Osmnáctka porazila Lotyše a je v play off

Red Spo, ČTK
16. 4. 2010 17:45
Česko - Lotyšsko 5:4 (1:0, 2:1, 2:3)

Minsk - Čeští hokejisté do 18 let splnili na světovém šampionátu v Bělorusku základní cíl: postoupili do vyřazovací fáze turnaje, čímž zároveň odvrátili hrozbu účasti ve skupině o udržení.

K postupu do play off pomohla svěřencům kouče Jiřího Kopeckého těsná výhra 5:4 nad Lotyšskem.

Vítězství nad outsiderem základní skupiny B se však v Minsku nerodilo snadno. Čeští mladíci šli do vedení až na konci 16. minuty, kdy se trefil Holík, ale během první třetiny byl střelecky aktivnější soupeř (9:8). Brankář Will, který se v pátek na šampionátu poprvé postavil mezi tyče místo Kašíka, však držel čisté konto.

Po nástupu do druhé části přidal Holík druhou branku, jenže tři minuty nato Pelss snížil. V 33. minutě využil český tým po 50 vteřinách početní výhodu, když Holík uzavřel hattrick, a zdálo se, že otěže zápasu definitivně přebírá favorit. Zvlášť, když v nástupu do třetí části zvýšil Sekáč už na 4:1.

Opak byl však pravdou. Vše změnila hvězdička lotyšského týmu Dilevka. Nejprve v 46. minutě v přesilovce snížil na dvoubrankový rozdíl a v 53. minutě udělal z konce zápasu drama.

Minutu a čtvrt poté však Hanták zvýšil na 5:3 a vstřelil tak vítěznou branku. Dvě minuty před vypršením základní hrací doby ještě skóroval Straupe, krátká power play Lotyšů již změnu skóre nepřinesla.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Bělorusku:

Skupina B (Minsk):

Česká republika - Lotyšsko 5:4 (1:0, 2:1, 2:3)
Branky a nahrávky:
16. Holík (Filippi, Frk), 23. Holík (Frk, Žovinec), 33. Holík (Vachovec), 42. Sekáč (Lenoch), 55. Hanták (Uher, Dvořáček) - 26. Pelss (Dilevka, Freibergs), 46. Dilevka (Dasutins, Kuzmenkovs), 53. Dilevka (Kuzmenkovs, Siksna), 58. Straupe (Kolesnikovs). Rozhodčí: Bauer, Schütz (oba Něm.) - Carlson (Kan.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 6:5, navíc Klavins (Lot.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2500.

Sestava ČR: Will - Valenta, Pavlík, Jank, Klimíček, Žovinec, Zámorský, Lenoch - Stach, Filippi, Vlach - Vachovec, Holík, Frk - Sekáč, Koudela, Kindl - Hanták, Uher, Dvořáček - Herman. Trenéři: Kopecký a Juřík.