reklama

Palaščák řekl, že ho Růžička vydíral. Lener se mu smál

Miroslav Palaščák a Slavomír Lener diskutovali v pořadu Máte slovo na české televizi o korupci v českém hokeji. Miroslav Palaščák a Slavomír Lener diskutovali v pořadu Máte slovo na české televizi o korupci v českém hokeji. autor: CPA Eduard Erben
Pořad České televize Máte slovo se věnoval korupci v hokeji, názory si vyměňovali i Miroslav Palaščák - otec hokejisty, jenž rozpoutal aféru kolem Vladimíra Růžičky - se Slavomírem Lenerem.

Praha - Pořad České televize Máte slovo se ve čtvrtek večer věnoval korupci v hokeji a problematice financování sportu.

V živé televizní diskusi si díky tomu ostře vyměnili názory otec hokejisty, jenž rozpoutal aféru kolem reprezentačního kouče Vladimíra Růžičky, Miroslav Palaščák s šéftrenérem hokejového svazu Slavomírem Lenerem. Palaščák v pořadu tvrdil, že byl vydírán, zatímco šéftrenér svazu Lener se mu při tom smál.

"Synovi bylo na konci juniorského věku řečeno, ať jde do práce. Najednou za námi přišel Růžičkův kamarád (Jiří Mouček, pozn. autora), který se kolem nás celou tu dobu motal, a řekl, že když dám půl milionu, Růžička se mi o kluka postará," tvrdil v televizi Palaščák, který takhle na veřejnosti vystoupil poprvé.

Dosud ho lidé znali jen jako muže, který snímá schůzku s trenérem reprezentace Vladimírem Růžičkou skrytou kamerou a záznam z jednání měsíc před startem mistrovství světa umístil na internet. "A kdy jindy jsem to měl udělat?" hájí se.

"To přece není situace, kdy já běhám po stadionu a nabízím někomu peníze. Synovi řekli, ať jde do práce, nebo dá peníze. Cítil jsem se být vydírán a pan Lener se tady tomu směje. Hrozná legrace, co?" pokračoval v České televizi Palaščák, zatímco Lener se naproti němu usmíval. 

Lener měl zastání u Kysely, korupce prý neexistuje

"Ano, musím se korupci smát. Jestliže tady máme pana Palaščáka, který jednoznačně složil na účet peníze, aby jeho syn hrál. Takový člověk by tady vůbec neměl být," ohradil se Lener, když se i moderátorka pořadu Michaela Jílková podivovala nad tím, co mu na problému korupce v hokeji přijde vtipného.

"A co jsem měl dělat?" okřikl ho už bez vyzvání Palaščák. "Já s vámi diskutovat nebudu," reagoval Lener.

Vášnivá debata trvala hodinu a skončila bez výsledku. Korupce a protekce v českém hokeji ale podle všeho opravdu je, jenže zástupci svazu a jednotlivých klubů ji přehlížejí, nebo si dokonce nedělají vůbec žádné starosti s tím, jak s nešvarem bojovat.

Lener totiž ve vysílání našel z řad klubů zastánce. Byl jím generální manažer Litvínova Robert Kysela, sám bývalý vynikající extraligový hokejista, který si vzal slovo jako divák ve studiu. Kysela pak dokonce prohlásil, že korupce v českém hokeji neexistuje.

"Já s tím nesouhlasím, v hokeji se nic takového neděje. Neumím si představit, že by za vámi Láďa Růžička běhal," mluvil Kysela k Palaščákovi. "On se synovi snažil pomoct, našel mu klub, a jestli na to měl? Neměl na to. Hrál v Mostě. Já ho viděl a neměl na to. Na to, aby hrál na Slavii, neměl," zkrotil Kysela naštvaného otce.

Mladý David Palaščák totiž v první lize na hostování ze Slavie coby útočník odehrál 52 zápasů a v nich vstřelil pouze dva góly a připsal si pět asistencí. Rozhodně nezářil.

Televizní debata se ale měla týkat korupce v hokeji jako celku. A tak ze všech nejrozumněji nejspíš hovořil další host ve studiu, uznávaný hokejový trenér Luděk Bukač. Ten naprosto bez emocí a s rozvahou Kyselovo tvrzení okamžitě rozprášil.

"Tady se nejedná jmenovitě o jeden případ. Tady se jedná o skutečnost, že my v hokeji korupci máme. Mládežnický sport není férové prostředí. Trenéři se nechovají férově, rodiče se nechovají férově," prohlásil Bukač.

Bukač korupci potvrdil, ozval se i Platil s kauzou Holík 

"Já mluvím se stovkami rodičů dětí a znám dokonale mládežnický hokej v Česku. To, co říká manažer Litvínova, není pravda. V hokeji tento neřád máme a vinni jsou trenéři, vinni jsme všichni, kteří hokej děláme. Korupce existuje. Protekce existuje. Existuje protekce dokonce i při vybírání do reprezentačních mužstev. Zavedli to agenti a zakotvilo se to," dodal Bukač a jako další divák ve studiu se přihlásil do diskuse hokejista Jan Platil

"Vždyť já to zažil ve dvacítkách, když si Jaroslav Holík řekl o padesát tisíc, abych jel na mistrovství světa. Proč s tím svaz doteď nic nedělá?" vyzval Platil k reakci Lenera a připomněl svou kauzu. Tu rozpoutal jeho agent, na jehož záznamu si měl zesnulý Holík říct v roce 2002 o peníze. Vina se ale tehdejšímu kouči reprezentační dvacítky nikdy neprokázala. Paradoxní na tom všem bylo, že právě Holík patřil až do své smrti mezi největší kritiky poměrů v českém hokeji a několikrát veřejně prohlásil, že český hokej je jen o protekci.

"Honzo," oslovil Platila opět Lener. "Můžu ti říct, že takových mailů dostávám denně od rodičů několik, konkrétní příklad ale nikdo neuvedl," řekl Lener, jako by svaz neměl žádný nástroj, jak korupci ve svých řadách zabránit.

Chládek: Má stát podporovat prostředí s korupcí?

Dál už debata směřovala především k financování sportu jako takového a několikrát se svezla až k bizarním výměnám názorů dvou politických konkurentů ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) a předsedy podvýboru pro mládež a sport Jiřího Holečka ml. (ANO). 

Holeček Chládkovi opakovaně vyčítal, že ročně rozděluje pro sport tři miliardy, ale jen minimum z toho se dostane přímo k dětem, a kritizoval ironicky i Chládkovy plány stavět národní stadiony. Ministr školství mu zase několikrát v živém vysílání řekl, že lže a že se s ním vůbec nebude bavit. 

Pak ale Chládek vzkázal hokejistům. "Jestli se bavíme o korupci, má stát do toho prostředí dávat peníze? Pokud se platí za to, že se někdo dostane do vyšší soutěže, je to špatně a to nemůžeme podporovat," prohlásil Chládek.

Hokej od státu z rozpočtu pro rok 2015 dostal 114 milionů (30 milionů ale byla mimořádná dotace na pořádání mistrovství světa) a šéf Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král přitom stále doufá, že díky úspěchu mistrovství dokáže na půdě vlády příště vyjednat peněz víc.

Kauzu "Růžičkovo video" mezitím vyšetřuje pražská policie, která si už k výslechu předvolala první svědky.

reklama