Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
20. 3. 2012 21:50
Pardubice - Vítkovice 5:4pp, konečný stav série 4:3
Pardubice oslavují postup do semifinále, v nějž koncem normální hrací doby věřil málokdo. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Hokejisté Pardubic postupují do semifinále extraligového play off, když zlatým gólem v prodloužení sedmého zápasu porazili Vítkovice 5:4.

Zároveň se jim podařilo zlomit prokletí sedmých zápasů proti brankáři Romanu Málkovi, který je předtím dvakrát vychytal.

Ostravský celek přitom v utkání čtyřikrát vedl, Východočeši však dokázali pokaždé vyrovnat, naposledy 31 sekund před koncem základní hrací doby.

Z prodloužení pak uběhlo jen 55 vteřin, když se špatné rozehrávky hostů zmocnil Daniel Rákos a tvrdým příklepem přivedl ČEZ arénu do extáze.

Čtvrtfinále Pardubice - Vítkovice jsme sledovali ŽIVĚ
Brněnský hrdina Trvaj: Osm zápasů snad ještě vyhrajeme
Kdo zařízl v play-off Spartu? Jeden muž a jeden tým

Už úvod utkání svou tvrdostí a někdy až přehnaným důrazem některých domácích hráčů ukázala, že v sedmém zápase není na co čekat. Naštěstí předpoklady, že by se duel změnil v taktickou nepohlednou bitvu, vzaly brzy za své.

Pro vítkovické hráče znamenalo rozuzlení sedmého zápasu šok. Byli 31 sekund od postupu. | Foto: Zuzana Hronová

Ještě neuběhly ani dvě minuty, když poprvé změnil nerozhodný stav od modré pálící vítkovický Sedlák. Jako silnou zbraní Pardubic se ukázaly přesilové hry, v 7. minutě hned tu první využil Bartek.

Dokonat obrat mohl Kolář, ovšem trefil jen tyč. V 16. minutě se poprvé a naposledy prosadili z početní výhody také Ostravané, z hranice brankoviště potrestal Rákosův nešetrný faul kolenem na Ujčíka Burger.

Zkraje druhé třetiny domácí znovu trestali vítkovické vyloučení, Elkins tečoval střelu Sičáka, ovšem hosty poslal záhy znovu do vedení Szturc. Východočeši se drali za třetím vyrovnáním, Zohorna dokonce trefil tyč, jenže nebezpečné byly i přečíslení Burgera s Ujčíkem nebo střela Pohla.

Pojišťováci se dočkali až v 52. minutě po Somíkově dorážce. Vítkovičtí se však s trojnásobnou zrátou jednobrankového náskoku nechtěli smířit a ještě jednou šli do vedení. Nástřel Ondruška krásně tečoval před Růžičkou přejíždějící Burger.

Už už to vypadalo, že tato trefa bude pro Pardubice smrtelná, jenže ve zběsilém závaru ve vítkovickém brankovišti se nejlépe zorientoval Bartek a svou druhou trefou v utkání poslal dramatickou bitvu do prodloužení.

V něm stačila k rozuzlení jen necelá minuta. Rákos na modré vystihl špatnou rozehrávku hostů a po jeho tvrdé ráně mohly ledovou plochu zaházet desítky perníčků.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 7. zápas:

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Vítkovice Steel 5:4 v prodl. (1:2, 1:1, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky:
7. Bartek (Starý, Kolář II), 24. Elkins (Sičák, Bartek), 52. Somík (Borer, Sičák), 60. Bartek (Cetkovský, Starý), 61. Rákos - 2. Sedlák (Šedivý), 16. Burger (Sloboda, Kudělka), 27. Szturc, 54. Burger (Ondrušek). Rozhodčí: Hradil, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. Diváci: 9727. Konečný stav série: 4:3.

Pardubice: M. Růžička - Píša, V. Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Havíř - Kolář I, Kousal, Starý - Cetkovský, T. Zohorna, Rákos - Bartek, Elkins, Somík - Semorád, Markovič, Buchtele. Trenéři: Hynek a Lubina.
Vítkovice: Málek - Sloboda, Sedlák, Voráček, Kudělka, Punčochář, Koma, Ondrušek - J. Sýkora, Húževka, T. Káňa - Ujčík, Štefanka, Szturc - Pohl, Burger, Klimek - Šedivý, Strapáč, J. Káňa. Trenéři: Trličík a Moták.