reklama

Obr, bitkař a šikula. V NHL vzniká nová česká kolonie

Radko Gudas v akci. Tampa si "nového Kasparaitise" nemůže vynachválit Radko Gudas v akci. Tampa si "nového Kasparaitise" nemůže vynachválit autor: ČTK
V Tampě se pomalu tvoří česko-slovenská kolonie, během března se v sestavě "Blesků" postupně zabydlelo kvarteto Palát, Gudas, Šustr a Pánik.

Praha – Jeden měří přes dva metry a je při rovnáván ke Zdenu Chárovi. Druhý má na kontě přes 40 bitek v nižších soutěžích. A třetí? Ten potvrzuje, že v zámořské juniorce nesbíral body po hrstech náhodou.

Seznamte se, trio českých mušketýrů v dresu Tampy Bay Lightning – obránci Andrej Šustr, Radko Gudas a útočník Ondřej Palát.

Do kvarteta ze srdce Evropy patří i Pánik

Když k nim připočítáme i čtvrtého do party – Slováka Richarda Pánika, zjistíme, že po Američanech a Kanaďanech má bývalé Československo v dresu „Blesků“ nejpočetnějších zastoupení. I když vzpomínka na společnou federaci není ve spojení s tímto kvartetem úplně na místě.

České trio je totiž shodně ročník narození 1990, Pánik pak 1991, všem čtyřem je aktuálně dvaadvacet let. Kromě věku českou kliku v Tampě, kde mají po působeních Romana Hamrlíka, Pavla Kubiny či Václava Prospala s hráči ze srdce Evropy dobrou zkušenost, spojuje ještě fakt, že příliš nezářili na vstupním draftu do NHL.

Nejlépe si v tomto ohledu vedl syn slavného otce – Radko Gudas, který šel do pořadí ale i tak až ve třetím kole, celkově coby číslo 66. (rok 2010), Paláta si Tampa vybrala v posledním sedmém kole (208. v roce 2011), Šustr dokonce draftem neprošel vůbec do nejslavnější ligy světa se probil po vzoru spoluhráče St. Louise přes angažmá na univerzitě.

Triu Palát, Gudas, Pánik pomohly výkony na farmě

Českým mladíkům každopádně k raketovým a hlavně nečekaným startům v zámořské soutěži číslo jedna pomohly čtyři důležité aspekty – farma Tampy (Norfolk Admirals) loni vyhrála Calder Cup, trojice Palát, Pánik, Gudas navíc v cestě play off AHL hrála v týmu výraznou roli. A další dva faktory? Zkrácená sezóna a fakt, že tým kolem hvězdného dua Stamkos-St. Louis už nemá příliš šancí na postup do play off.

„Hrát NHL byl vždycky můj sen. Ty stadiony, atmosféra...,“ vyprávěl v minulém týdnu Palát, který si zatím připsal na konto ve třinácti zápasech dvě branky a dvě asistence. V průměru stráví na ledě více jak dvanáct minut, což je na nováčka ze třetí lajny skvělý počin. Skvěle si rozumí s letcem na druhém křídle Pánikem, navíc nový kouč Jon Cooper k nim v posledním, sobotním duelu proti New Jersey Devils ob střídání točil nejproduktivnějšího hráče týmu Stamkose.

Naposledy debutoval s novým koučem i Šustr

Právě v tomto zápase debutoval v zámořské soutěži i Šustr. 203 centimetrů vysoký obr, kterého zámořští komentátoři okamžitě přirovnali ke Zdenu Chárovi, předvedl taktéž velmi zdařilý debut. Na ledě strávil skoro 14 minut a coby sedmý bek se nejčastěji potkával v jednom páru s dalším habánem a už druhou sezónu lídrem defenzivy „Blesků“ Victorem Hedmanem.

Do statistik si sice nepřipsal žádné viditelné pozitivní číslo, ale zároveň ani žádné negativní, působil jistě, nechyboval. Jeho krajan a další obránce – Radko Gudas přidal i od něj očekávanou nadstavbu. Ačkoliv je o hlavu menší než Šustr, měl by to být právě syn bývalého československého reprezentanta Lea, kdo v případě nouze ochrání týmové lídry, nebo bitkou nabudí spoluhráče.

Ve zmíněném duelu s „Ďábly“, ve kterém tým kouče Coopera dvakrát prohrával o dvě branky, aby nakonec zvítězil po samostatných nájezdech 5:4, nastoupil svou misi už v první třetině, kdy zbil za nerozhodného stavu v domluvené výměné názorů Toma Kostopolose, aby si následně připsal asistenci u třetí branky Tampy. Kromě bezchybné hry směrem dozadu se tak přímo podepsal i pod definitivní obrat svého celku.

Mají jedno přání: v NHL už vydržet

„Bylo to vzrušující, parádní zápas. Ta vlna emocí, kterou jsem zažil mezi 17. a 15. vteřinou před koncem třetí třetiny, kdy jsme vyrovnali na 4:4, byla neuvěřitelná, jako ve zpomaleném filmu,“ přiznal po zápase kouč vítězů, pro kterého to byla premiéra na lavičce týmu v NHL, kam přišel právě z farmy v Norfolku. Česko-slovenské kvarteto tak velmi dobře zná.

A jelikož tomu první duel pod jeho vedením v NHL vyšel nadmíru, mohlo by se Gudasovi a spol. splnit jejich velké společné přání: „Snad se v týmu udržím, zatím je se mnou trenér spokojený,“ pronesl za všechny zarostlý pořízek...

Nejvíce Čechů v jednom týmu NHL v letošní sezóně:

3 - Phoenix (Hanzal, Vrbata, Klesla), Tampa (Gudas, Palát, Šustr)

2 - Colorado (Hejduk, Hejda), Dallas (Jágr, Vincour), Montreal (Plekanec, Kaberle), Florida (Fleischmann, Kuba), Edmonton (Hemský, Šmíd), NJ Devils (Eliáš, Židlický), Calgary (Hudler, Červenka)

reklama