Aktualizováno 19. 1. 2014 9:36
Ondřej Pavelec dovedl Winnipeg Jets k třetí výhře v řadě, tentokrát proti Edmontonu.
Martin Hanzal řídil vítězství "Kojotů" nad "Ďábly"...
Martin Hanzal řídil vítězství "Kojotů" nad "Ďábly"... | Foto: Reuters

Winnipeg - V nočním souboji zámořské hokejové NHL, ve kterém porazili hokejisté Phoenixu 3:2 New Jersey, byli hodně vidět čeští hráči.

Domácí dovedl vítězným gólem a asistencí k triumfu centr Martin Hanzal, hostům nestačil na body ani patnáctý gól v sezóně legendárního Jaromíra Jágra. Hanzal byl po zásluze vyhlášen první hvězdou zápasu.

Hanzalovi se proti Devils daří

Hanzala může mrzet, že jsou Devils z opačné konference a že se s nimi tak málo střetává. Za posledních sedm let na New Jersey narazili Coyotes pětkrát a český útočník v zápasech nasbíral osm bodů za tři branky a pět přihrávek.

"Je úsměvné, jak se proti stejným soupeřům přiklání na vaši stranu štěstí. Nevím, jak to jinak vysvětlit," prohlásil Hanzal po zápase, který v 58. minutě zdramatizoval Jágr.

"Kdybychom měli alespoň dvě lajny, které by šlapaly, byl by to jiný příběh. Ale my měli jen jednu, která byla schopna něco udělat," reagoval Jágr, jenž měl ještě v závěru dobrou šanci vyrovnat.

Hanzal se poklonil Jágrovi

"Je to český bůh, že? Je to stále úžasný hokejista a je radost koukat, jak hraje," vysekl Hanzal poklonu svému spoluhráči pro olympijské hry v Soči. Tak daleko Jágr zatím nemyslí, po zápase ho trápilo, že ze série čtyř utkání venku vytěžili Devils jen tři body.

"Před tímto zápasem to vypadalo lépe. Teď se musíme vrátit domů a semknout se. Před olympijskou přestávkou nás čeká ještě šest nebo sedm utkání proti týmům ze Západní konference a v nich musíme co nejvíce bodovat," dodal Jágr.

Voráček odstartoval obrat Flyers

Jakub Voráček se podílel gólem a přihrávkou na obratu Philadelphie, která v souboji s New Yorkem Islanders otočila třemi brankami v závěrečné třetině z 3:4 na konečných 6:4.

Vyrovnávací trefu obstaral přesnou střelou z pravého kruhu Voráček, třetí hvězda zápasu, jenž v 56. minutě asistoval i u vítězné branky Michaela Raffla.

Hejda skóroval, Mazanec již nechytal...

Gólem se do statistik zapsal taky Jan Hejda, který s Coloradem zvítězil v Nashvillu 5:4. Základ úspěchu položili Avalanche třemi zásahy v první třetině, přičemž na 2:0 upravoval skóre český obránce tvrdou ranou od modré čáry.

V dresu Predators si neúspěšný debut prožil Devan Dubnyk. Nová brankářská posila, po jehož příchodu se Marek Mazanec přesunul na farmu, inkasovala pět branek z 29 střel.

"Už jsem od něho viděl lepší zápasy. Ale je to jen jedno utkání, navíc jsme mu moc na začátku nepomohli," komentoval výkon nové jedničky svého týmu trenér Nashvillu Barry Trotz jeho výkon.

...To Pavelec začíná mít formu

Do začátku olympijského turnaje v Soči zbývají tři týdny a předpokládaná česká brankářská jednička Ondřej Pavelec se konečně dostává do formy.

Brankář Winnipegu, kterému se hlavně na přelomu roku příliš nedařilo, v noci na neděli vychytal svému týmu třetí vítězství v řadě, když dvaceti  zákroky podpořil výhru Jets nad Edmontonem 3:2 v prodloužení.

Obě branky inkasované branky přitom patřily spíše do kategorie nechytatelných, nejprve Eberle v přesilovde fantasticky vymetl šibenici brány, zatímco se český brankář přesunoval, a při druhém gólu zase tečovanou ránu od modré Pavelec jen stěží mohl vidět.

Kromě Pavelce se daří také Frolíkovi

O formě Pavelce svědčí také fakt, že v posledních třech zápasech pustil dohromady jen pět branek a trenéři jej poslali do brány jako už v pěti zápasech za sebou.

V první formaci Winnipegu odehrál utkání další olympionik Michael Frolík, který se do statistik zapsal třemi střeleckými pokusy. Největší hvězdou zápasu nicméně byl mladík Jacob Trouba, který vstřelil dva góly, včetně toho vítězného v prodloužení.

Aleš Hemský, který byl do Soči nominován na úkor Jiřího Hudlera, už druhý zápas v řadě kvůli zraněnému kotníku vynechal. Jeho účast na olympiádě by ale ohrožena být neměla.

Gudas byl v mínusu, Michálek asistoval

Do utkání mezi San Jose a Tampou teoreticky mohlo zasáhnout hned pět českých hokejistů, ale na ledě se ukázali jen dva. Martin Havlát a Tomáš Hertl jsou totiž na marodce Sharks a Andrej Šustr byl dnes poslán na farmu Lightning (více zde).

Prohře Tampy 4:5 tak přihlíželi jen olympionici Radko Gudas a Ondřej Palát, kterým se ale příliš nedařilo.

Obránce Gudas byl na ledě u tří obdržených branek svého týmu a Palát, který opět hrál v prvním útoku, v závěru neproměnil dobrou šanci při níž mohl srovnat na 5:5. Tampě tak nepomohly ani čtyři góly kapitána Martina St. Louis.

Ve třetím večerním duelu NHL mezi Ottawou a New Yorkem Rangers se také představil jeden český olympionik, a sice útočník Senators Milan Michálek. Trápící se kanonýr si sice připsal jednu asistenci na úvodní branku Marca Methota, ale Senators zápas nakonec prohráli 1:4.

Válečná zóna v kanadském derby

Už po dvou sekundách zápasu dohrál Ladislav Šmíd, který se v utkání mezi Vancouverem a Calgary zapojil do hromadné rvačky. Oba týmy poslaly na led na začátek duelu čtvrté formace a bezprostředně po vhazování se na ledě utvořilo pět dvojic.

Český obránce, který se porval s Kevinem Bieksou, vyfasoval stejně jako dalších sedm hráčů trest pět (bitka) plus deset minut (osobní trest) a vyloučení do konce zápasu.

Tortorella zuřil, chtěl za soupeřem do šatny

Po první třetině, v níž rozhodčí celkem udělil 188 trestných minut, ještě kamery zachytily zuřícího trenéra Vancouveru Johna Tortorellu, jak se pokouší dostat do kabiny soupeře.

Útěchou mu mohlo být, že se z vítězství radovali jeho svěřenci, kteří soupeře porazili 3:2 po samostatných nájezdech. Nejvytíženějším hráčem byl hostující obránce Dennis Wideman, který odehrál 38 minut.

Chyba rozhodčích pomohla hokejistům Detroitu v poslední minutě při hře bez brankáře k vyrovnání skóre. Žádný ze čtveřice sudích si nevšimli, že se zblokovaná střela Niklase Kronwala odrazila zpět do hry od ochranné sítě a padající puk se od zad gólmana Jonathana Quicka dostal do branky. Red Wings nakonec udolali Los Angeles 3:2 po samostatných nájezdech.

Výsledky NHL:

Ottawa - NY Rangers 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 4. Methot (Michálek) - 10. Richards, 33. Nash, 40. Stepan, 57. Zuccarello. Střely na branku: 30:31. Diváci: 19.978.

Winnipeg - Edmonton 3:2 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)

Branky: 46. a 62. Trouba, 51. Scheifele - 27. Eberle, 58. Perron. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 22 střel inkasoval dvě branky a úspěšnost zákroků měl 90,9 procenta. Střely na branku: 39:22. Diváci: 15.004.

Tampa Bay - San Jose 4:5 (3:2, 1:3, 0:0)

Branky: 12., 16., 20. a 23. St. Louis - 33., 34. a 39. Pavelski, 10. Nieto, 13. Marleau. Střely na branku: 26:32. Diváci: 19.204.

Buffalo - Columbus 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 1. a 60. Myers, 7. Stafford - 7. Savard, 13. Calvert, 32. Dubinsky, rozhodující sam. nájezd Johansen. Střely na branku: 29:35. Diváci: 19.070.

Toronto - Montreal 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Branky: 5. Franson, 34. Kessel, 38. Raymond, 55. Van Riemsdyk, 60. Lupul - 18. Gallagher, 40. Gionta, 50. Desharnais. Střely na branku: 29:33. Diváci: 19.667.

Detroit - Los Angeles 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 30. Zetterberg, 60. Kronwall, rozhodující sam. nájezd Tatar - 30. M. Richards, 58. Carter. Střely na branku: 35:32. Diváci: 20.066.

Philadelphia - NY Islanders 6:4 (2:2, 1:2, 3:0)

Branky: 15. a 19. Meszároš, 24. Hall, 48. Voráček, 56. Raffl (Voráček), 60. Read - 8. Tavares, 12. Clutterbuck, 32. Nelson, 34. Strait. Střely na branku: 32:29. Diváci: 19.992.

Carolina - Florida 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky: 43. a 49. Sjomin, 24. Riley Nash (Dvořák) - 36. Goc, 55. Kulikov. Střely na branku: 39:39. Diváci: 15.476.

St. Louis - Anaheim 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)

Branky: 50. Jackman (Sobotka), 55. Schwartz - 6. Getzlaf, 23. Beleskey, 30. Fowler. Střely na branku: 36:21. Diváci: 19.910.

Nashville - Colorado 4:5 (0:3, 1:0, 3:2)

Branky: 35. Hörnqvist, 49. Smith, 53. Ellis, 58. Josi - 7. a 43. Holden, 12. Hejda, 13. Landeskog, 47. Duchene. Střely na branku: 31:29. Diváci: 17.113.

Phoenix - New Jersey 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Branky: 3. Szwarz, 14. Halpern (Hanzal), 35. Hanzal (Vrbata) - 19. Clowe, 58. Jágr. Střely na branku: 27:35. Diváci: 14.005.

Minnesota - Dallas 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 8. Haula, 35. Suter, 63. Prosser - 32. Garbutt, 50. Chiasson. Střely na branku: 19:35. Diváci: 19.192.

Vancouver - Calgary 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 24. Kesler, 52. Weber, rozhodující sam. nájezd Higgins - 22. Giordano, 45. Stajan. Střely na branku: 33:33. Diváci: 18.910.