Pastrňák a Sekáč dali v přípravě dva góly, Jágr měl dvě asistence

23. 9. 2015 7:41
V zámoří se rozbíhá kolotoč přípravných zápasů klubů NHL. Dnes v noci se poprvé výrazněji o slovo přihlásili i čeští hráči. Dva body ve svých zápasech zaznamenali hned čtyři.
Krejčí s Pastrňákem zařídili výhru Bostonu.
Krejčí s Pastrňákem zařídili výhru Bostonu. | Foto: ČTK

New York - Český hokejový talent David Pastrňák zařídil dvěma góly po spolupráci s Davidem Krejčím výhru Bostonu v přípravném utkání na nový ročník NHL nad Washingtonem 2:1 v prodloužení. Dvakrát se trefil také Jiří Sekáč, ale ani jeho příspěvek nezabránil porážce Anaheimu na ledě Colorada 4:5 v prodloužení.

Dva kanadské body si připsali i další dva Češi. Tomáš Hertl se podílel na vítězství San Jose ve Vancouveru 4:0 gólem a asistencí. Třiačtyřicetiletý Jaromír Jágr zaznamenal při domácím vítězství Floridy nad Dallasem 3:2 dvě přihrávky.

Češi táhli Boston

Devatenáctiletý Pastrňák nastoupil na pravém křídle po boku Krejčího a levého křídla Matta Beleskeyho a ve 49. minutě prolomil bezbrankový stav. Dostal přihrávku na levé straně od Krejčího a po otočku z úhlu bekhendem překvapil brankáře Philippa Grubauera. Vzápětí sice vyrovnal v přesilovce Nate Schmidt, ale po 12 sekundách prodloužení znovu zafungovala česká spolupráce a Pastrňák rozhodl.

Boston si nový systém hry v prodloužení ve třech proti třem otestoval jen chvíli, než Pastrňák pohotovou střelou z levého kruhu zužitkoval ideální přihrávku Krejčího. "Je to skvělý nahrávač, takže jsem čekal, že mi nahraje. Dal mi čas se připravit na golfák a měl jsem to pak celkem snadné," řekl klubovému webu Pastrňák, který ve své premiérové sezoně v NHL nasbíral ve 46 zápasech 27 bodů.

Za dvě trefy prý vděčí hlavně Krejčímu, hvězdě Bostonu, pro kterou trenéři v přípravě hledají křídla. S Pastrňákem ukázali, že by jim jejich spolupráce mohla fungovat. "To on zápas rozhodl, dal mi skvělé přihrávky," ocenil Pastrňák Krejčího. Devětadvacetiletý dvojnásobný vítěz kanadského bodování play off má velkou chuť do hry po minulé sezoně, v které sehrál kvůli zraněním jen 47 utkání.

"Jdu zápas po zápase a po každém tréninku a utkání se snažím starat o své tělo. Už jsem trošku starší, není mi dvaadvacet. Dělám to tak celé léto a v kempu se teď cítím dobře. Byl to dobrý zápasový test a už se těším na start sezony," prohlásil Krejčí.

Sekáč je silnější

Sekáč otevřel skóre duelu v Denveru už po 28 vteřinách střelou zápěstím a v zápase plném obratů ve 42. minutě vrátil Anaheimu vedení 3:2. Ducks po následném gólu Chrise Wagnera upravili na 4:2, ale domácí si vynutili prodloužení, v kterém rozhodl Alex Tanguay. Od začátku třetí třetiny chytal za Colorado český gólman Roman Will, který nahradil Semjona Varlamova a z 11 střel inkasoval dvě branky.

Trenér Anaheimu Bruce Boudreau chválil Sekáče za to, v jaké přijel na začátek přípravy formě. "Vypadá větší, silnější, rychlejší a odhodlanější být stabilním hráčem," uvedl Boudreau na adresu třiadvacetiletého loňského nováčka v NHL, který přišel do Anaheimu na konci února z Montrealu a v play off za Ducks nenastupoval pravidelně.

Hertl se v přesilových hrách podílel na pojištění výhry San Jose ve Vancouveru. V 50. minutě při vyloučení Franka Corrada tečoval za gólmana Joea Cannattu ránu Justina Brauna a pak ještě asistoval u branky Nikolaje Goldobina.

Jágr obnovil spolupráci

Jágr se ve svém prvním vystoupení v přípravě přestavil opět v útoku s Aleksanderem Barkovem a Jonathanem Huberdeauem a potvrdili, že jim spolupráce už od konce minulé sezony klape. Jágr po 38 sekundách připravil gól na 2:0 pro Huberdeaua, který se v utkání prosadil už podruhé. V polovině třetí třetiny čtvrtý nejproduktivnější hráč historie NHL v přesilovce asistoval u trefy Nicka Bjugstada na 3:0.

Trefil se také Dmitrij Jaškin v dresu St. Louis, který na ledě Columbusu ve 42. minutě snížil na 1:3, ale Blues nakonec prohráli 1:3. Asistenci si při premiéře v dresu obhájce Stanleyova poháru Chicaga v duelu s Detroitem (5:4 v prodloužení) připsal obránce Jan Hejda, kterého Blackhawks testují. V osmé minutě se bývalý hráč Columbusu a Colorada podílel na úvodním gólu Kylea Bauna. Hejda strávil na ledě téměř 22 minut a měl na kontě v bilanci plus/minus dva kladné body.

Přípravné zápasy před NHL:

Boston - Washington 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 49. a 61. Pastrňák (na obě Krejčí) - 50. Schmidt.

Philadelphia - New York Rangers 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)

Branky: 43. a 57. Gostisbehere, 9. Medveděv, 24. B. Schenn, 30. Gagner - 29. a 59. Bodie, 28. Lindberg (Nejezchleb).

Pittsburgh - Carolina 7:3 (4:2, 3:1, 0:0)

Branky: 20. a 31. Kessel, 5. Letang, 7. Määttä, 18. Sprong, 22. Gončar, 26. Crosby - 5. Wisniewski, 14. Faulk, 26. Skinner.

Columbus - St. Louis 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 4. Johansen, 27. Milano, 60. G. Campbell - 42. Jaškin.

Montreal - Toronto 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 16. McCarron - 40. Nylander, 61. Gardiner.

Tampa Bay - Nashville 2:3 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)

Branky: 23. Condra, 42. Drouin - 56. Bourque, 58. Arvidsson, 64. Ekholm.

Florida - Dallas 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)

Branky: 14. a 21. Huberdeau (na druhou Jágr), 51. Bjugstad (Jágr) - 51. Seguin, 59. Demers.

St. Louis - Columbus 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky: 11. P. Stastny, 29. Tarasenko, 36. Steen, 45. Pietrangelo, 51. Asuchak - 15. Jenner, 27. Falk.

Winnipeg - Minnesota 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branka: 65. Dumba. Brankář Ondřej Pavelec (Winnipeg) odchytal 40 minut, z 19 střel neinkasoval a měl úspěšnost zákroků 100 procent.

Chicago - Detroit 5:4 v prodl. (2:0, 1:1, 1:3 - 1:0)

Branky: 8. Baun (Hejda), 9. Toews, 27. Teräväinen, 43. Garbutt, 62. Daley - 35. Mantha, 46. Sheahan, 53. Pulkkinen, 58. Glendening.

Colorado - Anaheim 5:4 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 1:0)

Branky: 3. Bleackley, 27. Rantanen, 47. Skille, 52. Holden, 62. Tanguay - 1. a 42. Sekáč, 33. Nättinen, 44. Wagner. Brankář Roman Will (Colorado) odchytal 21:18 minuty, inkasoval z 11 střel dvě branky a úspěšnost zákroků měl 81,8 procenta.

Vancouver - San Jose 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky: 3. Martin, 18. Burns, 50. Hertl, 53. Goldobin (Hertl).

Los Angeles - Arizona 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 10. Mersch, 11. O'Neill, 64. Weal - 4. Strome 52. Martinook.