22. 4. 2013 16:15
Čeští mladíci po výhře nad Lotyšskem a porážce od Američanů nestačili na Finsko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soči - Česká hokejová osmnáctka podlehla na mistrovství světa v Soči 3:4 Finsku a připsala si po porážce se Spojenými státy americkými další těsnou prohru.

Svěřenci trenéra Luďka Bukače mladšího museli proti Suomi dohánět čtyřbrankovou ztrátu, zápas sice zdramatizovali trefou 99 sekund před koncem, ale na bodový zisk už nedosáhli.

V závěrečném utkání v základní skupině A čeká český tým v úterý od 18:00 SELČ duel s Ruskem a jen výhra za tři body jej může posunout ze čtvrtého místa v tabulce výše pro nasazení pro čtvrtfinálové boje.

V úvodu utkání měli šance Kubalík a Zbořil, ale ve 14. minutě se radovali Finové díky Kapanenovi. Vzápětí mohl vyrovnat Zacha, ale byl faulovaný. Druhé dějství patřilo Suomi. Po 95 sekundách zvýšil Antonen, pak trefil Lehkonen tyč. Kapanen měl ale už přesnější mušku a góly ve 29. a 33. minutě dovršil hattrick.

V závěru druhé části dostal za Svobodova záda Rauhala puk bruslí a sudí gól po poradě s videorozhodčím neuznali. Češi se dostali do hry v úvodu závěrečné části, kdy v oslabení proměnil únik Rob. Ve 49. minutě se trefil z mezikruží Kämpf a naděje na obrat ještě zvýšila Vránova trefa. V závěrečné power play ale Finové českému tlaku odolali.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Soči:

Skupina A:

ČR - Finsko 3:4 (0:1, 0:3, 3:0)
Branky a nahrávky: 43. Rob (Štencel), 49. Kämpf (Štencel, Rob), 59. Vrána (Štencel, Zacha) - 15. Kapanen (Ylvonen, Rauhala), 22. Antonen (Kinnunen, Lintuniemi), 29. Kapanen (Rauhala), 33. Kapanen (Ikonen). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Mayer - McIntyre (oba USA), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 7:7, navíc Kubalík (ČR) 10 min. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 600.

Sestava ČR: Svoboda - Klok, Štencel, Košťálek, Pyrochta, Kokeš, Dvořák, Němeček - Kämpf, Kaše, Rob - Vrána, Přikryl, Kohout - Pastrňák, Zdráhal, Zbořil - Indrák, Zacha, D. Kubalík - Pokorný. Trenér: Luděk Bukač ml.

Rusko - Lotyšsko 10:2 (3:1, 3:1, 4:0)
Branky: 2. a 58. Zub, 8. a 59. Bučněvič, 18. Gluchov, 28. Ivanov, 30. Barbašev, 34. Judin, 46. Tkačov, 48. Děmidov - 18. Egle, 31. Bernhards.

Kanada - Švýcarsko 10:1 (2:0, 6:1, 2:0)
Branky: 22. a 31. Morrissey, 38. a 50. Dauphin, 8. Nastasiuk, 11. Bennett-McDowell, 27. Klimchuk, 36. Baptiste, 38. Heatherington, 47. Reinhart - 29. Malgin.

Německo - Slovensko 6:3 (2:2, 2:1, 2:0)
Branky: 5. a 34. Tuomie, 11. a 39. Kahun, 44. Eder, 56. Draisaitl - 6. a 17. Lantoši, 23. Šoltés.

1. Švédsko 3 3 0 0 0 20:3 9
2. Kanada 3 3 0 0 0 17:3 9
3. Německo 3 1 0 0 2 8:15 3
4. Švýcarsko 3 1 0 0 2 5:17 3
5. Slovensko 4 0 0 0 4 7:19 0