zarostlý Švéd, který na ledě plní všemožné úkoly, má sice smlouvu ještě na tři sezony, jenže na začátku té příští oslaví už 38. narozeniny. A věk bolavým zádům zpravidla nepomáhá. Někteří lidé z klubu údajně pochybují, že Zetterberg bude v říjnu připravený hrát.

"Když jsem s ním mluvil naposledy, plánoval, že bude hrát," prohlásil zkraje července generální manažer Detroitu Ken Holland. "Hodně ale záleží na jeho zádech. Já očekávám, že hrát bude. Jistě to ale nevím."

Red Wings, kteří dříve tvrdošíjně lpěli na veteránech, teď podle všeho vkládají naděje do nováčků v teenagerovském věku, ofenzivní vzpruhu mají přinést Michael Rasmussen a hlavně Filip Zadina.

Situace je špatná. Naposledy Detroit skončil těsně nad ligovým dnem a měl čtvrtou nejhorší ofenzivu. Před uzávěrkou trhu navíc vyměnil Tomáše Tatara. Z výraznějších postav v létě přivedl akorát kočovného střelce Thomase Vaneka.

Do toho musí manažer Holland poslouchat o zdravotních nesnázích Zetterberga. Ten za poslední tři roky kupodivu odehrál všechny zápasy, ale loni často vynechával tréninky. Tiše trpěl. Kariéru zatím neukončí (tím by přitížil platovému stropu Red Wings), ale je možné, že zamíří na listinu dlouhodobě zraněných.

Předpokládaná sestava Detroitu

Ansar Khan ze serveru MLive.com tipuje, že ofenzivní lajny Detroitu v nadcházejícím ročníku by mohly vypadat následovně:

Mantha - Larkin - Zadina
Athanasiou - Nielsen - Rasmussen
Nyquist - Helm - Vanek
Bertuzzi - Glendening - Abdelkader
Náhradníci: Frk, Witkowski

A takhle vypadá Khanův seznam obránců:

Green, DeKeyser, Ericsson, Daley, Kronwall, Jensen, Hronek

Americký klub každopádně bude muset oželet Švédova kouzla a defenzivní extratřídu. Jestli ne letos, tak za rok už téměř určitě.

Pořádná nůše zodpovědnosti proto zavalí nastupující generaci. V jejím čele je Zadina, nejvýše draftovaný hráč Detroitu za posledních 28 let. Celkově obsadil šestou příčku, by měl na pódium vystoupat mezi prvními pěti.

"Je zklamaný, že takhle klesl," řekl Shawn Horcoff, jenž má v klubu na starosti rozvoj hráčů. "Ale nás to těší. Je sebevědomý a umí dávat góly. Alespoň v to doufáme, protože je budeme potřebovat."

Ideálně už od nadcházejícího ročníku.

Novinář Ansar Khan, jenž se situací Red Wings bývá dobře obeznámený, nedávno načrtl, jak by v říjnu mohla vypadat sestava mužstva. Zadinu postavil do elitní lajny vedle obrovitého střelce Anthonyho Manthy a rychlíka Dylana Larkina (ten ještě čeká na prodloužení kontraktu).

Český talent už s Detroitem podepsal tříletou nováčkovskou smlouvu, díky níž může ročně brát až 1,8 milionu dolarů. Do NHL chce vstoupit co nejdřív, ale ví, jaké nástrahy ho čekají.

"Pokud předvedu své maximum a budu makat víc než ostatní, můžu uspět," řekl Zadina k přípravnému kempu, který začne v polovině září. "Ale určitě to bude velmi těžké, protože máme dost dobrý tým."

Místo na křídle si chce vydobýt i Martin Frk, ale toho má Khan mezi náhradníky.

Českou minikolonii v Detroitu by měl rozšířit ještě obránce Filip Hronek, jenž dosud sbíral plno bodů v juniorce a na farmě. Blýskl se i na mistrovství světa dospělých. Na volné místo po odchodu Xaviera Ouelleta však dychtivě hledí víc beků, třeba Libor Šulák.

reklama