Osmnáctka dřela a Kanadu dokonce přestřílela, na body to ale nestačilo

Aktualizováno 17. 4. 2016 9:14
Kristián Reichel
Kristián Reichel | Foto: ČTK

Grand Forks - Česká hokejová osmnáctka prohrála na mistrovství světa v americkém Grand Forks v základní skupině B i druhý zápas, když podlehla Kanadě 1:3. Zámořský favorit vedl po druhé třetině již 3:0, v úvodu třetí části korigoval výsledek útočník Filip Zadina. Další utkání čeká svěřence trenéra Roberta Reichla v noci na úterý, kdy se od 1:00 SELČ utkají s Dánskem.

Po úvodní poráce s loni stříbrnými Finy (3:4 po samostatných nájezdech) nastoupili čeští mladíci proti dalšímu těžkému soupeři a jednomu hlavních favoritů. Obhájce bronzu Kanada měla v první třetině střeleckou převahu, jenže Malenstyn ve své šanci neuspěl proti brankáři Kořenářovi. Stejně dopadl na druhé straně i Pavlík.

Poslední pětiminutovka první třetiny se českému výběru nepovedla. Nejprve nevyužil první přesilovku zápasu a v 18. minutě inkasoval. Howden těžko krotil poskakující kotouč, ale přesto dokázal propálit Kořenáře. Záhy navíc pykal za faul kolenem Kachyňa a Quenneville ho poslal zpět do hry přesnou ranou z kruhu pro vhazování už po 27 vteřinách.

"Říkali jsme si pak, že na ně vlítneme a budeme hodně střílet. Něco nám tam spadne a i je to položí, když dáme gól. Když už pak prohráváte 0:3, musíte všechno cpát do brány a tlačit to tam. Snažili jsme se, ale spadlo to tam bohužel jen jednou," litoval obránce Ondřej Vála.

Rozhodly nevyužité šance

Ve 26. minutě Kořenář vyrazil Shawovu ránu jen před Howdena a ten svým druhým zásahem v utkání přidal do odkryté branky třetí gól Kanady. Češi se přesto nevzdávali a druhou třetinu vyhráli na střely mezi tyče 22:9, ale nedokázali překonat gólmana Fitzpatricka. V krátkém sledu na něm ztroskotali Kodýtek, Sirota a Zadina.

"Střely asi vypovídají o všem. Neproměnili jsme šance a to bohužel rozhodlo," mrzelo útočníka Marka Zachara, kapitána českého výběru.

Následovala další nevyužitá přesilovka. Ve 35. minutě se do sóla dostal Zadina, s blafákem však neuspěl a stejně dopadl se svou dorážkou i Zachar.

Ve 43. minutě už se Zadina zapsal mezi střelce. Ve skrumáži před brankou se zvládl rychle zorientovat, odražený kotouč si potáhl na bekhend a využil po pouhých deseti sekundách přesilovku. Na více už však český tým nedosáhl, přestože si ještě zahrál 48 vteřin přesilovku pět na tři poté, co Kanaďané v krátkém sledu špatně střídali.

"Myslím, že jsme nehráli vůbec špatně. Měli jsme hodně střel a přestříleli je. Šli jsme do brány, ale bohužel nám to tam nespadlo. Ta koncovka... Myslím, že jsme v ní mohli být lepší. Měli jsme tam několik šancí na druhou branku, je to škoda," uvedl Vála.

Přes dvě porážky není pro český výběr nic ztraceno. Z pěti účastníků skupiny postoupí do čtvrtfinále první čtyři. Čeští hokejisté nyní narazí na relativně slabší soupeře než v úvodních dvou zápasech. Po utkání s Dánskem zakončí skupinu proti Slovensku.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Grand Forks (USA):

Skupina B:

Kanada - ČR 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Howden (Fabbro, Shaw), 19. Quenneville (Jost, Fabbro), 26. Howden (Shaw) - 43. Zadina. Rozhodčí: Baluška (SR), Pajula (Fin.) - Goljak (Běl.), Sysujev (Rus.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. Diváci: 2478.

Sestava ČR: Kořenář - Hájek, L. Doudera, Budík, Vála, Kachyňa, Kvasnička, Sirota, Novák - K. Reichel, Zadina, Pavlík - Najman, Kantner, Kousal - Zachar, Havelka, Kodýtek - Bělohorský, Kurovský, Karafiát. Trenéři: R. Reichel a P. Augusta.

Finsko - Slovensko 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Branky: 14. Räsänen, 23. Vesalainen, 34. Mäkinen, 53. Kuokkanen - 29. Buček, 35. Ružička.

USA - Švédsko 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)

Branky: 18. Mittelstadt, 23. Bellows, 24. Lindgren, 38. Greenway, 43. Howdeshell, 53. Anderson - 51. Liljegren.

1. USA 2 2 0 0 0 14:3 6
2. Švýcarsko 2 0 1 1 0 6:6 3
3. Lotyšsko 2 0 0 2 0 7:9 2
4. Švédsko 2 0 1 0 1 5:9 2
5. Rusko 2 0 1 0 1 4:9 2