reklama

Orli opět roztahují křídla. Prognózám navzdory hájí v EBEL druhé místo

Orlům se letos v EBEL daří. Orlům se letos v EBEL daří. autor: Rostislav Pfeffer
Znojemští Orli zažívají vynikající vstup do sezony. Z šesti zápasů Erste Bank Eishockey ligy, kde působí již sedmým rokem, nebodovali pouze v jednom, a zaslouženě jim tak náleží druhé místo v tabulce. Těží především z kvalitní defenzívy.

Znojmo - Ač je rakouská média pasovala před startem sezony do role outsidera, zatím znojemští hokejisté tuto teorii zcela vyvracejí. Po šesti odehraných kolech EBEL ligy jsou na druhém místě tabulky a zároveň se pyšní jednou z nejlepších defenzív v soutěži.

Sedmá sezona Orlů v EBEL: bez veterána Puchera, se skromnými ambicemi Sedmá sezona Orlů v EBEL: bez veterána Puchera, se skromnými ambicemi Čtěte zde

"Je to dobrý začátek, ale nerad bych přidával nějaké superlativy. Udělali jsme teprve první krok - možná jen půlkrok - k tomu, co bychom chtěli v téhle sezoně dosáhnout. Bude to ještě hodně těžké a náročné," tuší Roman Šimíček, hlavní trenér týmu. "Věřím, že nezůstaneme na místě a budeme se ještě herně, fyzicky i psychicky zvedat."

Jihomoravané vkročili do soutěže výhrami nad Lincem a Salcburkem, tedy nad favority letošního ročníku. Následně přišlo klopýtnutí v Klagenfurtu, poté opět dvě výhry. Poslední utkání sehráli svěřenci trenéra Romana Šimíčka tuto neděli. Na domácím ledě hostili Medveščak Záhřeb, navrátilce z ruské KHL v čele s českým útočníkem Tomášem Netíkem.

Orli opět sahali po vítězství, soupeře přestříleli rozdílem třídy, avšak doplatili na produktivitu a ze zápasu si odnesli pouze bod za prohru 2:3 po prodloužení. I tak uhájili druhé místo v tabulce. "Záhřeb nám ukázal, jak se proměňují šance. V tom jsme propadli," vrátil se Šimíček krátce k nedělnímu střetnutí.

Silná defenzíva, slabší útok

Znojmo těží především z kvalitní obrany. V šesti zápasech inkasovalo jen desetkrát, což je druhé nejmenší číslo v celé EBEL. "Musím zde vyzdvihnout formu Marka Schwarze. Podal bezchybné výkony ve všech zápasech," chválí kouč znojemskou jedničku, která se pyšní úspěšností přesahující 94 %. "Dá se ale říci, že se na trénincích věnujeme tomu obranému pásmu nejvíc. Hodně také rozhoduje obětavost hráčů, kteří padají do střel."

Hokejové Znojmo přivedlo zkušeného obránce Skrbka a další posily Hokejové Znojmo přivedlo zkušeného obránce Skrbka a další posily Čtěte zde

Naopak co se týče produktivity, zde Orli trochu pokulhávají. Sedmnáct vstřelených branek je ligový podprůměr. Vyložený střelec jim zatím chybí. Kanadské body jsou rozprostřeny rovnoměrně do všech formací, což Šimíček považuje za pozitivum: "Nestojí to na jedné pětce, což je dobře. Na druhou stranu od některých hráčů čekáme víc a věříme, že se to u nich ještě probudí. Přeci jen se tu setkávají s jiným stylem hokeje, než byli zvyklí."

Právě o tom ví své třiadvacetiletý útočník Petr Mrázek, který neuspěl na zkoušce v extraligové Mladé Boleslavi. "Několik zápasů trvá, než si člověk zvykne. Hra je rychlá, hodně se bruslí. Soupeři dohrávají každý souboj a nic nevypustí. Je to fyzicky náročnější než extraliga. Pro mě jako mladšího kluka je to ale jedině dobře," přiznal bývalý hráč Komety Brno.

Nyní si znojemští hokejisté pár dní odpočinou a o víkendu zavítají do Alp. V sobotu na ně čeká duel v rakouském Innsbrucku, o den později se pak přesunou do italského Bolzana. Doma se představí opět až 6. října, kdy přivítají doposud neporaženou Vídeň.

reklama