Oslabený Třinec roznesl vedoucí Plzeň, Sparta padla s Vary

Aktualizováno 14. 10. 2015 21:13
Hokejisté Třince zmírnili dosavadní výsledkové trápení vítězstvím 5:1 nad vedoucí Plzní. pražská Sparta podlehla v tabulce posledním Karlovým Varům po nájezdech 1:2.
Radost hokejistů Třince.
Radost hokejistů Třince. | Foto: ČTK

Třinec - Hokejisté Třince zmírnili v předehrávce 11. kola extraligy dosavadní výsledkové trápení vítězstvím 5:1 nad vedoucí Plzní.V předehrávce 17.. kola pražská Sparta podlehla v tabulce posledním Karlovým Varům po nájezdech 1:2.

Příležitost dostali hráči z farmy

Katem Škody se stal nejlepší kanonýr minulé sezony Erik Hrňa, který dvěma góly ukončil svůj střelecký půst v sezoně. Bez svého nejlepšího střelce Hossy Západočeši po šesti utkáních v řadě nebodovali a pod Javorovým navíc utrpěli šestou porážku za sebou.

I když s třineckým lazaretem to nakonec nebylo tak žhavé, při neúčasti Adamského, Krepse a Klepiše se do sestavy protlačili všichni čtyři útočníci povolaní z farmy ve Frýdku-Místku. Jejich lajna si dokonce ve čtvrté minutě vytvořila první střeleckou příležitost, ale Růžička ani nadvakrát Machovského nepřekonal.

Čtyři porážky z posledních pěti zápasů donutily Třinec změnit herní myšlení a upnout se k jednoduchosti. Soupeře v první části přestřílel 16:3. Ale nejpodstatnější pro domácí bylo, že Rákos v deváté minutě v oslabení zavezl puk do pásma, objel bránu a křížným pasem našel Hrňu, který první trefou v ročníku otevřel skóre.

Vyhaslá Plzeň se nezmohla na odpor

Čerstvý lídr extraligy toho do té doby moc nepředvedl. Až ve 14. minutě se Kubalík prosmýkl středem hřiště před Hrubce, který ale svoje barvy podržel. Plzeň se nejvíce nadechovala v úvodu druhé části, jenže Bližňák si pokusem z mezikruží na Hrubce také nepřišel. Změnu poměrů na ledové ploše tak nastolil druhý gól Hrni, který ve 29. minutě po ideální Meidlově přihrávce snadno překonal Machovského.

A Třinec znovu připomínal sebevědomého vicemistra. Plíhal v přesilovce drzou zadovkou přes brankoviště vyzval Draveckého, který navýšil skóre na 3:0. Třinecké bohorovnosti však bylo až moc: brankář Hrubec si chtěl za bránou frajersky obhodit Indráka, který mu ale sebral puk a Kubalík do prázdné branky snížil.

Plzeň opět pookřála, ale zárodek dramatu 18 sekund před koncem druhé části odmítl po brejku přesnou ranou k tyči Svačina. Machovský navíc půl minuty před koncem podcenil Káňovu střelu z dálky, a tak Třinec zůstal proti Plzni na vlně přesvědčivých domácích výher - k výsledkům 4:1, 3:1, 5:1, 3:0 a 4:0 dnes přidal 5:1.

Sparťané neproměňovali šance

Západočeši ukončili v O2 areně vítěznou domácí sérii Pražanů. O výhře Energie rozhodl Rostislav Marosz. Velkou zásluhu na ní měl i brankář Tomáš Závorka, který si připsal 45 zákroků a zlikvidoval i všechny tři nájezdy.

Sparta, která prohrála první vzájemný zápas s Energií 3:6, byla od počátku aktivnější. Závorka měl více práce než jeho protějšek Pöpperle, velké šance soupeře však řešit nemusel. Domácí nedokázali otevřít skóre ani ve dvou přesilových hrách, ve druhé byl navíc blízko gólu hostující Gorčík. Jeho dorážka však skončila těsně vedle.

Čtyři sekundy po návratu vyloučeného Grígera na led se však Sparta dostala do vedení. Cingelovu přihrávku zpoza branky nešťastně tečoval za Závorkova záda Harant. Slovenský útočník poté mohl přidat druhý gól při Barinkově vyloučení, karlovarského gólmana ale tentokrát nepřekonal.

Závorka čaroval při nájezdech

Osmělovali se ale i hosté. Ještě v první třetině vyzkoušel Pöpperleho pozornost Tomáš Rachůnek, vyrovnat se však Západočechům podařilo až ve 28. minutě, kdy Vachovec trefil přesně levý horní roh branky Sparty. Pöpperle byl bez šance, Pražané byli potrestáni za vlažný výkon.

Otočit vývoj zápasu ve prospěch hostů mohl ve 32. minutě Gorčík, ideální moment pro zakončení ale prováhal. Na druhé straně se neujaly šance Kumstáta a Saboliče, kteří se pokoušeli prosadit individuálně. Podobně dopadli ve třetí části i Přibyl a Gorčík. A když se neujaly šance Karlovarských ani Klimkova střela, utkání se v normální hrací době nerozhodlo.

Vítěze nakonec určily až samostatné nájezdy, ve kterých se prosadil jen Marosz. Sparta nenavázala na předešlých pět domácích výher v sezoně a s Karlovými Vary doma prohrála poprvé od prosince 2012. Západočeši díky dvoubodovému zisku opustili poslední místo tabulky.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

11. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Hrňa (Rákos), 30. Hrňa (Meidl, Klesla), 32. Dravecký (Plíhal, Svačina), 40. Svačina (Dravecký), 60. T. Káňa (Foltýn, L. Doudera) - 33. Kubalík (Indrák). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Lukš, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4459.

Třinec: Hrubec - M. Doudera, Linhart, Nosek, Hrabal, Klesla, L. Doudera, od 41. navíc Foltýn - Irgl, Polanský, Orsava - Dravecký, Plíhal, Svačina - Hrňa, Rákos, Meidl - Luka, M. Růžička, T. Káňa. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Plzeň: Machovský - Kadlec, D. Sklenička, Jeřábek, Moravčík, Kubka, Pulpán - Kratěna, Bližňák, Schleiss - Indrák, Kracík, Kubalík - J. Sýkora, Lev, Johnson - Poletín, Preisinger, Kristl. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Předehrávka 17. kola:

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 1:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Cingel - 28. Vachovec (Duda, Marosz), rozhodující nájezd Marosz. Rozhodčí: Fraňo, Hejduk - Flegl, Frodl. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 3592.

Sparta: Pöpperle - Čajkovský, Barinka, Piskáček, Eminger, J. Mikuš, Hrbas - Sabolič, Pech, Kumstát - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Réway, Cingel, Hamilton - A. Kudrna, Černoch, Klimek. Trenéři: Jandač a Moták.

Karlovy Vary: Závorka - J. Tomeček, Bičánek, Benák, T. Dvořák, Harant, Rodney, Sičák, Weinhold - Duda, Marosz, T. Rachůnek - V. Tomeček, Haščák, I. Rachůnek - Gríger, Bulík, Vachovec - Gorčík, Osmík, T. Rohan. Trenéři: Mlejnek a Mariška.