Kanada otočila zápas se Slováky, ti opět nezvládli závěr

FOTO Finové na úvod překvapivě selhali, přelstili je Lotyši
Zpočátku překvapení vůbec nic nenasvědčovalo, už v polovině páté minuty otevřel skóre Salomäki, když ho před vlastním brankovištěm nastřelil obránce Lavinš.
Finové si ale vedení neužili dlouho. Už o 108 vteřin později si vyjel na střed kluziště do palebné pozice Daugavinš, a přestože byl v obklíčení trojice Finů, dokázal vyrovnat.
Zápas dvou týmů ze zemí, které spojuje Baltické moře, se nehrál v rukavičkách. To dokazuje ostrý střet Jurise Stalse, kterého narazil na hrazení zkušený Fin Jere Karalahti (vlevo).
Na zemi se ale nakonec ocitli oba.
Aktualizováno 10. 5. 2014 22:00
Hokejisté Švédska i Norska ve svém úvodním zápase skupiny A na mistrovství světa v Minsku triumfovali. Náprava za blamáž s Francií se povedla Kanadě, která porazila Slovensko 4:1.

Minsk - Hokejisté Švédska i Norska ve svém úvodním zápase skupiny A na mistrovství světa v Minsku triumfovali. Zatímco hráči Tre Kronor zdolali 3:0 Dány, jejich sousedi stejným poměrem zdolali Itálii jasně 3:0.

Náprava za blamáž s Francií se povedla Kanadě, která porazila Slovensko 4:1.

Vůjtkovy děti byly v úvodu aktivnější

Slováci vstoupili necelých 24 hodin po zápase s českým výběrem do souboje s Kanadou velmi dobře, v první třetině měli více ze hry, jejich aktivitu ale zbrzdila tři vyloučení v druhé polovině této části hry.

Kanaďané ale nabídnutou šanci nevyužili a tak se ve druhé dvacetiminutovce radovali naši východní sousedé. Ti třetí početní převahu v zápase využili zásluhou střely Karola Slobody od modré čáry ve 33. minutě.

Jenže o pět minut později bylo srovnáno - Joel Ward nejprve sám před Lacem selhal, následně se ale zaparkoval před slovenského brankáře a tečí střely Garrisona se nakonec přece jen mohl radovat z branky.

Ve třetí třetině již Slovákům došly síly

Kanaďané vývoj zápasu definitivně otočili ve třetím dějství. Nejprve se nenápadnou střelou prosadil Cody Hodgson, v posledních dvou minutách završili skóre Kevin Bieksa a opět Ward. Společným jmenovatelem všech tří branek byly chyby Slováků v obranném pásmu.

Důvod byl nasnadě, svěřencům Vladimíra Vůjtka došly síly. "Přebruslili nás a utahali nás. Určitě měli v závěru zápasu více sil než my," přiznal jediný střelec Slovenska Sloboda.

"Zápas rozhodlo vyrovnání Kanady. My byli v té době lepší, bohužel jsme další branku nepřidali, naopak Kanadu branka nakopla a ve třetí části nás už přehrála. Je třeba si ale vzít do dalších zápasů to pozitivní, předvedli jsme myslím dobré výkony," doplnil jej asistent trenéra Peter Oremus.

Švédsko udeřilo už v první třetině

Hokejisté Švédska vykročili za obhajobou zlatých medailí výhrou, na níž se dvěma góly podílel útočník Mikael Backlund, čisté konto udržel Anders Nilsson

Oba týmy hned v úvodu udělaly řadu chyb v obraně, soupeř je ale nedokázal potrestat. I když Backlund se již ve 4. minutě radoval, že otevřel skóre. Videorozhodčí ale potvrdil, že puk nepřešel brankovou čáru.

Útočník Calgary byl ale nakonec přece jen ústřední postavou první třetiny. Právě Backlund totiž ve 12. minutě změnil bezbrankový stav, i když mu pomohl i šťastný odraz od brusle Lauridsena. Švédové poté neproměnili řadu šancí, ale 37 sekund před koncem první třetiny Backlund zvýšil.

"Vstřelit dva góly je vždy dobrý pocit. Byl to první zápas a před ním jste vždy nervózní," pochvaloval si Backlund. U druhého gólu ocenil střílenou přihrávku Joakima Lindströma.

"Počkal, až si najedu, a přihrál mi opravdu velmi dobře. Musel jsem jen udržet hůl na ledě," řekl spoluhráč Jiřího Hudlera v Calgary.

I Dánové měli šance, brankář Nilsson byl ale pozorný. V polovině zápasu například zlikvidoval velkou příležitost Staala. Velmi dobře ale chytal i Galbraith, který držel dánské mužstvo ve hře o body.

"Otočit proti Švédům stav je nemožné"

"Švédové hráli velmi dobře na puku. Otočit zápas ze stavu 0:2 je proti nim hodně těžké, když je to 0:3, je to prakticky nemožné," uznal útočník Mikkel Boedker.

Dánové se přesto snažili utkání zdramatizovat, ale místo kontaktního gólu potřetí inkasovali. Chybu Staala využil ve 49. minutě Nyquist, jeden ze dvou švédských účastníků olympiády v Soči.

"Dánové hráli prvních deset minut velmi dobře a měl jsem několik těžkých zákroků. Poté už jsme byli lepší," řekl Nilsson, který si připsal 21 úspěšných zákroků. Švédsko porazilo Dány po jejich návratu do elitní skupiny MS v roce 2003 podeváté za sebou.

Oba týmy už myslí na další souboje, Švédy čeká v neděli český tým; Dánové se utkají s Norskem.

"Vítězství je vždy příjemné. Ale máme před sebou další tréninky a další zápasy, budeme lepší," řekl útočník Gustav Nyquist. "Musíme lépe bruslit a hrát agresivněji. Začít porážkou 0:3 není dobré," uvedl Boedker.

Norové rozdělili góly rovnoměrně

Norové dali v každé třetině po jednom gólu, naopak Italové neproměnili ani jednu ze svých šancí.

"Věděli jsme, že nás čeká těžký a důležitý zápas, takže jsme byli trochu nervózní. Dali jsme ale první gól a pak odehráli solidní zápas," řekl Haugen, který si připsal patnáct zákroků.

Norští hráči byli v úvodu mírně aktivnější a v 6. minutě se i díky tomu dostali do vedení. Rychlé přečíslení dva na jednoho přesně zakončil Roest, jehož střela se za brankovou čáru odrazila od tyčky.

Italové byli blízko vyrovnání ve 14. minutě, Fontanive ale ani nadvakrát nedokázal překonat pozorného Haugena.

Italové velké šance na srovnání nevyužili

Ve druhé části norskému gólmanovi pomohla branková konstrukce, kterou nastřelil Scandella. Že gól nepadl, potvrdil po přerušení hry i videorozhodčí.

Italové byli v přesilových hrách blízko vyrovnání, což se jim ale nepodařilo a naopak sami podruhé inkasovali. Bellissima prostřelil Ask, který však následně po střetu z jedním z bránících hráčů ze zápasu odstoupil.

Italové se i poté snažili utkání zdramatizovat, nedařilo se jim ale v koncovce. V 54. minutě duel definitivně na norskou stranu zlomil Bastiansen, kterého vyslal dlouhou přihrávkou do brejku Mathis Olimb a hráč švédského Färjestadu s přehledem překonal Bellissima.

Kanada - Slovensko 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 38. Ward (Garrison), 48. Hodgson (Garrison, Kadri), 58. Bieksa (Turris), 59. Ward (Burrows, Myers) - 33. Sloboda (Miklík). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Olenin (Rus.) - Puolakka, Suominen (oba Fin.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1.
Kanada: Scrivens - Coburn, Myers, Bieksa, Garrison, Ellis, Gudbranson, Rielly - Schenn, Burrows, MacKinnon - Turris, Read, Chimera - Hodgson, Brouwer, Kadri - Monahan, Ward, Scheifele. Trenér: Dave Tippett.
Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Marinčin, Čerešňák, Švarný, Valach, Brejčák - Šatan, Hrivík, Nagy - Miklík, Marcinko, Tybor - Pánik, Viedenský, Tatar - Skokan, Šťastný, Mikúš - od 41. navíc Réway. Trenér: Vladimír Vůjtek st.

Švédsko - Dánsko 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Backlund (Ekholm), 20. Backlund (Lindström, Erixon), 49. Nyquist. Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Piechaczek (Něm,) - Lederer (ČR), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 4900.
Švédsko: Nilsson - Gustafsson, Ekholm, Fransson, Erixon, Ahnelöv, Rahimi, Nygren - Backlund, Möller, Lindström - Nyquist, Ericsson, Järnkrok - Axelsson, Sjögren, Hjalmarsson - Klasen, Danielsson, Lundqvist. Trenér: Pär Marts.
Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, M. Lauridsen, J. B. Jensen, O. Lauridsen, Kristensen - Madsen, Hansen, Boedker - Storm, Bjorkstrand, J. Jensen - Green, Poulsen, Christensen - N. Jensen, Staal, Jakobsen. Trenér: Jan Karlsson.

Norsko - Itálie 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Roest (Stene), 32. Ask (Olden, Skröder), 54. Bastiansen (M. Olimb). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Vinneborg (Švéd.) - Carnathan (USA), Hull (Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 4200.
Norsko: Haugen - Holös, Ödegaard, Espeland, Trygg, Sörvik, Bonsaksen - Hansen, Röymark, Forsberg - Bastiansen, K. Olimb, M. Olimb - Olden, Skröder, Ask - Stene, Martinsen, Roest. Trenér: Roy Johansen.
Itálie: Bellissimo - Eger, Nicoletti, Hofer, Borgatello, Sullivan, Larkin, Johnson, Trivellato - Scandella, di Casmirro, Kostner - Borrelli, Ihnacak, Rocco - Gander, Felicetti, Tudin - Insam, Ramoser, Fontanive. Trenér: Tom Pokel.