reklama

Ovečkin, Price a Tavares jsou v nominaci na Hart Trophy

Alexandr Ovečkin má zálusk už na čtvrtou Hart Memorial Trophy. Alexandr Ovečkin má zálusk už na čtvrtou Hart Memorial Trophy. autor: Reuters
V tříčlenné nominaci na Hart Memorial Trophy jsou Alexandr Ovečkin, Carey Price a John Tavares.

New York - Ruský hokejový kanonýr Alexandr Ovečkin z Washingtonu může počtvrté v kariéře získat Hart Memorial Trophy pro neužitečnějšího hráče NHL. V tříčlenné nominaci je společně s dvěma Kanaďany - brankářem Careym Pricem z Montrealu a útočníkem Johnem Tavaresem z New York Islanders. Ti by prestižní cenu získali poprvé. Vítěz bude oceněn ve středu 24. června na slavnostním večeru v Las Vegas.

Ovečkin byl znovu nejlepším střelcem

Devětadvacetiletý Ovečkin nastřílel v 81 zápasech základní části NHL 53 branek a potřetí za sebou a celkově popáté obdržel Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce. S 81 body skončil čtvrtý v produktivitě.

Jako šestý hráč v historii pokořil už šestkrát za sezonu hranici 50 branek. Vládl soutěži s 25 góly v přesilovkách, čímž vytvořil osobní i klubový rekord. Jedenáct jeho tref bylo vítězných. Na Hart Trophy je nominován popáté v kariéře, získal ji v letech 2008, 2009 a 2013. V roce 2010 skončil druhý.

Price vládl gólmanům

O dva roky mladší Price vládl brankářským statistikám s průměrem 1,96 branky na zápas, s úspěšností 93,3 procenta i s 44 výhrami.

Stal se prvním gólmanem, který byl první ve všech třech těchto kategoriích od sezony 1990/91, kdy se to povedlo Edu Belfourovi v dresu Chicaga. Počtem vítězství vytvořil klubový rekord. S devíti čistými konty za sebou si vylepšil osobní maximum a skončil druhý za Marcem-Andrém Fleurym z Pittsburghu.

Poprvé v kariéře získal William M. Jennings Trophy pro brankáře s týmu s nejmenším počtem inkasovaných branek v základní části. Nominace na Hart Trophy od Asociace profesionálních hokejových novinářů se dočkal poprvé a mezi finalisty je prvním gólmanem od roku 2012, kdy se o cenu ucházel Henrik Lundqvist z New York Rangers.

Tavares sbíral body

Čtyřiadvacetiletý Tavares si v 82 zápasech základní části vytvořil osobní maxima s 86 body a 38 trefami. V boji o Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče skončil o bod druhý za Jamiem Bennem z Dallasu. Na Hart Trophy byl nominován už v roce 2013, kdy skončil třetí.

reklama