reklama

Nová Sparta. Jiný styl, ale stejný cíl. Opět chce titul!

FOTO Hokejová Sparta jde do boje s historickým logem Prohlédněte si galerii z prvního tréninku hokejové Sparty na ledě před začátkem sezony, na němž tým také odhalil podobu svého nového loga. Foto: CPA Eduard Erben
Je to tak každý rok. Sparta v play off nesplní cíl, a tak v Holešovicích překopou kádr. Letos Sparta propustila dvanáct hráčů včetně Petra Tona. Ale stejně chce hrát zase o titul.

Praha - Přesně takhle je to poslední roky v podstatě každé léto. Sparta v play off nesplní cíl (vyhrát extraligu), a tak její vedení překope kádr vzhůru nohama. Letos Pražané zkrátili rozpočet a propustili dohromady dvanáct hráčů včetně kanonýra Petra Tona.

Cíl však zůstává nadále stejný: zase se má hrát o titul. Sparta na něj čeká od roku 2007. Teď vstupuje do své 111. sezony kromě zbrusu nového kádru navíc i s novým logem.

"Já si ale nemyslím, že by to byl radikální řez. Tohle mužstvo je z větší části na dva tři roky postavené," prohlásil hlavní trenér Josef Jandač.

Odešli klíčoví obránci, brankář i Ton

Se Spartou vyjel Jandač na led poprvé v pondělí. V kabině se mu přitom hlásilo čtrnáct nový posil a řada dosud klíčových hráčů kádr opustila. Tým i osekal rozpočet, letošní sezona by měla vyjít na 110 milionů korun.

Odešel gólman Tomáš Pöpperle, klíčoví obránci Jakub Krejčík, Karel Kubát, Radek Phillip či Vladimír Sičák a v útoku bezesporu nejvíc bolí ztráta klubové legendy Petra Tona. Ten se nerozšel se Spartou zrovna v dobrém a zamířil do Komety.

Sparta bude tvrdší. Na úkor produktivity

Jinými slovy: do nové sezony vstupuje úplně jiná Sparta, bude nová a v základní části zřejmě ne tak suverénní jako loni. Posilám vévodí urostlý obránce Michal Barinka.

Spolu s ním přišli ještě Marek Ďaloga, Lukáš Cingel a Juraj Mikuš ze zaniklého Lva. Do útoku pak slovenský supertalent vyhlížející NHL Martin Reway či český mladík Dominik Volek. A do brány ostřílený Slovák Rastislav Staňa.

Ta zásadná změna týmu je však jasná při pohledu na soupisku: celkem pět obránců Sparty má teď přes 190 centimetrů. Její hokej má příští rok bolet, už nebude tak krásný a technický, jak byli diváci zvyklí loni.

Houževnatost na úkor produktivity

"Mužstvo bude charakterově jiné a houževnatější, možná na úkor produktivity. Nepředpokládáme, že to budou nějaké střelecké hody, že budeme tak produktivní jako v loňské sezoně," přiznal Jandač.

Loni Sparta v základní části nastřílela 208 branek a naprosto suverénně ovládla základní část, jenže v play off narazila na tuhý odpor silově zdatnější Komety. A vypadla. Pro příští rok je tohle nepřípustné.

A tak si teď Jandač ani moc neláme hlavu s tím, kdo nahradí pětatřicet branek kanonýra Petra Tona. V pondělí do prvního útoku k Hlinkovi a Rolinkovi postavil dalšího novice Slovince Roberta Saboliče.

Úkolem trenéra bude vštěpit Spartě jinou a odhodlanější tvář.

Jednička je jasná: Slovák Staňa

"I bez Tona budeme pořád Sparta," řekl po úvodním tréninku jeho dvorní nahrávač Jaroslav Hlinka. Jandač v jeho elitní formaci během přípravy vyzkouší více hokejistů a až v přípravných zápasech zjistí, co mu nejvíce sedne.

První přípravný zápas, který o sestavě Sparty napoví, sehraje tým z Holešovic příští středu v Českých Budějovicích.

"Zatím ani není jisté, že Rolinek s Hlinkou zůstanou pohromadě," řekl Jandač. Co už jisté je, to je brankářské obsazení. Jasnou brankářskou jedničkou je nově příchozí Staňa.

"Už z odměny manfačtu je vidět, že Sparta bude chtít, aby hokej soupeře více bolel. Pár kluků je tady jiných, ale všichni budeme chtít dělat ty výsledky, jaké dělala Sparta loni. Vždyť neměla konkurenci a na to my chceme navázat i teď," řekl Barinka.

"Podle jmen je to jasné: Favorit extraligy budeme my a Třinec," řekl otevřeně Hlinka.

reklama