Naganský speciál měl jít do šrotu. Zachraňují jej nadšenci z Kunovic. I díky penězům fanoušků

Podívejte se ve fotogalerii, jak naganský speciál aktuálně vypadá.
A takhle se před ním fotili naganští "zlatí hoši", když přivezli z japonské olympiády zlaté medaile z "turnaje století".
Jaromíra Jágra najdete v letadle i dnes. Napůl v hokejové a napůl vojenské výstroji. Jako maskota projetu Velkého přeletu
Tento projekt má za cíl během letošního roku letadlo připravit na přesun do muzea v Kunovicích.
"Naganský expres" v pohledu z "Prezidentského dostavníku", který absolvuje přesun společně s naganským letadlem. Aktuálně se oba stroje nachází v pražských Kbelech.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Martinovský, Jakub Plíhal
22. 3. 2016 6:04
Podívejte se na fotogalerii z vládního speciálu, který vezl zlaté hochy z Nagana. Před zničením jej zachraňují nadšenci z Kunovic

Praha - 23. února 1998 přiletěli čeští hokejisté do Prahy s největším úspěchem české a československé historie. "Zlaté hochy", kteří pár hodin předtím vyhráli olympijský turnaj v Naganu, dopravilo zpátky do vlasti letadlo Tupolev TU-154M.

Ještě před rokem přitom reálně hrozilo, že tento bývalý vládní letoun a svědek hokejového zázraku půjde do šrotu. Kbelské letiště již nechtělo speciál hostit. Pak se jej ale společně s dalším vládním letounem ujala skupina nadšenců, kteří se jej snaží zachránit tím, že obě letadla přesunou do Kunovic.

"Chceme teď naganské letadlo dopravit do našeho muzea v Kunovicích a to druhé nabízíme k prodeji leteckým muzeím. Zájem projevila i muzea ze zahraničí. Staráme se však o obě, aby byla připravena k přepravě,“ říká vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec.

"Obě letadla ukončila svůj provoz v roce 2007. Nejenže jejich technický stav není způsobilý k tomu, aby mohla být přepravena vzduchem, navíc byla bez motorů, proto se musí rozebrat a po částech přepravit po zemi,“ dodává letový zapisovač Tereza Šírová.

Dobrovolníci pracují každý víkend

Parta dobrovolníků jezdí už rok každý víkend z Kunovic do Prahy, kde šroubek po šroubku letadla rozebírají, aby mohla odcestovat.

"Jsou to kluci, kteří jsou vystudovaní letečtí mechanici, nebo tento obor zrovna studují. S méně odbornou prací jim pomáhají i místní dobrovolníci. Dělají to zadarmo, každý víkend nechávají rodinu doma. Jediné, co jim je propláceno, jsou pohonné hmoty do Prahy a zpět. Jsou to naši hrdinové. Pracovali i v největších mrazech,“ obdivuje práci na letadle Šírová.

Že se jedná skutečně o mateřskou péči, dokládá i fakt, že si letadla pojmenovali. První z nich, který přepravoval i naganské hokejisty, se jmenuje příznačně "Naganský expres“. Druhé bývalé vládní letadlo má zase název "Prezidentský dostavník“. V letadlech se nachází prezidentský salonek, první třída, kde cestovali například ministři, a dále paluba pro ostatní cestující. Ta byla určena třeba pro vojáky, sportovce a tak podobně.

Je nutné letadla převézt do konce roku

Práce na letadle trvají přibližně od března 2015 a měly by si vyžádat ještě šest měsíců. Celý projekt by zástupci muzea rádi dokončili do listopadu letošního roku.

"Jsme nesmírně vděční, že nám velení 24. základny dopravního letectva – Kbely a ministerstvo obrany prostřednictvím agentury o hospodaření s nemovitým majetkem státu prodloužily smlouvu o výpůjčce pozemků ve Kbelích. Původně jsme ji měli mít do konce března, ale před několika dny nám bylo vyhověno a termín prodloužen do konce roku s tím, že se jedná o skutečně poslední ústupek. Takže to musíme stihnout,“ popisuje Martin Hrabec.

O samotný převoz by se měla postarat německá firma Universal Transport a celá akce zabere dva dny. Mělo by jít o zcela nové návěsy, které se přizpůsobí délce nákladu. Průběh transportu bude pravidelně zveřejňován na internetu a o celém projektu včetně převozu vznikne dokumentární film.

Na projekt můžete přispět i vy 

Je také důležité zmínit, čím je tato záchrana bývalých vládních letadel s puncem olympijského zlata financována. Na projektu se finančně podílí mimo jiné třeba Slovácký aeroklub nebo Česká zbrojovka Uherský Brod, ale významnou porci peněz poskytli i převážně hokejoví nadšenci z celé republiky prostřednictvím crowdfundingu na Startovači (pod názvem "Velký přelet aneb stádo slonů uchem jehly" můžete přispět i vy zde).

Jak je u crowdfundingu obvyklé, i zde za svůj příspěvek dostanete "něco" na oplátku. Každý, kdo na záchranu letadel přispěje, tak má šanci získat upomínkové předměty z letadla, letenky, seskoky padákem, vlastní jméno na sedadle a tak dále. Organizátoři projektu touto cestou vybrali už přes osm set tisíc korun, více než dvojnásobek požadované částky, dalším příspěvkům se ale rozhodně nebrání.

"Z peněz 'navíc' se financují další práce spojené s umístěním letadla v muzeu a jeho zpřístupněním pro veřejnost. Vybráno teď máme například na betonový podstavec pod letadlo a přístupové schůdky, rádi bychom ale zprovoznili například i vnitřní audio a video systém. A třeba jen nový lak, který letadlo nutně potřebuje, vyjde na devadesát tisíc," vysvětluje Šírová.

Na "Velký přelet" lze také přispět zasláním SMS zprávy ve tvaru "START 5738“ na číslo 902 11, kterou přispějete na projekt částkou 100 Kč.

 

Právě se děje

Další zprávy