reklama

Oceláři: Luxusní náskok, ale ještě jsme nic nevyhráli

Bonk: Půjdeme do zápasu, jako by série začínala

Ostrava - Před hokejisty Třince se otevřela velká šance získat na rok do svého držení pohár pro extraligového vítěze.

Po páteční výhře 4:1 v Ostravě se ujali ve finálové sérii nad Vítkovicemi vedení 3:0 na zápasy, a pokud v sobotu v Ostravě opět vyhrají, budou slavit premiérový titul.

Oceláři jsou v posledních dvou týdnech k nezastavení. Od stavu 1:3 v semifinálové sérii proti pražské Slavii vyhráli už šest zápasů v řadě, a proto si věří, že poslední krok k titulu udělají už v sobotu.

Čtěte také:
Třinec porazil Vítkovice i potřetí a je blízko titulu
Burger cítí křivdu. ´Takhle vytočenej jsem nikdy nebyl´

Navíc jim hraje do karet i tristní bilance Vítkovic ve finálových zápasech. Ostravané prohráli už desátý finalový zápas v řadě, navíc na domácí výhru v závěrečných zápasech o titul čekají už od roku 1993.

Bonk: Půjdeme do zápasu, jako by série začínala

"Zatím ale není nic hotového. Půjdeme do zápasu, jako by série teprve začínala. Samozřejmě bychom to ale moc rádi ukončili," řekl novinářům třinecký kapitán Radek Bonk, kterému extraligový titul ve sbírce chybí. Do finále se dostal už v roce 2005 se Zlínem, který však podlehl Pardubicím 0:4 na zápasy.

Finále: Třinec - Vítkovice (Radek Bonk, Juraj Húževka, Marek Malík) Juraj Húževka atakuje Radka Bonka, přihlíží Marek Malík. Foto: Lenka Rybaříková

"Vést ve finále 3:0 na zápasy je opravdu super. Samozřejmě jsme za takový stav rádi, zároveň ale víme, že ten poslední zápas bývá nejtěžší. Vítkovice už budou hrát jako o život, nebude to nic lehkého," myslí si pětatřicetiletý mistr světa z roku 1996.

Podle něj u týmu nehrozí žádné uspokojení, varováním je totiž již zmíněná série se Slavií. A nekouká se ani to, že v extraligovém play off ještě žádný tým nedokázal otočit sérii ze stavu na 0:3 na zápasy.

"Víme, že v play off ještě nikdo sérii za stavu 0:3 neotočil, tyhle statistiky nás ale vůbec nezajímají. Oni mohou vyhrát jeden zápas a hned to bude jiné. Stačí se podívat na naší semifinálovou sérii se Slavií. Soupeř tehdy vedl 3:1 na zápasy, v tu chvíli nás 99% lidí odepisovalo," dodal Bonk.

Adamský: Nesmíme být tolik vylučovaní

Stejně se k sobotnímu zápasu staví i Martin Adamský, který skóroval ve všech třech finálových duelech.

"Náš náskok je určitě luxusní, ale hraje se na čtyři vítězné zápasy, takže ještě není konec. Ten poslední krok teprve musíme udělat. Pro nás bylo velkou psychickou výhodou už to, že jsme postoupili do finále. Máme jak fyzické, tak i psychické síly," řekl Adamský, který hraje své vůbec první extraligové finále.

Podle devětadvacetiletého útočníka, který pochází ze Studénky nedaleko Ostravy bude klíčem k úspěchu disciplinovanost týmu. 

"Nesmíme být na začátku vylučovaní, jako se nám to stalo ve třetím utkání. Musíme se vyvarovat úvodnímu náporu soupeře," uvedl Adamský k tomu, že Třinec v pátečním zápase inkasoval hned v úvodu utkání.

Hokejista, který až do loňského roku hrál v extralize jen za Plzeň a o jehož služby stojí před nadcházejícím mistrovstvím světa na Slovensku reprezentační trenér Alois Hadamczik, vstřelil ve 37. minutě kuriózní gól, jímž Třinec zvýšil na 3:1.

"Já už byl obloukem v rohu, tohle byl můj nejdelší gól v extralize, díval jsem se dozadu. Když jsem si pak všiml, že se kotouč kutálí do branky, byl jsem opravdu šťastný," smál se Adamský.

Podle něj jsou však hlavní příčinou finálových výher výkony brankáře Petera Hamerlíka, který ve třech zápasech inkasoval jen třikrát.

"Peter je výborný gólman. Tohle play off ho zachytilo v obrovské fazoně, my jsme za to samozřejmě rádi. Prozatimní úspěch se dá z velké části připsat právě jemu, bez něho bychom asi tak daleko nebyli," dodal Adamský.

Bonk: Celá tahle sezona je parádní

Podobně se o Hamerlíkových zásluhách vyjádřil i Bonk.

Finále: Třinec - Vítkovice (Radek Bonk, Roman Málek) Radek Bonk se natahuje pro puk před Romanem Málkem Foto: Marian Ježowicz

"Máme kvalitní tým, který se právem dostal do finále. Ale lehké zápasy to určitě nejsou. Kdyby nás několikrát nepodržel Peter Hamerlík, mohlo to být úplně jiné," řekl centr, který působil v dresu Ottawy, Montrealu a Nashvillu čtrnáct sezon v NHL.

"Celá tahle sezona je parádní. V kabině je legrace, celý rok jsme dřeli, abychom se do toho finále dostali. Daří se nám, do hokeje máme obrovskou chuť. Nyní nám chybí jediný krok, nyní do toho musíme dát opravdu všechno," upozorňuje rodák z Krnova, který je rovněž nedaleko Ostravy.

Pomoci by k tomu měl především Bonkův spoluhráč z prvního útoku Martin Růžička, který k patnácti asistencím v pátek přidal šestnáctou branku.

"Jeho forma je opravdu neobvyklá, stal se z něj výborný střelec. Navíc umí připravit šanci i pro nás. Jsme rádi, že nám to takhle sedlo. S Vencou Varaďou jsme hráli celý rok, pak k nám přišel i Růža, je to náš ofenzivní vůdce. Kdo ví, kde bychom bez něj byli," dodal Bonk.

reklama