Olomouc míří do extraligy. Bude dál hrát v plecharéně?

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
11. 4. 2014 12:15
Hokej v Olomouci má už několik let slíbenou rekonstrukci stadionu, ovšem stále se nedaří na ni sehnat peníze.
Na první pohled do hlediště vypadá olomoucký stadion útulně a sympaticky, ovšem potýká se s výraznými nedostatky
Na první pohled do hlediště vypadá olomoucký stadion útulně a sympaticky, ovšem potýká se s výraznými nedostatky | Foto: hc-olomouc.cz

Praha - Hokejisté Olomouce míří za postupem do extraligy, kam by se premiérový český mistr vrátil po dlouhých sedmnácti letech.

Pokud by se Hanákům postup podařil, hráli by nejvyšší soutěž s největší pravděpodobností na stávajícím zastaralém stadionu. Klasickém zimním stadionu, kam není radno chodit bez teplého spodního prádla nebo plné placatky a jemuž se přezdívá Kohoutí plecharéna.

Na plánovanou rekonstrukci haly, kterou vlastní a provozuje město, totiž hned tak nedojde.

"Projekt je dlouhodobě připraven, nicméně jej dosud komplikovaly nevyřešené majetkoprávní záležitosti a především finance," uvedla pro Aktuálně.cz Radka Štědrá z olomoucké radnice.

Extraliga by stadion posvětila

Přestože olomoucký stadion má řadu nešvarů, od velmi chladného prostředí po ne příliš hygienické záchody, při provedení drobných úprav by jej vedení extraligy povolilo.

"Hlavní požadavky, jako jsou kapacita (tu má olomoucký stadion 5.500, z toho 3.800 k sezení), vybavení nebo rozměry kabin, jsou splněny," říká šéf extraligy Josef Řezníček.

"Problémy jsou pouze s videokabinou, místem pro statistiky, internetem a VIP prostory. To se dá ale v horizontu několika týdnů doplnit," upřesňuje Řezníček.

Rekonstrukce zatím v nedohlednu

O tom, že je olomoucký stadion potřeba zrekonstruovat, se mluví už dlouho. Konkrétní návrh vizualizace na novou podobu multifunkční arény a přilehlého areálu se objevil přede dvěma roky, ovšem od té doby se na definitivní schválení a zahájení výstavby stále čeká.

Chybí totiž zhruba 800 milionů, které velkorysý projekt spolkne. "Jeho realizace momentálně není na pořadu dne," zní z magistrátu.

Klub, hráči a fanoušci si tak v nejbližších letech na důstojnější hokejové prostředí musejí nechat zajít chuť.

"Stadion vlastní město. A my vůbec neovlivníme, jestli rekonstrukce nastane za týden, za rok, nebo za deset let," krčí rameny generální manažer kohoutů Erik Fürst.

Kde vzít další peníze?

Klub je rád už za to, že město vůbec tak štědře místní hokej dotuje. Včetně provozu stadionu přispívá radnice klubu na sezonu téměř dvaceti miliony. Přímo hokejistům jde 4,5 milionu. Z toho 3,75 milionu na prvoligový A-tým a 750 tisíc na mládež.

Jestli by se tato částka při postupu do nejvyšší soutěže ještě navýšila, není jasné. "Na to jsou odlišné názory, protože velké peníze už jdou třeba do fotbalu. A utáhnout dvě tak nákladné záležitosti není jednoduché," říká opatrně Štědrá.

"Všechny další detaily budou otázkou dalších jednání v závislosti na výsledku baráže," doplňuje Štědrou kolega Michal Folta.

Klub tak bude muset co nejdřív sehnat silné sponzory, jinak by extraligu utáhl jen těžko. "Nějaké signály ze strany zajímavých partnerů tady byly," cítí naději Fürst.

Celý rozhovor s generálním manažerem Olomouce Erikem Fürstem si přečtěte ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy