reklama

Olympijský šampion Straka potvrdil, že končí aktivní kariéru

Příběh jako z pera Oty Pavla aneb Pohádka o Strakovi Projděte si životní příběh hokejisty Martina Straky, který v pátek po prohraném čtvrtfinále play off oficiálně ukončil kariéru. Foto: ČTK
Hokejový útočník Martin Straka po vyřazení Plzně ve čtvrtfinále play off extraligy potvrdil, že v jedenačtyřiceti letech končí aktivní kariéru.

Brno - Martin Straka po vyřazení Plzně ve čtvrtfinále play off extraligy potvrdil, že v jedenačtyřiceti letech končí aktivní kariéru.

Olympijský vítěz z Nagana a mistr světa z roku 2005 loni dovedl Plzeň k historickému extraligovému titulu, letos však Indiáni vypadli již ve čtvrtfinále, ve kterém prohráli 2:4 na zápasy s Kometou Brno.

Blížící se konec kariéry Straka avizoval již před začátkem sezony, na startu play off poté prohlásil, že jeho rozhodnutí je definitivní.

"Mám za sebou skvělých 25 let, trošku blbý konec, ale tak to v hokeji někdy bývá. Loni to bylo skvělé, letos jsme vypadli. Teď už jsem rád, že je to za mnou," řekl Straka.

"To, co jsme chtěli, to jsme splnili. I letošní sezona byla v pohodě. Když ale v šesti zápasech nejlepší hráči nejsou nejlepší, tak je to těžké. Bohužel to na nás teď padlo a ti, co to měli táhnout, tak netáhli," přiznal Straka, který v play off nasbíral jen dva body za gól a asistenci.

"Trápil jsem se, proto rád končím"

Dobře si tak uvědomoval, že i kvůli jeho výkonům Plzeň přes Kometu do semifinále nepostoupila.

V základní části Straka kvůli zdravotním problémům odehrál jen 29 zápasů s bilancí šesti branek a dvaceti asistencí. I tak byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem Indiánů, lépe na tom byli jen Radek Duda, Václav Pletka a Tomáš Vlasák.

"V play off jsme to ale nezvládli. Jak říkám, nejlepší hráči se musí prosadit a to se u nás nestalo. Osobně se mi nedařilo, hrozně jsem se trápil a možná, že je to úleva, že je konec," přiznal Straka.

V dnešním posledním zápase ocenil výkony mladších spoluhráčů, kteří se postarali o obrat z 0:1 na 3:1.

"Hráli skvěle a dostali nás do zápasu. Chtěl jsem jim pomoct, ale nešlo to. Oni mají vše před sebou. Říkal jsem jim teď, že dvacet let uteče jako voda. Ať si dávají pozor, nikdy nevíš, kdy se zase dostaneš do finále. Budoucnost tam je, o to se nebojím," podotkl Straka.

"Odpočinu si a pak budu pracovat"

Hvězdný centr, který má na kontě včetně play off více než tisíc zápasů v zámořské NHL za Pittsburgh, Ottawu, New York Islanders, Floridu, Los Angeles a New York Rangers, se do mateřské Plzně vrátil v roce 2008 a pomohl západočeský klub zachránit.

Stal se jeho majoritním vlastníkem, generálním manažerem i jednatelem. Zároveň byl i ústřední postavou na ledě, teď už se bude soustředit jen na roli funkcionáře.

"Teď si trochu odpočinu a pak zpět do práce. Máme toho dost. Nějací hráči odejdou, někoho musíme sehnat, abychom byli konkurenceschopní," uvedl Straka, který dokázal krátce po posledním zápase určit i hlavní momenty své kariéry.

"Určitě Nagano a pak zlaté mistrovství světa. Všichni už tituly měli. V poslední době si nejvíce cením plzeňského titulu. Vím, jak to bylo těžké a byla to skvělá jízda," pousmál se.

"Je dobře, že Jágr ještě nekončí"

Že by si vše rozmyslel a v létě se opět zapojil do přípravy a hrál dál, nepředpokládá. "To nejde, hlavně s ohledem na zdraví. Když už to nejde, tak na ledě vypadám trapně," řekl.

Straka je druhým hvězdným veteránem, který po této sezoně ukončil kariéru. Podobně se rozhodl i Petr Nedvěd z Liberce. V minulých měsících definitivně skončili i Pavel Kubina, Václav Prospal, Petr Sýkora nebo Milan Hejduk.

"Už je asi na čase. Všem nám je kolem čtyřiceti a je čas to nechat na těch mladších," uvedl.

Výjimkou je pouze Jaromír Jágr. "Ten bude hrát ještě pět let. A je to dobře. Alespoň je tam všechny dohoní. Je to legenda a my jsme všichni rádi, že hraje. Dělá nám jméno ve světě," dodal Straka.

reklama