reklama

Zoufalý tah, komentují v zámoří návrat Pavelce. Ten chce zachránit kariéru v NHL

Ondřej Pavelec v posledním utkání proti Anaheimu. Ondřej Pavelec v posledním utkání proti Anaheimu. autor: ČTK
Brankář Ondřej Pavelec po povolání z farmy vytáhl Winnipeg z nejhoršího. Po třech zápasech, z nichž dva vyhrál, má úspěšnost zákroků 90,7 procenta. Takovým číslem se v současném ročníku hokejové NHL nemůže pochlubit žádný jiný český gólman.

Praha – Winnipeg mu před startem sezony dal zřetelně najevo, že už s ním nepočítá. Ondřej Pavelec mrzutě odkráčel na farmu s mlhavou vidinou budoucnosti v NHL. Teď je zpátky v hlavním týmu a má šanci dokázat, že stále patří k brankářské špičce.

Winnipeg povolal poprvé v sezoně NHL z farmy brankáře Pavelce Winnipeg povolal poprvé v sezoně NHL z farmy brankáře Pavelce Čtěte zde

Přestože v AHL po prvotních rozpacích nabral slušnou formu, jeho povýšení mezi elitu vyvolalo za oceánem pozdvižení.

"Povolání Pavelce akorát ukazuje zoufalost současné situace," napsala kanadská odnož deníku Metro. "Bylo vcelku jasné, že klub svou bývalou jedničkou odvrhl. Fakt, že ji teď vzal zpátky a poslal do hry, potvrzuje, jak moc se plány rozpadají a jak špatně vedení jednalo na začátku sezony."

Novinář Greg Wyshynski, který přispívá na populární blog v rámci portálu Yahoo Sports, nabídl podobný pohled: "Pro Jets musí být trapné, že se obracejí zpátky na Pavelce, jehož vyhostili do AHL. Chtěli tím vyřešit brankářskou situaci, ale v průměru obdržených gólů jsou na čísle 3,06."

Svou úvahu zakončil Wyshynski slovy: "Třeba Ondřej Pavelec tým zachrání a bude se smát jako poslední."

Senzační zákrok a překonání klubového rekordu

Vytáhlého českého brankáře povýšení zaskočilo, možná i proto v klání s Arizonou inkasoval hned z první střely. Postupem času však nabral jistotu a solidním výkonem dovedl tým k výhře 6:3. Nejvíc zazářil krátce po polovině zápasu, kdy zásahem holí zlikvidoval střelu Radima Vrbaty do prázdné brány.

"Pavy! Pavy!" skandovalo publikum. Radost měl také kouč Paul Maurice, jenž později novinářům řekl: "Vytáhl zákrok, jaký dokáže udělat jen hodně, hodně talentovaný brankář. Jsem za něj šťastný, opravdu šťastný."

Podívejte se na zákrok, který Ondřej Pavelec vytáhl proti Radimu Vrbatovi. YouTube

Staronového hrdinu mohl plácat po zádech i po dalším představení, v němž Pavelec vychytal vítězství 5:3 nad St. Louis. Dokonce se mu povedlo překonat klubový rekord, když ve druhém dějství zastavil nevídaných 25 střel.

Po duelu však nedával emoce najevo: "Myslím, že rekord není moc důležitý. Za týden klidně můžu být zpátky na farmě, takže žiju ze dne na den. Pokaždé když dostanu šanci, snažím se předvést to nejlepší. Uvidíme, co bude dál."

Naposledy dostal Pavelec příležitost v noci na dnešek proti Anaheimu. Opět inkasoval třikrát, jenže tentokrát odešel do šatny jako poražený.

Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Prohlédněte zde

Chytá o budoucnost v NHL

Pořád ale platí, že návrat na nejsledovanější scénu mu vcelku vychází. Vždyť ukončil čtyřzápasovou šňůru porážek a ze tří duelů má úspěšnost zákroků 90,7 procenta. Byť nejde o zrovna oslnivé číslo, trápící se brankáři Winnipegu k němu můžou vzhlížet s respektem.

Ondřej Pavelec v přípravě NHL Dá se říct, že Pavelec okusil v NHL jediný tým. Nejdřív chytal za Atlantu, odkud se klub přestěhoval do Winnipegu. Foto: Reuters

Kouč Maurice ví, že držet v týmu tři gólmany rozhodně není ideální, ale odmítá prozradit, jak s přetlakem naloží. Možná to sám neví. Jets, kterým stále chybí elitní střelec Patrik Laine, potřebují vyhrávat, protože od hranice postupu do play-off je dělí jen tři body.

Pavelec se na dohánění manka nejspíš ještě bude podílet, přičemž ho požene větší motivace než jeho konkurenty. Letos mu totiž končí lukrativní kontrakt s průměrným platem kolem čtyř milionů dolarů. Tolik peněz už asi nikde za mořem nedostane, ale jde mu o to, aby dostal alespoň nějaké. Aby stále mohl chytat mezi nejlepšími. "Je to pro mě důležité," řekl krátce po povolání z farmy. "Jestli chci zůstat v NHL, musím něco předvést. Mám šanci dokázat, že sem patřím."

reklama