Hokejisté Olomouce jsou po Slavii druhým jistým účastníkem baráže o extraligu.
Hokejisté Olomouce mají o čem přemýšlet.
Hokejisté Olomouce mají o čem přemýšlet. | Foto: Lukáš Drštička

Liberec - Hokejisté Olomouce jsou po Slavii druhým jistým účastníkem baráže o extraligu.

Jistotu dalšího působení mezi elitou mají naopak po pátečních výsledcích 3. kola skupiny o udržení Karlovy Vary, které po porážce Hanáků na Slavii 2:3 dokázaly ve svůj prospěch otočit duel v Liberci a na Hanáky tak mají k dobru deset bodů, ve hře už ale je jen bodů devět.

Přes dvoubrankové manko zvítězila Energie pod Ještědem 4:3, když vítěznou branu vstřelil v čase 57:01 útočník Václav Skuhravý.

Na severu šli do vedení jako první Liberečtí

Po úvodní části začali druhou třetinu aktivněji Karlovarští, nebezpečná byla zejména dvojice Duda, Bartek. Do vedení však šli Liberečtí. Po akci Mikysky uklidil kotouč za Závorkova záda Šimek. Na dvoubrankový rozdíl mohl zvýšit Filippi, který najížděl sám na Závroku, jeho lapačka ale byla proti.

Na Krenželokovo sólo přes celé kluziště už byl ale hostující brankář krátký a Bílí Tygři tak šli do trháku. Šanci na odpověď dostali Západočeši v závěru druhé třetiny ve dvojnásobné početní převaze. Tu dokázali zásluhou Davida Hrušky využít - 2:1.

Duda dokázal na úvod třetí části vyrovnat

Také úvod třetího dějství patřil Energii. Duda se ocitnul sám za obranou Liberce a svůj únik zakončil střelou mezi Vaněčkovy betony. Poté přišel na řadu sporný zákrok domácího Šimka a následné protesty liberecké střídačky, což přihrálo hostům dvouminutovou přesilovku pěti proti třem. Tvrdou ranou bez přípravy ji zužitkoval Bartek a hosté rázem vedli.

Probudit domácí se snažil boxerskou vložkou Vlach, který jasně na body porazil hostujícího Deyla. Tato situace Severočechům pomohla a v následné přesilové hře se podruhé v utkání radoval Šimek. Karlovy Vary ale přispěchali s rychlou odpovědí. Již třetí přesilovou hru v zápase využil Skuhravý a poslal hosty znovu do vedení.

Domácí zkusili hru bez brankáře a dokázali dostat kotouč do branky, nicméně podle videorozhodčího se tak stalo těsně po závěrečné siréně.

Olomouc souboj v Praze nezvládla

"Dneska se to rozhodlo, můžeme se chystat na baráž," řekl trenér hostů Petr Fiala krátce po skončení zápasu. Karlovy Vary přitom ještě v té době svůj duel hrály. "Nejsem z Marsu, beru to jako hotovou věc," pousmál se hořce Fiala.

Slavii ulehčily vstup do utkání dvě přesilové hry, vyloučení Majeského ani Patery však domácí využít nedokázali. Hosté se poprvé výrazněji připomněli v deváté minutě, ani akce Mataie však gólem neskončila. Bezbrankový stav se tak změnil až ve 12. minutě, kdy Andres vybojoval puk a osamocený Pletka překonal Trvaje.

V 18. minutě mohl zvýšit vedení Pražanů Sklenář, jeho střela ale skončila na horní tyčce. I díky tomu mohla Olomouc ve druhé třetině vyrovnat, Furcha překonal Houdek.

Při Šenkeříkově vyloučení se do šance dostal Jiří Doležal, Trvaje však z brejku nepřelstil. Slavia se přesto posunula opět do vedení, při dvojnásobné přesilové hře se ujala střela Valacha.

Hanáci vyrovnali, ovšem vzápětí opět inkasovali

I Hanáci si však následně zahráli v pěti proti třem, a přestože měli k dispozici o více než minutu kratší čas, dokázali výhodu využít. Vyrovnal Marosz.

Slavia se však i potřetí v zápase dokázala dostat do vedení. Olomouc mohla přidat třetí gól v další dvojnásobné početní výhodě, tentokráte se však domácí 34 sekund ve třech ubránili. "Pokud jsme chtěli bodovat, měli jsme vstřelit gól," uvědomoval si Fiala.

Domácí zisk tří bodů udrželi i při závěrečné power play soupeře. "Takové zápasy na domácím ledě teď potřebujeme vyhrát, potřebujeme se (před baráží) dostat do pohody," řekl trenér domácích Josef Beránek. "Všichni to dnes odmakali. Dobře jsme odehráli i konec, kdy jsme se nenechali zatlačit a nebyli v defenzivě," těšilo ho.

Hokejová extraliga, skupina o umístění - 3. kolo:

HC Slavia Praha - HC Olomouc 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Pletka (Andres), 29. Valach (Bednář), 45. J. Veselý (Andres) - 23. Houdek (Pekr, Řípa), 33. Marosz (Kucharczyk, Jaroměřský). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 1185.

Slavia: D. Furch - Valach, Šenkeřík, Šulc, Štich, Knot, Kolařík, A. Růžička - Vlasák, Bednář, Pletka - Stránský, T. Doležal, J. Doležal - M. Čermák, Sklenář, Tomica - Poletín, Andres, J. Veselý. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

Olomouc: Trvaj - Škůrek, Vyrůbalík, Majeský, Ondrušek, Houdek, Jaroměřský, Rašner - Buc, J. Knotek, Laš - Beták, Zuzin, Matai - Kucharczyk, Marosz, Řípa - Pekr, Patera, Diviš. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.

Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 3:4 (0:0, 2:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 26. Šimek (Mikyska), 33. Krenželok (Derner), 53. Šimek (Filippi, Plutnar) - 39. D. Hruška (Duda), 44. Duda (Deyl), 46. Bartek (D. Hruška, Duda), 58. Skuhravý (D. Hruška, Balán). Rozhodčí: Homola, Polák - Frodl, Charvát. Vyloučení: 9:9, navíc Bakoš a Filippi (oba Liberec) oba 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 3991.

Liberec: Vaněček - Výtisk, Šimek, Derner, Plutnar, Ulrych, Kolmann, Voráček - J. Vlach, P. Jelínek, Krenželok - Bakoš, Filippi, T. Urban - Psota, Lakatoš, Hrníčko - Jonák, Mikyska, A. Dlouhý. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Karlovy Vary: Závorka - Harant, Dvořák, Deyl, Bičánek, Šmach, Redlihs, J. Tomeček - D. Hruška, Balán, Vachovec - Bartek, Zadražil, Duda - V. Tomeček, Skuhravý, Micka - Koblasa, R. Hruška, Gorčík. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

1. Liberec 55 17 9 3 26 135:138 72
2. Karlovy Vary 55 18 2 11 24 121:155 69
3. Olomouc 55 14 6 5 30 135:175 59
4. Slavia Praha 55 13 3 2 37 111:189 47