Olejář Špaček nezkrotil Rudá křídla

SportPlus, ČTK
22. 4. 2006 9:20
New York - V utkání Detroitu a Edmontonu se prosadilo několik Čechů. Nejvíc se ale radoval Robert Lang.

Hokejisté Detroitu úspěšné zvládli vstup do letošních bojů o Stanley Cup, když ve druhém prodloužení souboje proti Edmontonu po třech a půl hodinách rozhodl o jejich vítězství 3:2 Kirk Maltby. Lang při cestě za výhrou vstřelil gól.

Oilers nepomohl ani výborný výkon obránce Jaroslava Špačka, jenž se asistencemi podílel na obou brankách svých barev. Jednu trefu přitom připravil pro krajana Aleše Hemského.

Při pohledu na statistiky je zcela zřejmé, který tým měl v utkání navrch. Zatímco edmontonský Dwayne Roloson se měl co ohánět a pochytal 54 střel, Manny Legace se v brance Red Wings spíše nudil a během dlouhého zápasu zastavil jen třiadvacet ran.

Rolosonův výkon připomněl do hokeje zblázněnému městu ročníky 2003 a 2004. Tehdy Detroit také narazil na gólmany ve vynikající formě a střety s Miikkou Kiprusoffem z Calgary či Jean-Sebastienem Giguerem z Anaheimu "nepřežil". Oba kluby tehdy Rudá křídla vyřadili a následně postoupili až do finále Stanleyova poháru.

Edmontonu se ale v posledních letech v play-off příliš nedaří. Od roku 1998 se mu nepodařilo postoupit z prvního kola ani jednou z pěti účastí.

Thornton si připsal bod, Cheechoo gól nedal

Do prodloužení dospělo i utkání v Calgary, kde domácí zdolali Anaheim 2:1. Výhru zařídil bouřlivák Darren McCarty. "V play off je každý chlap důležitý. Jsem šťastný, že jsem byl ve správný čas na pravém místě," uvedl vyhlášený bijec. "Ale příště musíme být lepší. Čekají nás ještě těžké chvíle," upozornil kapitán Jarome Iginla.

K důležité výhře Nashvillu nad San Jose přispěl i třebíčský rodák Martin Erat, jehož tým dal všechny čtyři branky v početní výhodě. "Přesilovky jsme sehráli výborně a v oslabeních nás často podržel skvělý Mason," hledal zlomové okamžiky Paul Kariya, jenž asistoval u všech gólů domácích. "Na oslabení musíme pracovat. Tak jako dneska už ho hrát nemůžeme," zlobil se trenér Sharks Ron Wilson.

V dresu San Jose zůstaly za očekáváním hvězdy základní části. Nejproduktivnější hráč ligy Joe Thornton zaznamenal jednu přihrávku, král střelců Jonathan Cheechoo z pěti pokusů neskóroval.

Emery vychytal Tampu Bay

Ottawa doma přehrála Tampu Bay 4:1, na výhře se jednou brankou podílel i český útočník Martin Havlát. Lightning sice otevřeli v závěru první třetiny skóre a těsné vedení drželi až do šesté minuty třetího dějství, pak však během čtyř minut inkasovali třikrát a bylo po nadějích.

Povedený zápas v dresu Senátorů odchytal Ray Emery. Chlapík, který úspěšně zaskakuje za zraněného Dominika Haška, zastavil 35 střel. Po utkání si pochvaloval, jak se tým v poslední části hry probudil. "Říkali jsme si v kabině, že na ně vlítneme a přehrajeme je. Bylo vzrušující sledovat, jak jsme naplnili svá slova," uvedl.

Východní konference:
Ottawa - Tampa Bay 4:1 (0:1, 0:0, 4:0)
Branky: 46. Havlát, 47. Spezza, 50. Fisher, 59. Alfredsson - 19. Lecavalier. Střely na branku: 38:36. Diváci: 19.660. Stav série: 1:0.

Západní konference:
Detroit - Edmonton 3:2 ve druhém prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Branky: 54. a 83. Maltby, 5. Lang - 12. Samsonov (Špaček, Hemský), 29. Pronger (Špaček). Střely na branku: 57:25. Diváci: 20.066. Stav série: 1:0.

Nashville - San Jose 4:3 (3:1, 0:1, 1:1)
Branky: 9. Sillinger, 11. Erat, 20. Weber, 53. Hall - 5. Smith, 29. Ekman, 51. S. Thornton. Střely na branku: 30:34. Diváci: 17.113. Stav série: 1:0.

Calgary - Anaheim 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 27. Amonte, 70. McCarty - 46. Friesen. Střely na branku: 30:34. Diváci: 19.289. Stav série: 1:0.