Stanley Cup vyhraje Boston. Hrdina s Haškem mají jasno

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
12. 6. 2013 15:00
Pět oslovených mužů na slovo vzatých favorizuje před finále Stanley Cupu partu kolem Čechů Davida Krejčího a Jaromíra Jágra.
Podle odborníků bude takto po finále Stanley Cupu slavit Boston.
Podle odborníků bude takto po finále Stanley Cupu slavit Boston. | Foto: Reuters

Praha – Třiatřicet let čekala zámořská NHL na to, až se ve finále Stanley Cupu potkají celky z tzv. „Original Six“, tedy zakládající šestice celků soutěže. Po souboji Montreal - New York Rangers v roce 1979 je zde série mezi Chicagem a Bostonem, kteří se navíc v rozhodujícím souboji o „Svatý grál“ utkávají poprvé v historii.

Jak finále nejslavnější ligy světa nakonec dopadne? Bude se radovat parta kolem kapitána Jonathana Toewse, za kterou hrají i Michalové Frolík a Rozsíval či slovenské duo Marián Hossa - Michal Handzuš, nebo pozvedne pohár lorda Stanleyho nad hlavu jako první slovenský obr Zdeno Chára, s nímž válejí v jednom týmu i Češi David Krejčí a Jaromír Jágr?

Na to se deník Aktuálně.cz zeptal několika odborníků a mužů na slovo vzatých. Jejich odpovědi na dva redakční dotazy si nyní můžete přečíst:

1. Kdo je favoritem série Chicago-Boston a proč?

2. Vlastní zkušenost s play off spojená s Jaromírem Jágrem?

Jiří HRDINA (vítěz Stanley Cupu 1991 a 1992 coby rádce a učitel Jaromíra Jágra, nyní evropský skaut Dallasu Stars)

1. Favoritem je možná papírově mírně Chicago, jelikož jejich ofenzivní síla je obrovská, ale tu měl Pittsburgh také, ale nakonec se ukázalo, že to není nic platné, když má Boston v brance Tuukku Raska, který pustil za čtyři zápasy dva góly. Já bych to proto viděl 55-45 pro Boston, i když v tom hraje roli trochu fanouškovství. Přeji Raskovi, který letos chytal v Plzni, jenž jsem fandil a pochopitelně také Jardovi Jágrovi. Takže proto říkám Boston. Ale bude to dlouhá, hodně dlouhá série.

Určitě to nebude pro Boston tak snadné jako s Pittsburghem. Nevím, co se s nimi stalo, protože ten tým mají skutečně silný a dobře poskládaný. A rychlou cestu do finále mělo nakonec i Chicago, kdy se LA Kings finále Konference příliš nepovedlo. Když to vezmu kolem a kolem, podle mne se ve finále potkávají po zásluze dva nejlepší týmy letošní zkrácené, trochu výjimečné sezóny.

2. Nejúsměvnější historku mám asi z návratu po finále v roce 1992 s Chicagem. Nemohli jsme přistát na hlavním letišti v Pittsburghu, protože to bylo zavalené fanoušky, tak jsme přistáli mimo město, kde na ploše čekaly klasické americké žluté školní autobusy. Jenže tomu, ve kterém se vezl Stanley Cup, došla na půli dálnice nafta. Takže jsme zůstali stát v šest hodin ráno se Stanley Cupem u krajnice a stopovali jsme auta, aby nás pak vlastně normální lidé vozili do Pittsburghu.

Marian JELÍNEK (bývalý osobní kouč Jaromíra Jágra, nyní trenér BK Mladá Boleslav)

1. Je to těžké, ale myslím si, že vyhraje Boston, který má ve svých řadách Krejčího, zkušeného Jágra, skvělého Raska, který má o něco lepší statistiky než Crawford. A v neposlední řadě pro Boston rozhodne to jejich i na NHL malé hřiště, na kterém jsou oni zvyklí a na kterém se soupeřům vždy hrálo hodně špatně. I když to budou mít složité, Chicago má skvělý tým, hodně vyrovnaný, mají za sebou skvělou sezónu i z toho dlouhodobého hlediska.

2. Těch vzpomínek mám více, většinou negativních bohužel, protože jsem s ním zažil jen ten druhý Stanley Cup a to uteklo tak rychle, že si to člověk ani pořádně nevychutnal. Možná bych vypíchl play off v roce 2001, kdy Pittsburgh vedl Ivan Hlinka a v prvním kole jsme narazili na Washington, který táhl Peter Bondra. Jsme rozebírali na hotelu ve Washingtonu první porážku 0:1, kterou zařídil gólem právě Bondra a Ivan byl hodně skleslý a pesimistický, ale druhý zápas jsme vyhráli a nakonec i celou sérii (4:2 na zápasy, Pittsburgh hrál nakonec konferenční finále, pozn. autora).

Jaromír JÁGR starší (otec Jaromíra Jágra, bývalý šéf kladenského hokejového klubu)

1. To si netroufám ani tipovat. Ale venku to bude mít Boston hodně složité. Já si pamatuji, když jsme tam hráli s Pittsburghem, kdy jsme v roce 1992 Stanley Cup vyhráli - ještě v té staré hale, tak ta se úplně třásla, když zpívali hymnu. Určitě tam bude bouřlivá atmosféra i tentokrát, tehdy tam byli v dobrém naprosto šílení fandové.

2. Asi na ten první zápas série, když jsme přiletěli z Německa do Pittsburghu odpoledne, večer se hrálo a my jsme po chvíli prohrávali 0:3. Jarda pak vyrovnával na 4:4 tím svým parádním gólem, kdy povodil celou obranu Chicaga (video zde), tak to byl pro mě nejlepší okamžik spojený s Jardou v bojích o Stanley Cup, protože tím se celá ta série otočila ve prospěch Pittsburghu.

Dominik HAŠEK (dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, chytal proti Jágrovi ve čtvrtém prohraném finále ještě v dresu Chicaga v roce 1992)

1. Co se týče bodů, tak na tom bylo letos lépe Chicago, které je více technické mužstvo. Boston se zase vzadu opírá o Cháru. Osobnosti jsou na obou stranách. Bude záležet na tom, jak se bude dařit brankářům, protože ti mohou sérii hodně ovlivnit. Boston je nyní rozjetý, a proto bych je viděl jako větší favority. Ovšem je to těsné, co se týče procent tak 51:49.

2. V prvním zápase jsme vedli jasně 4:1 a Pittsburgh ve třetí třetině dotahoval. Za stavu 4:3 Jarda dostal puk u mantinelu, udělal si tři naše hráče a behkendem poslal kotouč Belfourovi mezi nohy. Nakonec jsme pak 4:5 prohráli (vítěznou branku vstřelil Mario Lemiuex v čase 59:48, pozn. autora).

 

Právě se děje

Další zprávy