reklama

Nic jsme nevyhráli, chceme slavit na Václaváku, říkají Lvi

Ani dva góly Geoffa Platta, z nichž jeden byl opravdu unikátní, nestačily hokejistům Lokomotivu Jaroslavl v 5. zápase semifinále KHL na ledě pražského Lva k výhře. youtube.com
Vítěz Západní konference KHL, první známý finalista play off soutěže, první neevropský účastník finálových bojů o Gagarinův pohár. Těmito tituly se mohou pyšnit hokejisté pražského Lva.

Praha - Vítěz Západní konference KHL, první známý finalista play off soutěže, první neruský účastník finálových bojů o Gagarinův pohár

Těmito přívlastky se po výhře 3:2 ve čtvrtečním pátém zápase finále Západní konference nad Lokomotivem Jaroslavl mohou pyšnit hokejisté pražského Lva, kteří vyhráli celou sérii 4:1 na zápasy.

"Je to hezké, ale nic ještě nekončí. Dostali jsme se do finále, ale lidi budou znát jen vítěze po konci sezóny," řekl po zápase novinářům střelec vítězného gólu Michal Birner.

"Když jsme se sešli na začátku sezony, tak jsme si dělali srandu, že budeme na konci dubna na Václaváku slavit. Je to blízko, tak snad se nám to vyplní," doplnil osmadvacetiletý útočník.

"Vítězný gól je už jenom bonus"

I když začal letošní playoff na tribuně, protože se nevešel mezi dvanáctku útočníků, v sérii s Jaroslavlí už se pevně usadil ve třetím útoku s Michalem Řepíkem a Nikem Kapanenem a právě po jejich kombinaci vstřelil rozhodující gól utkání.

"Jsem za tu branku strašně rád, že je vítězná, už je jen takový bonus. Vůbec jsem na to, že bude vítězná, nemyslel. Když jsme pak jeden dostali, tak už jsem se jen modlil, aby to Veha (Petri Vehanen) pochytal a my to zvládli. Naštěstí to na postup vyšlo už teď," těšilo útočníka, který prošel mládežnickými týmy pražské Slavie.

"Naše lajna bohužel dostala oba góly, měli jsme tam velké zmatky v obranném pásmu. Naštěstí se nám dařilo střelecky. Rozhodla jedna přesilovka, kterou my jsme využili a oni ty své dvě ne. Gólman nás opět podržel a dokázali jsme na to nakonec v závěru dobojovat," dodal Birner.

"Musíme ruské rozhodčí pochválit"

Těšilo ho hlavně, že v celé sérii stejně jako po celý ročník soutěže se tým může opřít o výkony šestatřicetiletého finského veterána v brance Lva Petriho Vehanena.

"Až do finále nás dovedl v první řadě gólman. Hlavně ty první dvě utkání doma vychytal i nemožné. Držel nás celou sérii a hlavně jemu patří díky za postup do finále. Věděli jsme, že při hře pět na pět si toho soupeř moc vytvořit nedokáže. Naštěstí jsme měli jen dvě vyloučení, které nedokázali potrestat," přiznal.

Právě na výkony ruských rozhodčích si Lev nemůže v play off stěžovat, a to přesto, že se mluvilo před sérií o tom, že by si vedení KHL přálo ve finále mít raději dva ruské kluby.

"Vůbec jsme nějaký tlak, že budeme pořád vylučovaní, nepociťovali. Nejdřív jsme měli dva neruské soupeře a teď proti Lokomotivu, jsme čekali, že to bude horší. Musíme je však rozhodčí pochválit, zvládli to skvěle a na úrovni. Chci taky poděkovat lidem, že se na nás naučili chodit. Doufám, že na finále jich dorazí ještě víc," poznamenal Birner k téměř desetitisícové návštěvě.

Jalonen: Hráči jsou hladoví po titulu

Také finský trenér Lva Kari Jalonen po zápase přiznal, že mise týmu ještě není u konce.

"Týmu věřím i nadále. Odvedli jsme dobrou práci, ale musíme hledět dopředu, protože stále zůstává jeden krok, který je třeba udělat. A v kabině máme právě teď hodně hráčů, kteří jsou hladoví po úspěchu," uvedl Jalonen, který od příští sezony převezme finskou reprezentaci.

"I když Lokomotiv vyhrál jediný zápasy, byl to velmi silný soupeř, což potvrzuje vyřazení Dynama a SKA. Jsme velmi rádi, že jsme postoupili už dnes a můžeme ušetřit síly a připravit se na finále," dodal.

Naopak jeho protějšek, velezkušený kanadský kouč Dave King, skládal komplimenty mužstvu Lva.

King: Je těžké proti Lvu hrát

"Chci poblahopřát družstvu Lva, byli v sérii lepší a chci vyzdvihnout práci svého kolegy Jalonena, Lev je velmi dobrý a talentovaný tým, hráli moc dobře. Je těžké proti nim hrát, protože mají neustále pod kontrolou puk a musíte hodně bránit. V tom je to obtížné," konstatoval někdejší dlouholetý kouč kanadské reprezentace.

"Na svůj tým jsem velmi pyšný a děkuji hráčům za to, co dokázali. Máme velmi mladé hráče, kteří hrají rychlý útočný hokej a věřím, že o nich bude ještě hodně slyšet. Chci také poukázat na to, že když jsem tu trénoval v roce 2006, udělala KHL velký krok dopředu, je to vynikající soutěž," doplnil King. 

reklama