Parádní obrat poslal Kometu do vedení v sérii, Zlín snížil

6. 4. 2014 18:42
Hokejisté Zlína vyhráli třetí zápas semifinále proti Třinci 2:0 a snížili stav série na 1:2. Brno porazilo Spartu 3:2 po prodloužení a vede 2:1.
Brno po třech zápasech vede nad Spartou 2:1
Brno po třech zápasech vede nad Spartou 2:1 | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Hokejisté Zlína a Brna využili výhody domácího prostředí a ve třetích semifinálových zápasech si připsali těsná vítězství.

Zlínští proti Třinci zvítězili 2:0 a snížili tak stav série na 1:2. Výhru ševcům zajistil přesilovkovou trefou zkraje druhé třetiny Matějíček, pojistku pak čtyři sekundy před koncem přidal Veselý. Vychytanou nulou se blýskl brankář Kašík, který je již třetím gólmanem, jehož Zlín v sérii nasadil.

Kometa dokázala proti Spartě otočit z 0:2 na konečných 3:2, když jí výhru v prodloužení vystřelil Káňa. V sérii tak vede 2:1.

Ve znamení velkého dramatu se i nadále nese prolínací soutěž o účast v nejvyšší soutěži. Do čela baráže se v její polovině probojovala Mladá Boleslav, která dnes udolala 2:1 Chomutov. Do hry se vrací  už téměř odepsané Kladno, jemuž se podařil velký obrat proti Olomouci. Ten nakonec přinesl výhru 5:4 po samostatných nájezdech.

Opatrný zápas rozhodl Matějíček a tyčky

Třinec se na ledě soupeře uchýlil k obezřetné defenzivě a přenechal aktivitu Zlínu. Ten se tlačil dopředu, ale také nic moc nevymýšlel. Rychlý gól mu mohlo přinést přečíslení dvou na jednoho, ale Kubišovi střela nesedla. Jinak tým PSG především střílel, ovšem šancí příliš neměl.

I tak šel brzy po přestávce do vedení. Ránou od modré se v početní výhodě prosadil Matějíček. Třinečtí mohli srovnat ve 33. minutě, když se z mdlé hry Ocelářů vyloupla Orsavova střela do tyčky. Stejnou smůlu měl i Adamský, který málem využil Matějíčkovu chybu při rozehrávce.

Až když Slezanům opravdu teklo do bot, tak Zlín zmáčkli. Jejich tlak však končil v rozích a do předbrankového prostoru se dostávali jen málo. Neujala se ani dlouhá power play, kterou v samotném závěru potrestal Veselý.

Krásné drama v Brně

Brňané hnáni frenetickým publikem Spartu hned v úvodu zmáčkli, ovšem se šancemi to už tak slavné nebylo. Proto se hosté bez větších problémů ubránili a začali sami hrozit. Po jednom z brejků vyrazil Čiliak Pechovu střelu na tyč.

Vzápětí se už Pražané radovali, špatnou rozehrávku Komety využil Buchtele. Zkraje druhé třetiny šli hosté už do dvoubrankového náskoku. Trochu přísné vyloučení Kováčika potrestal od modré Piskáček.

Vedení však Spartě dlouho nevydrželo. V rozmezí 86 sekund nejprve odražený kotouč přesně napálil Němec a po rychlém protiútoku vyrovnal Jakub Svoboda. Zápas od té chvíle neuvěřitelně gradoval a fanoušci sledovali krásnou podívanou, které nechybělo nic. O šance se postarali například Pech, jenž nevyužil sólový únik, nebo z brejku Pivko.

Jelikož se během šedesáti minut nerozhodlo, přišlo na řadu prodloužení. V něm měl obrovskou šanci Buchtele, jenže u tyčky nedokázal uklidit kotouč do sítě. A tak udeřilo na druhé straně. V 75. minutě využil rychlou souhru k trefení odkryté brány Káňa.

V Boleslavi rozhodla kuriózní branka

Chomutov se chtěl po předchozích porážkách vrátit na vítěznou vlnu a zkraje zápasu se mu to dařilo, když přečíslení využil už v 69. vteřině Bartečko. Mladá Boleslav však záhy srovnala, přesilovku využil Ovčačík. Obrat mohl dokonat Musil, jenže své sólo neproměnil.

Středočeši měli po přestávce další možnosti v sérii početních výhod, ovšem nevyužili z nich žádnou. Prosadili se až ve 48. minutě, i když trochu záhadně. Střela domácího Pojkara od modré čáry letěla vedle, ale Jarůšek zpoza brány dostal puk za Růžičku s odrazem o gólmanova záda.

Kladno otočilo ztracený zápas

Rytíři mají nůž na krku, a tak se do Olomouce pustili zhurta. Jenže k dobytí Halászovy svatyně jim nepomohly ani přesilovky. Naopak Olomouc z dobré obrany vyrážela do nebezpečných brejků, z jednoho takového pohnul s bezbrankovým skóre Diviš. A když se k němu přidali ještě Staněk a Herman, bylo Kladno zralé na ručník.

Naději vykřesal v polovině zápasu Kaberle, který uspěl s nahozením na Halászova záda, jenže záhy vrátil Hanákům tříbrankové vedení Kucharczyk. Kladno se však rozjelo k velkému obratu. Na přelomu druhé a třetí třetiny se dvakrát prosadil Růžička a ve 49. minutě vyrovnal Eberle.

Halásze radši vystřídal Vošvrda, jenž pomohl dovést utkání až do samostatných nájezdů. V nich nejprve zachránce Růžička srovnal ve třetí sérii a poté Hořava rozhodl.

Semifinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 21. Matějíček (O. Veselý, Čajánek), 60. O. Veselý. Rozhodčí: Minář, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 5401. Stav série: 1:2.

Zlín: Kašík - Marušák, Horák, Kotvan, Urbanec, Matějíček, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Třinec: Hrubec - D. Nosek, Galvas, Zíb, Linhart, Matyáš, Trončinský, Roth - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Matuš, Rákos - Peterek, Hrňa, od 27. navíc Rufer. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 26. V. Němec, 27. Jakub Svoboda (J. Hruška), 75. J. Káňa II - 6. Buchtele (Forman), 23. Piskáček (P. Ton, Rolinek). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Charvát, Pouzar. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 2:1.

Brno: Čiliak - Miller, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, od 21. navíc Dlapa - Jakub Svoboda, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - H. Zohorna, Raška, Pivko - Vondráček, Koreis, Burian. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Krejčík, Philipp, Polášek - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, I. Rachůnek - Forman, Přibyl, Buchtele - Klimek, Simon, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

6. kolo baráže o hokejovou extraligu:

BK Mladá Boleslav - Piráti Chomutov 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Ovčačík (Broš), 48. Jarůšek (Pojkar, Kubica) - 2. Bartečko (Jaroslav Svoboda, Pulpán). Rozhodčí: Pešina, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 4040.

Mladá Boleslav: Valent - Pojkar, Němeček, Jindra, Ovčačík, Bohunický, Žabka, Kurka - Pabiška, D. Výborný, Mikulík - Klimenta, Broš, Jarůšek - Starý, Musil, M. Látal - Kubica, Vrbata, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Chomutov: Martin Růžička - Malec, Pulpán, J. Stehlík, J. Mrázek, Havel, Krstev, Bartejs - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Bomersback, Jaroslav Svoboda, Bartečko - Šagát, Kämpf, Hromas - O. Kaše, Sikora, Kubinčák. Trenéři: Beck, R. Kaše a Martínek.

Rytíři Kladno - HC Olomouc 5:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:3, 2:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 31. T. Kaberle (Dalecký), 38. David Růžička (T. Kaberle, Patera), 44. David Růžička (Tenkrát, Majeský), 49. Eberle (Patera), rozhodující nájezd M. Hořava - 18. Diviš (Pekr, Vodný), 23. Staněk (J. Knotek), 26. Herman (Rác), 36. Kucharczyk (Selingr, Ostřížek). Rozhodčí: Šindler, Hodek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:6. Využití: 2:0. Diváci: 2858.

Kladno: Chábera - Kolářík, T. Kaberle, L. Procházka, P. Hořava, David Růžička, Majeský - Tenkrát, Machač, M. Hořava - Kuchler, Dragoun, Zagrapan - Dalecký, Patera, Eberle - Bajaruns, Havlíček, Bílek. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.
Olomouc: Halász (49. Vošvrda) - Cartelli, Jaroměřský, Ondrušek, Houdek, Staněk, Bartoň, Janáček - Kucharczyk, Ostřížek, Selingr - Pekr, Rác, Vodný - Marosz, J. Knotek, Herman - Jergl, Diviš, Švaňhal. Trenéři: Fiala a Dopita.

1. Mladá Boleslav 6 2 2 1 1 17:11 11
2. Olomouc 6 3 0 2 1 17:17 11
3. Chomutov 6 2 1 1 2 13:11 9
4. Kladno 6 0 2 1 3 12:20 5