Norská fobie trvá. Vlažní Češi vyhráli až na nájezdy

7. 5. 2012 19:04
Česko - Norsko 4:3 po nájezdech (1:1, 1:1, 1:1)
MS v hokeji 2012: Česko - Norsko (Skroder, Haugen, Průcha)
MS v hokeji 2012: Česko - Norsko (Skroder, Haugen, Průcha) | Foto: Reuters

Stockholm - Až precizně provedený samostatný nájezd Aleše Hemského rozhodl o druhé výhře českých hokejistů na světovém šampionátu. Češi porazili bojovný norský výběr 4:3 po penaltové loterii.

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika předvedli další vlažný výkon a zatím zůstávají daleko za očekáváním. Norsko po dvou letech na MS znovu nedokázali porazit, v Německu 2010 dokonce prohráli 2:3. Norové ve Stockholmu favorita překvapili a v normální hrací době zvítězili v počtu střel na branku.

Jedna prohra a Jágr jede na MS? Hadamczik chce Poláka
Norský strašák je tu. Kouč: Nesmíme si jen přihrávat
Norové Rusům body neukradli, proti byli i rozhodčí

"Chtěli jsme vyhrát za tři body, ale vzhledem k tomu, jak se zápas vyvíjel, mají ty dva velkou hodnotu," řekl v pozápasovém televizním rozhovoru brankář českého týmu Jakub Kovář, který nedostal v nájezdech ani jeden gól.

Norové dvakrát v zápase vedli, Češi vždy vyrovnali a ve třetí třetině šli do vedení 3:2. Norský výběr si však vyrovnávacím gólem vynutil prodloužení. Branky českého týmu zaznamenaly posily z NHL Hemský, Krejčí a Frolík.

"Musíme se ponaučit z chyb, které jsme udělali. Měli jsme dobrý start, ale srazila nás vyloučení. Toho se musíme vyvarovat. Ale myslím, že už se zlepšujeme," podotkl jeden z nejlepších českých hráčů Míchael Frolík.

První přesilovku měli Češi už po 22 vteřinách, jenže nevyužili jí. Šanci obránce Němce zhatil brankář Haugen. A pak čeští hokejisté faulovali v rychlém sledu hned čtyřikrát za sebou. Dlouhou přesilovku pěti proti třem využil Mathis Olimb zakončující do odkryté klece.

Hadamczik musel dělat změny v útocích

Český tým vyrovnal v 17. minutě. Nedvěd ukořistil puk ve vlastním obranném pásmu, vyrazil dopředu a ideálně našel najetého Hemského, který se nemýlil.

Vstup do druhé třetiny se lépe povedl severskému soupeři. Velké okno v české obraně dokonalou střelou potrestal Spets. Kouč Hadamczik na nepříznivý vývoj reagoval změnou v prvních dvou útocích. K Plekancovi a Frolíkovi přišel Michálek, ke Krejčímu s Průchou se posunul Tenkrát.

MS v hokeji 2012: Česko - Norsko (Tenkrát, Haugen)
MS v hokeji 2012: Česko - Norsko (Tenkrát, Haugen) | Foto: Reuters

Norové ale nadále zlobili a mohli vést o dvě branky. Kovář naštěstí v poslední chvíli zalehl puk po střele Hansena. Frolík po samostatné akci trefil tyč a ve 38. minutě se Češi dočkali. Krejčí se blýskl milimetrově přesnou střelou a vyrovnal.

Obhájci světového bronzu šli poprvé do vedení ve 48. minutě. Michálek u mantinelu vybojoval puk, Plekanec ho chytře posunul na Frolíka a ten trefil mezeru mezi Haugenovými betony.

Jenže vedení vydrželo Čechům pouhé tři minuty. Pak Thoresen vyzval k úžasné bombě Holöse - 3:3. V nastavení se nic podstatného nestalo a tak se šlo na nájezdy.

Hned první se prosadil parádní kličkou Hemský a byl nakonec jediným úspěšným střelcem. Nedvěd s Krejčím neuspěli, stejně jako na druhé straně Skröder, Thoresen a Ask.

Zápas základní skupiny B na mistrovství světa v hokeji ve Stockholmu:

Česká republika - Norsko 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 17. Hemský (P. Nedvěd), 38. Krejčí (Tenkrát), 48. Frolík (Plekanec, M. Michálek), rozhodující sam. nájezd Hemský - 12. M. Olimb (Holös, Ask), 22. Spets (Bastiansen, M. Olimb), 51. Holös (Thoresen, Bonsaksen). Rozhodčí: Lewis (Kan.), Reiber (Švýc.) - Dehaen (Fr.), Dussureault (Kan.). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 3383.

Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Mojžíš, Němec, Krajíček, Blaťák, Čáslava - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Průcha, Krejčí, M. Michálek - Hemský, P. Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Norsko: Haugen - Trygg, Tollefsen, Holös, Bonsaksen, Solberg, Kaunismäki - Skröder, Thoresen, Hansen - M. Olimb, Bastiansen, Spets - Holtet, K. Forsberg, Röymark - Martinsen, K. A. Olimb, Ask. Trenéři: Roy Johansen, Knut Stubdal a Petr Jaroš.