Kanada vydřela výhru nad Nory, Slováci se loučí vítězstvím

20. 5. 2014 18:00
Kanadští hokejisté i přes neuznaný gól vyhráli zápas s Norskem 3:2 a ovládli skupinu A.
Slováci slaví branku Tatára v utkání MS proti Dánsku
Slováci slaví branku Tatára v utkání MS proti Dánsku | Foto: Reuters

Minsk - Hokejisté Kanady postupují do čtvrtfinále z prvního místa skupiny A. Rozhodlo o tom jejich úterní vítězství v utkání s Norskem 3:2.

Kanadě přitom rozhodčí neuznali další sporný gól šampionátu, když v první třetině podle sudích bránil brankářovi Steffenu Sobergovi ve hře Huberdeau.

Spornou situaci si můžete prohlédnout na tomto GIFu:

Z druhého místo jde do čtvrtfinále Švédsko, které má sice stejně bodů jako Kanada, ale horší vzájemný zápas.

Třetí příčku ve skupině obsadí vítěz večerního duelu Česko - Francie, poražený půjde ve čtvrtfinále na Rusko. Kanada bude hrát čtvrtfinále s Finskem.

Ve druhém utkání skupiny se s turnajem výhrou rozloučili Slováci, kteří porazili Dánsko 4:3. Na konci obou týmů na MS už se ovšem nic nezměnilo.

"Takový verdikt jsem ještě nezažil"

Mužem zápasu pro Kanadu bezpochyby byl Joel Ward, který vstřelil dvě branky včetně té vítězné, a na třetí nahrál.

V úvodu utkání to přitom vypadalo, že si jsou javorové listy pro snadnou výhru, ovšem úvodní tlak favorita rychle vyprchal a James Reimer navíc inkasoval po hrubé chybě obrany z hole Bastiansena.

Následně mohl vyrovnat Kevin Bieksa, jenže rozhodčí se rozhodli jeho branku pro hraniční postavení Huberdeaua v brankovišti neuznat.

"Nikdy v životě jsem podobný verdikt nezažil. Ale stalo se. Jedno špatné rozhodnutí nás nerozhodí," komentoval spornou situaci Ward.

Ward rozhodl v přesilovce

Na začátku druhé třetiny v přesilovce vyrovnal právě Joel Ward, ovšem ve 33. minutě vrátil vedení Norům Mads Hansen. I tentokrát ale Kanaďané stihli zareagovat, neboť o čtyři minuty později srovnal z dorážky Mark Scheifele.

Vítězný gól pak vstřelil v jedenácté minutě třetí části opět Ward, který využil další přesilovku Kanady díky dobré práci holí na brankovišti.

"Myslím, že jsme hráli dobře. Samozřejmě by bylo úžasné, kdybychom získali i nějaké body, ale nestalo se," okomentoval poslední utkání Norů na letošním MS kapitán Bastiansen.

Šatan po zápase ukončil kariéru

Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka vyhráli potřetí na turnaji a ve skupině obsadili páté místo. Dánsko je sedmé. Dvěma góly se na výhře Slovenska podílel útočník Tomáš Tatar, po zápase oznámil konec aktivní kariéry kapitán Miroslav Šatan.

"Byl to docela dobrý zápas. Bylo docela těžké najít motivaci. Ani jeden tým neměl moc co ztratit, ale je rozdíl skončit turnaj s výhrou nebo s porážkou. Taky tady byl rozdíl v umístění," uvedl Tatar a poukázal tak na fakt, že ani jeden tým před duelem už nemohl postoupit do play off.

Na začátku se tak nehrál příliš ofenzivní hokej. Do první větší šance se dostal Jesper Jensen, ve 2. minutě však Laca ve slovenské brance nepřekonal. Hned z první solidní akce zahrozili i Slováci, střelu Skokana tečoval Viedenský do levé tyče.

Laco se opět překonával

Více práce než Nielsen měl Laco, který i dnes předvedl mimořádný zákrok. Ve 14. minutě se vyznamenal proti Staalovi. Slovenští hráči se dostali do vedení, když otevřel skóre pohotově dorážející Tatar. I když vystřelili na branku jen čtyřikrát, první třetinu vyhráli.

Dánové ve 22. minutě vyrovnali, když Ďalogovo vyloučení využil Boedker. Vrátit slovenskému celku vedení mohl Marinčin, ale neuspěl stejně jako na druhé straně Hansen. Tým českého kouče Vůjtka přidal na aktivitě, druhý gól ale nevstřelil.

Dočkal se ho až ve 42. minutě ve dvojnásobné přesilové hře, kdy Nielsena překonal nejproduktivnější hráč týmu na šampionátu Miklík. Dánové však dokázali také v početní výhodě odpovědět. V 53. minutě vyrovnal Green.

"Z 10 přesilovek musíme dát víc gólů"

Slováky ztracené vedení nepoznamenalo a také dokázali rychle zareagovat. V přesilovce upravil na 3:2 Viedenský a za 20 sekund se po samostatné akci prosadil Tatar. Zápas získal spád a přestřelka pokračovala. O osm sekund později to bylo jen 3:4, další gól ale již nepadl.

Dánsku se nepodařilo vyrovnat ani v power play. "Hráči byli zklamaní, ale ukázali charakter a získali jsme tři body," ocenil své svěřence trenér Vladimír Vůjtek.

Jeho protějšek Jan Karlsson litoval, že Dánové nevyužili více přesilových her. "Měli jsme deset přesilovek, z nich musíme dát více než dvě branky. Vyloučení ve třetí třetině nás nakonec stála zápas," litoval Karlsson.

"Ale udrželi jsme se v elitní skupině a to byl náš první cíl, který se nám podařilo splnit. Měli jsme ale šanci získat více bodů," dodal Karlsson.

Norsko - Kanada 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Bastiansen, 33. Hansen (Bryhnisveen, M. Olimb) - 24. Ward (Ellis, Monahan), 37. Scheifele (Bieksa, Ward), 51. Ward (Huberdeau). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Piechaczek - Schrader (oba Něm.), Raming (Rus.). Vyloučení: 7:2. Využití: 1:2. Diváci: 7487.
Norsko: Söberg - Holös, Bryhnisveen, Espeland, Trygg, Sörvik, Bonsaksen - Lövlie, Forsberg, Röymark - M. Olimb, Bastiansen, K. A. Olimb - Hansen, Olden, Skröder - Dahlström, Roest, Martinsen. Trenér: Roy Johansen.
Kanada: Reimer - Bieksa, Garrison, Myers, Coburn, Ellis, Gudbranson, Rielly - MacKinnon, B. Schenn, Huberdeau - Kadri, Brouwer, Hodgson - Read, Turris, Chimera - Monahan, Ward, Scheifele. Trenéři: Dave Tippett.

Dánsko - Slovensko 3:4
(0:1, 1:0, 2:3)

Branky a nahrávky: 22. Boedker (Green, Christensen), 53. Green (Christensen, Lassen), 55. Jesper Jensen (Jesper B. Jensen) - 15. Tatar (Valach), 42. Miklík (Viedenský), 54. Viedenský (Miklík, Valach), 55. Tatar. Rozhodčí: Kaval (USA), Olenin (Rus.) - Lederer (ČR), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:10, navíc O. Lauridsen (Dánsko) 10 min. Využití: 2:2.
Dánsko: Nielsen - O. Lauridsen, Kristensen, Larsen, Lassen, M. Lauridsen, J. B. Jensen, Bruggisser - N. Jensen, Madsen, Hansen - Boedker, Green, Christensen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - Staal, Jakobsen, Poulsen. Trenéři: Jan Karlsson.
Slovensko: Laco - Ďaloga, Sloboda, Švarný, Valach, Marinčin, Čerešňák - Hrivík, Šatan, Nagy - Miklík, Mikúš, Tatar - Pánik, Marcinko, Haščák - Skokan, Viedenský, Réway. Trenér: Vladimír Vůjtek st.

1. Kanada 7 5 1 1 0 28:13 18
2. Švédsko 7 5 1 1 0 21:10 18
3. Francie 6 2 2 0 2 21:15 10
4. ČR 6 2 1 2 1 15:14 10
5. Slovensko 7 3 0 1 3 20:21 10
6. Norsko 7 2 0 1 4 16:19 7