Oceláři zahájili finále výhrou, Růžička překonal rekord

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 4. 2011 20:33
Třinec - Vítkovice 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Třinec - První finále play off hokejové extraligy ovládli poměrně jednoznačně třinečtí Oceláři, kteří na domácím ledě porazili Vítkovice 5:2.

Favorit soutěže si od 12. minuty, kdy se trefil kanonýr Martin Růžička, udržoval po celý zápas náskok, který v závěru dokázal navýšit až na tři góly.

Růžička kromě gólu zaznamenal také jednu asistenci a překonal letitý rekord Žigmunda Pálffyho v kanadském bodování play off. Ve vyřazovacích bojích již nasbíral 28 bodů za patnáct gólů a třináct přihrávek, což se před ním nikomu nepovedlo.

HOKEJ ŽIVĚ Třinec v prvním finále porazil Vítkovice 5:2
Varaďa: Kdybychom nevyhráli my, tak aspoň ty Vítkovice

Utkání začalo opatrně a ani jedno z mužstev si příliš šancí nevytvářelo. První příležitost překazil vítkovickému Húževkovi obránce Zíb. Pak unikl v oslabení třinecký bojovník Varaďa, jeho zakončení však nebylo přesné.

Třinečtí se prosadili v početní výhodě. Ve 12. minutě potrestal faul Ovčačíka po Varaďově přihrávce zblízka skórující Růžička. Vyrovnat mohl v závěru třetiny dorážející Sýkora, ale neuspěl.

Rozhodující okamžiky zápasu si hokejisté Třince na úvod druhé třetiny. Dlouhou výhodu dvojnásobné přesilovky využil Zíb, jehož bomba skončila v levém horním rohu Málkovy branky.

Martin Růžička
Martin Růžička | Foto: hcocelari.cz

A přesně za dvě minuty už bylo 3:0, to když unikl Adamský a zamířil přesně k levé tyči. Oceláři se dostali do euforie a na rozdíl čtyř branek mohli zvýšit Krajíček, a po něm Bonk s Hrabalem. Hosté se vzpamatovali až pět minut před druhou přestávkou, kdy Burger tečoval Malíkovo nahození do tyče.

Vzápětí se už hosté dočkali své první finálové trefy. Bekhendem úspěšně dorážel střelec Vrána.

Ve třetí třetině už Oceláři nepřipustili komplikace. Naopak ještě navýšili skóre. Ve 45. minutě špatně rozehrál Pohl, puk se odrazil k Hrňovi, jehož střelu ještě Málek vyrazil, z dorážky však Peterek zvýšil na 4:1.

O minutu později sice snížil pěkným blafákem Burger, ve 48. minutě ale dal definitivní podobu výsledku Radek Bonk, kterého samotného před prázdnou brankou našel Růžička.

V závěru sice měly Vítkovice možnost hrát 49 vteřin pět proti třem, ani tuto výhodu ale nevyužily a zaslouženě první zápas prohrály.

Druhé utkání se hraje v úterý znovu v Třinci.

Finále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Steel 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 12. M. Růžička (Varaďa, Zíb), 22. Zíb (Hrabal, D. Květoň), 24. Adamský (Hrňa), 45. Peterek (Hrňa), 48. Bonk (M. Růžička, Varaďa) - 36. Vrána (Ovčačík, Trnka), 46. Burger (Ujčík). Rozhodčí: Minář, Šindler - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:0. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Krajíček, Lojek, Richter, Seman - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Kohn, Polák - Hrňa, Polanský, Adamský - Orsava, Peterek, Koudelka. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

Vítkovice: Málek - Punčochář, Rehák, Bartoň, Malík, Vosátko, Ficenc, Ovčačík, Trnka - Strapáč, J. Sýkora, Szturc - Ujčík, Burger, Káňa - Huna, Húževka, Tomas - Pohl, Vrána, Klimek. Trenéři: Trličík a Moták.