reklama

Odvážná předpověď: Slováci vyřadí Finy a Češi budou mistři

Rusové jsou nadále považováni za hlavního favorita. Jejich soubojem s Američany propukne v pravé poledne hokejový den D - čtvrtfinálové souboje na MS. Rusové jsou nadále považováni za hlavního favorita. Jejich soubojem s Američany propukne v pravé poledne hokejový den D - čtvrtfinálové souboje na MS. autor: Reuters
Čtvrtfinálový den na hokejovém světovém šampionátu oddělí zrno od plev. Někdo z velké čtyřky bude muset z kola ven.

Praha, Stockholm, Helsinky - Začíná dělení hokejového světa na silné a slabé. Čtvrtfinálový den na šampionátu milují fanoušci nejvíc.

Ani slavná NHL, ani jiná soutěž na světě neumí nabídnout během pár hodin čtyři napínavé bitvy, v nichž jde o všechno.

Aktuálně.cz oslovilo přímé účastníky, hokejové experty i poučené diváky, aby zkusili předpovědět, jak skončí zápasy, v nichž se odděluje zrno od plev.

Je jasné, že někdo z velké pětky (nejméně jeden) bude muset po dnešku z kola ven. Kanada, nebo Švédsko? Finsko, nebo Slovensko? Američané, nebo Rusko? A samozřejmě: Češi, nebo Švýcaři?

"Tipovat je hrozně těžké i kvůli systému turnaje. Nehraje se celá série jako v play off. O tom, kdo postoupí, rozhoduje jeden zápas," tvrdí Slavomír Lener, generální manažer českého týmu.

Jeho největší hrdina z posledních hodin, Tomáš Plekanec, je opatrně odvážnější: "Slováci půjdou do prodloužení, my vyhrajeme, Rusko postoupí. A večer víc věřím Švédům."

Nejodvážnějším tipérem je bývalý československý internacionál Jozef Golonka. "Slováci vyřadí Finy, protože ti budou přemotivovaní," věří svým barvám. "A celkovým vítězem budou Češi," dodává ještě překvapivější tip.

Rusko - USA

Začátek 12:00, online přenos ZDE

Rusové měli v kádru 12 obhájců loňského zlata, teď už jich mají třináct. Přijel Alexander Ovečkin. Ilja Kovalčuk, nejlepší střelec šampionátu, přiznal, že si raději přál Finsko.

Američanům je tradičně jedno, s kým hrají. Jejich zápas ve skupině s rudou mašinou byl mimořádně vyrovnaný a za stavu 3:3 ho rozhodly až dva slepené ruské góly. První čtvrtfinále slibuje napínavý souboj. Jeden z velkých týmů skončí.

Tomáš Plekanec: Neviděl jsem ty týmy hrát, je to těžké tipovat. Amerika mě překvapila, mají tady dobrý tým. Rusko je klasický tým, dá šest gólů a pak prohraje s Francií. Bude to vyrovnané, ale Rusko asi postoupí.

Vítězslav Lavička, trenér fotbalové Sparty: Tipuji Rusko. Pořád má skvělý tým, dlouhodobě ukazují vysokou kvalitu. Čtvrtfinále pro ně, myslím, nebude konečná.

Jiří Štajner, účastník fotbalového MS 2006: Oni jsou ti Američani nevyzpytatelní, ale víc přeci jen věřím Rusům. Už tak tam měli dost silný mančaft a ještě jim přijíždějí posily ze zámoří.

Pavel Richter, bývalý československý internacionál, mistr světa z roku 1985: Bude to dobrý hokej. Rusové sice mají lepší vzájemný zápas, ale já doufám, že Američané hlavně nebudou hrát tak příšerně jako proti Slovákům, kdy si prakticky dali dva vlastní góly. Favority jsou Rusové, i když Ovečkin by se měl místo na hity soustředit na to, jak hrát klasický ruský hokej. Tipuju, že Rusové vyhrají 4:2. Tip na celkového vítěze: Kanada je hodně silná a taky my jsme teď s příchodem Plekance a Židlického šli nahoru. Přeji si, abychom byli ve finále, a pak se děj vůle boží.

Česko - Švýcarsko

Začátek 14:45, online přenos ZDE

Vrchol dne pro českého fanouška. Nezvyklá role: Češi nejdou do zápasu jako favorité, i když kurzy tuzemských bookmakerů ho z nich dělají. Švýcarsko hraje jako malá Kanada. Bude to jedno z nejméně příjemných čtvrtfinále posledních let. Ale upřímně: byla nějaká příjemná?

Tomáš Plekanec: To je jasné :)) Nemůžu ani nic jiného napsat. Vyhrajeme.

Jan Koller, fotbalista, nejlepší střelec v historii národního týmu: Od Švýcarů se podruhé porazit nenecháme. Naše mužstvo se posílilo, dorazili Plekanec se Židlickým, v zápase s Nory ukázali, že jsou lídry, a zdvihli se po jejich boku i ostatní hráči. Já myslím, že vyhrajeme tak 4:2.

Jaroslav Bednář, útočník hrající ve Švýcarsku: Díky tomu, že tým posílili Židlický s Plekancem, což mužstvo potřebovalo, si myslím, že postoupíme. Ta švýcarská série už byla dost dlouhá. Tipuju, že vyhrajeme 5:2. Tip na celkového vítěze: Favorita na titul ještě nemám, mistrovství začnu sledovat teprve teď od čtvrtfinále.

Finsko - Slovensko

Začátek 17:30, online přenos ZDE

Finové porazili Slovensko, obhájce loňského stříbra, devětkrát (!) za sebou. Ale nyní to bude jiný zápas než v základní skupině (2:0). "Bude to stejné, jako bychom hráli proti Rusku," prohlásil útočník Lauri Korpikoski.

Tomáš Plekanec: Bude to těžké. Finové jsou taky takoví nahoru dolů a Slováci taky. Slováci mají výborného trenéra, co je na to připraví. Klidně to půjde do prodloužení, ale trošku víc věřím Finům.

Antonín Panenka, mistr Evropy 1976 v dresu Československa: To vidím na Finy. Slováci se do čtvrtfinále dostali na poslední chvíli, to by je mohlo trochu uspokojit. A Finové jsou moc těžký soupeř. (Jan Koller: Přál bych to Slovákům, ale větší sílu má asi domácí tým).

Jozef Golonka, bývalý československý internacionál, šestinásobný medailista z MS a ZOH: Myslím si, že i když Finsko hraje v domácím prostředí, je zranitelné a vyhrají Slováci, protože my umíme hrát na silné týmy. Finské mužstvo bude přemotivované, naopak my nemáme co ztratit. Na obou stranách chytají vynikající gólmani, a tak mnoho branek nepadne. Možná že dojde i k penaltovému rozstřelu. Tip na celkového vítěze: Asi to bude překvapivé, ale myslím si, že Češi. Sice začali velmi špatně, ale mužstvo se doplnilo a teď hrají už v pohodě. Jsou takovou štikou. Věřím, že v důležitých zápasech dokážou zabrat a hrát hokej. Nejradši bych si přál, aby ve finále byli Češi a Slováci.

Kanada - Švédsko

Začátek 20:15, online přenos ZDE

Titul v domácím prostředí získal naposledy stát, který už neexistuje - Sovětský svaz v roce 1986 v Moskvě. Nevypadá to, že by Švédové změnili zažitou praxi. Švédsko loni poprvé po 11 letech chybělo v bojích o medaile. Jenže Kanada je na tom ještě hůř, do semifinále se nedostala třikrát po sobě. Narazí kosa na kámen.

Tomáš Plekanec:  Další lehký zápas na tipování :). Já ale věřím víc Švédům. Kanada má bez pochyby výborný tým, ale Švédové hrají doma a budou mít větší vůli po vítězství. Kanada tady, nechci říct, že je na dovolené, ale neberou to tak vážně jako domácí.

Slavomír Lener: Já nebudu tipovat, protože to nemá cenu. Bylo by to úplně naopak. Každý ale ví, jaký tady má Kanada tým, co tady má za hráče. Měli by čtvrtfinále vyhrát a mít ho pod kontrolou, ale jestli to tak bude, to vám nemůžu říct. Švédové tady zatím nehrají podle představ, trápili se i s Dánskem, ale mohou se zvednout třeba jako my. Nás tady ve čtvrtfinále chtěl během skupiny asi taky úplně každý, ale po zápase s Norskem nevím, jestli si nás někdo teď přeje dostat. Tipovat je hrozně těžké i kvůli systému turnaje. Nehraje se celá série jako v play off. O tom, kdo postoupí, rozhoduje jeden zápas, kde je to často o štěstí, a ne o tom, kdo je lepší.

Antonín Panenka: To je nejvyrovnanější dvojice. Kanada prokáže kvalitu, má na šampionátu výborné hráče. (Vítězslav Lavička: Já čekám spíš postup Švédů. Mohla by zafungovat výhoda domácího prostředí.)

reklama