reklama

Nominace je venku! Do Soči jede Barinka, Hudler má smůlu

OBRAZEM Soupiska pro Soči: Legendy, hvězdy, bojovníci Podívejte se obrazem na finální soupisku české hokejové reprezentace pro olympiádu v Soči. Foto: Reuters
Trenér Alois Hadamczik v Praze oznámil nominaci hokejistů na olympijský turnaj v Soči.

Praha - Alois Hadamczik oznámil konečnou nominaci českých hokejistů na olympiádu v Soči, kterou vzbudí mezi hokejovými fanoušky pořádný rozruch. V sestavě českého týmu skutečně chybí třetí nejproduktivnější český hráč v NHL a lídr Calgary Jiří Hudler i spolehlivý obránce Colorada Jan Hejda.

Místo nich se do Soči podívají hokejisté z domácí extraligy. Trenér na olympiádu povolal už dvaačtyřicetiletého Petra Nedvěda z Liberce i svého zetě a obránce Vítkovic Michala Barinku. Jeho jméno je na nominační listině největším překvapením.

"Na Barinku budu o to tvrdší"

Sám Barinka, manžel Hadamczikovy dcery Nikol, přitom ještě včera po utkání na Spartě v rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdil, že o své případné účasti na olympiádě neměl nejmenší tušení.

"Myslím, že by tam chtěl jet úplně každý. Olympiáda je sen pro každého. Ale budu čekat, je to ve hvězdách. V NHL máme spoustu perfektních obránců," řekl přesně na dotaz Aktuálně.cz Barinka. Celý rozhovor s ním si můžete přečíst ZDE.

"Trénuji od roku 1984 a nikdy jsem nepodléhal nějakým tlakům agentů a neudělám to ani teď, když tam hraje můj zeť. Naopak to bude mít o to těžší, budu na něj přísnější než na kohokoliv jiného v týmu. Navíc já nejsem v týmu sám, s mou volbou souhlasili i ostatní členové," přiznal na pondělní nominační tiskové konferenci Hadamczik. 

Do Soči jede vedle něj i zkušený Tomáš Kaberle z Kladna a další tři hráči z ruské Kontinentální hokejové ligy: obránce Lukáš Krajíček (Minsk) a útočníci Roman Červenka (Petrohrad) s Jiřím Novotným (Lev Praha).

"Hejda není na velkém ledě tak platný" 

"Dvojice Krajíček - Barinka hrála velmi dobře na úvodním turnaji Euro Hockey Tour v Pardubicích, i teď v Soči, proto jsme chtěli, aby hráli spolu. I proto se nedostalo na Petra Čáslavu," uvedl Hadamczik.

Naopak se nedostalo na obránce Colorada Jana Hejdu, který má v NHL životní sezonu a v bodování +/- má 12 kladných bodů.

"Sledovali jsme zápasy Honzy Hejdy, na malém hřišti je to velmi dobrý hráč, ale nejsem si jistý, že na velkém hřišti bude tak platný," objasnil kouč národního týmu.

Do nominace se nevešli ani Jiří Hudler a Radim Vrbata, aktuálně třetí a čtvrtý nejproduktivnější český hráč v této sezoně NHL.

"Na evropském a americkém ledě se hraje úplně jiný hokej a já potřebuji mít v týmu i nějaké hráče, kteří dokážou podržet puk," přiznal Hadamczik. 

Kapitánem bude Plekanec

Zbytek týmu tvoří krajánci z NHL v čele s Jaromírem Jágrem, Patrikem Eliášem a Tomášem Plekancem. Právě Plekanec bude kapitánem týmu, Jágr s Eliášem budou jeho asistenti.

Na nominaci se podle očekávání vůbec neobjevilo jméno zraněného Tomáše Hertla (který je po operaci a kvůli střetu s Dustinem Brownem může přijít o zbytek sezony - čtěte ZDE).

Cenné zkušenosti budou místo něj nabírat mladé pušky z Tampy Bay: na soupisku se dostal útočník Ondřej Palát i řízný bek Radko Gudas.

"Radko Gudas je velice odvážný hráč, ale bude se muset umravnit a nesmět se prát, protože pravidla NHL a IIHF jsou úplně jiné," upozornil Hadamczik.

"Palát mě příjemně překvapil. Manažer Tampy Yzerman mi řekl, že je s ním jediný problém, měl hrát u nás čtvrtou lajnu, ale je tak dobrý, že po zranění Stamkose hraje první," zdůvodnil trenér českého mužstva.

"Jágr je rád, že Nedvěd bude v týmu" 

Brankoviště bude podle očekávání hájit Ondřej Pavelec, Jakub Kovář a Alexander Salák.

"Mluvil jsem s Ondrou Pavelcem, on si je vědom toho, že teď on ani jeho tým nepředvádějí takové výkony, jaké by chtěl. I proto chci říct, že máme tři vyrovnané brankáře a jedničku z nich vybereme," uvedl Hadamczik.  

"Petra Nedvěda jsem si po nedělním zápase pozval na schůzku, je odhodlaný bojovat a podřídit se týmu. Je ochotný přijmout jakoukoliv roli, i když ve svém klubu hraje 27 minut za zápas," upozornil Hadamczik.

"Dokonce jsem včera volal Jardovi Jágrovi a hned jeho první otázkou bylo, jestli bude Petr hrát. Přiznal, že je rád, že konečně nebude v týmu nejstarším hráčem," dodal.

Nominace české hokejové reprezentace na ZOH v Soči:

Brankář: Ondřej Pavelec, Jakub Kovář, Alexander Salák.

Obránci: Radko Gudas, Zbyněk Michálek, Michal Rozsíval, Ladislav Šmíd, Marek Židlický, Michal Barinka, Tomáš Kaberle, Lukáš Krajíček.

Útočníci: Patrik Eliáš, Michael Frolík, Martin Hanzal, Aleš Hemský, Jaromír Jágr, David Krejčí, Milan Michálek, Ondřej Palát, Tomáš Plekanec, Vladimír Sobotka, Jakub Voráček, Roman Červenka, Petr Nedvěd, Jiří Novotný.

Hokejisté, kteří se do nominace českého týmu nevešli:

Brankář: Petr Mrázek

Obránci: Jan Hejda, Jakub Kindl, Roman Polák, Radek Martínek, Petr Čáslava.

Útočníci: Jiří Hudler, Radek Dvořák, Martin Erat, Tomáš Fleischmann, Martin Havlát, Jiří Tlustý, Radim Vrbata, Jan Kovář.

reklama