Osmnáctka prohrála i s Finskem, čeká ji boj o udržení

17. 4. 2012 18:36
Česká republika - Finsko 2:6 (0:2, 1:1, 1:3)

Brno - Česká hokejová osmnáctka prohrála ve svém závěrečném vystoupení v základní skupině mistrovství světa v Brně s Finskem 2:6 a bude hrát o udržení. Postup Suomi do čtvrtfinále zařídil hattrickem Rasmus Kulmala.

Do boje o záchranu si český tým přenese tři body za vítězství nad Dánskem. Do divize I sestoupí pouze poslední tým šampionátu.

Český tým se mohl dostat do vedení v páté minutě, kdy Vrána řešil přečíslení dvou na jednoho se Soumelidisem střelou a gólman Korpisalo zasáhl. Vedení slavili vzápětí Finové, když Vainonenovu střelu od modré čáry tečoval Kulmala a gólman Polívka byl bez šance. V 11. minutě chyboval Knot, jemuž sebral puk Haapala a osamocený Kulmala blafákem zvýšil.

České mladíky přejela i Kanada. Teď musejí porazit Finy

Následně Češi odolali při trestech Machače, Šidlíka i Hudečka, ale v 26. minutě už Finsko zvýšilo na 3:0. Haapala přihrál křížně na pravý kruh Mustonenovi, který trefil odrytý prostor v brance dříve, než se stačil gólman Polívka přesunout. V 29. minutě se dočkali gólu i domácí, když po Vránově střele dorazil puk za Korpisala Simon. Odpovědět mohl vzápětí Lehkonen.

V úvodu závěrečné třetiny odolali Češi 42 vteřin ve třech proti pěti, ale v čase 40:52 při hře čtyř proti čtyřem dovršil hattrick Kulmala. Následně se vyznamenal Polívka proti Markkulovi a v 49. minutě snížil Hudeček, pro něhož vybojoval puk Volek. Finové ale výhru pojistili, když nejdříve skóroval v 56. minutě Markkula a za 44 sekund při Vránově vyloučení dovršil výsledek Barkov.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let:

Skupina A (Brno):

29. Simon, 49. Hudeček - 6., 11. a 41. Kulmala, 26. Mustonen, 56. Markkula, 56. Barkov. Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Koch - Kohler (oba Švýc.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 11:3. Využití: 0:1. Diváci: 1450.

Sestava ČR: Polívka - Šidlík, Šulák, Košťálek, Houfek, Knot, Štencel, Běhal - Tomeček, Machač, Volek - Procházka, Hudeček, Zadražil - Vrána, Simon, Soumelidis - Matějček, Chlapík, Sedláček - Slováček. Trenér: Jiří Veber.

USA - Kanada 5:3 (0:0, 2:2, 3:1)
25. Grzelcyk, 39. Barber, 46. Jones, 47. Vatrano, 60. Lane - 23. Shinkaruk, 30. Dumba, 56. Pulock.

Švýcarsko - Německo 2:6 (0:4, 0:1, 2:1)
54. Herzog, 59. Simion - 15. a 18. Draisaitl, 11. Eisenschmid, 19. Zientek, 39. Ziegler, 51. Bender.

1. Švédsko 4 4 0 0 0 20:4 12
2. Rusko 4 2 0 0 2 14:7 6
3. Německo 4 2 0 0 2 15:17 6
4. Lotyšsko 4 2 0 0 2 11:15 6
5. Švýcarsko 4 0 0 0 4 6:23 0

Pozn.: O pořadí na druhém až čtvrtém místě rozhodla minitabulka ze vzájemných zápasů.