reklama

Pešánova sebevražedná mise: Systém hned tak nezmění, medaile by byla zázrak. A přesto se těší

Filip Pešán jde s kůži na trh. Jako úspěšný trenér přebírá reprezentaci do dvaceti let, se kterou bude útok na medaili zázrak Filip Pešán jde s kůži na trh. Jako úspěšný trenér přebírá reprezentaci do dvaceti let, se kterou bude útok na medaili zázrak autor: Tomáš Liška
Co dělá český hokej špatně, že ještě v osmnácti letech dokáže konkurovat špičce a pak rozvoj hráčů stagnuje? "Zapracování hráčů do dospělého hokeje. Taky musí být jednoznačně zredukovaná juniorská extraliga. Je to chyba," prohlásil Filip Pešán. V současnosti nejúspěšnější extraligový trenér těmito slovy a s vědomím, že změny během nové sezony stejně nepřijdou, začal své angažmá u juniorské reprezentace. Povede se mu s ní v lednu na MS v Buffalu zázrak?

Rokycany - Aby bylo pro začátek jasno, trenér Filip Pešán při svém prvním reprezentačním srazu hokejistů do dvaceti let rovněž řekl: "Nechtěl jsem být jen tím, co sedí v koutě a kritizuje, jak to tady všichni dělají blbě. Dostal jsem nabídku, sebral jsem odvahu a jdu do toho."

Bez respektu hráčů, pro smích fanouškům. Přerost se vrací ke dvacítce, Pešán říká: Já ho uznávám Bez respektu hráčů, pro smích fanouškům. Přerost se vrací ke dvacítce, Pešán říká: Já ho uznávám Čtěte zde

Odvaha. To je nejspíš to nejvýstižnější slovo, které člověk přebírající funkci trenéra reprezentace do dvaceti let potřebuje. Mladí hokejisté čekají na medaili dvanáct let. Stejně dlouho nedokázali na turnaji projít přes čtvrtfinále

A popravdě, že by se s prolomením série dalo napevno počítat v nové sezoně? To asi ne.

"Nebudeme mít tým plný individualit jako loňské a předloňské dvacítky, to znamená že budeme sázet na týmové pojetí, agresivní hru, opravdu dodržování systému a bojovnost," řekl Pešán v rozhovoru s novináři na začátku pátečního tréninkového kempu dvacítky v Rokycanech. Tým se poté přesunul na soustředění do Salcburku.

Problém mládežnického hokeje v Česku je poměrně lehce definovatelný. Ještě na Memoriálu Ivana Hlinky reprezentace do 18 let dokáže nejlepší porážet, jenže pak jde její výkonnost dolů a ve dvacítkách už Češi světu nestačí vůbec. Máte nápad, jak tenhle neustále se opakující propad najednou zastavit, když teď sám jako hlavní trenér ponesete část odpovědnosti za výsledek?

"Já nechci být alibista, chraň Bůh. Ale spočívá to ve špatném zapracování hráčů po Hlinkově memoriálu do systému dospělého hokeje. Během toho půl roku s tím já asi nic neudělám. Ale uzavřela se první liga a my díky tomu budeme s kolegy apelovat, aby mladí více hráli. Proto se dohodlo, že v lize budou působit dva spřátelené kluby se svazem. Benátky a Litoměřice, které budou mladé hráče hrát v klíčových rolích. My to budeme hlídat, to je jediná cesta."

Jak vychovat nové Jágry? První hokejová liga se rozšíří, dvacítku převzal Pešán Jak vychovat nové Jágry? První hokejová liga se rozšíří, dvacítku převzal Pešán Čtěte zde

První liga se nejen uzavřela, ale bude se postupně i rozšiřovat. A s tím souvisí i dopad rozhodnutí na úroveň juniorské extraligy, která je už tak dost široká. A ani z ní se nesestupuje.

"Tohle je asi na delší debatu než jednu mou odpověď. Já si teda nemyslím, že by se měla WSM liga dál rozšiřovat, ale jsem rád, že je alespoň uzavřená. Sám jsem skládal tým Benátek, sám jsem ho vedl. Do února jsme místo rozvoje hráčů řešili sestup z první ligy, to je s mladými hráči šílená věc. Letos díky tomu budeme mít v Benátkách extrémně mladý tým a nebojíme se ničeho, budeme jenom hlídat jejich rozvoj."

A juniorská extraliga?

"Jsem přesvědčený, že musí být jednoznačně zredukovaná. Nemáme tolik mladých hokejistů, aby saturovali první ligu, částečně i extraligu. Do toho hráli vlastní juniorskou extralize v tolika týmech, a ještě část z nich odcházela do zámoří. Je to chyba…"

Když už jste nakousl odchody hráčů do zámoří, jak se budete k juniorům v zámoří stavět? Jedním z vašich asistentů je Miroslav Přerost, velký kritik odchodu hráčů do Ameriky. Když byl trenérem dvacítky on, dával to zámořským hráčům najevo. A dokonce ani nesledoval zápasy tamních lig…

"Já jsem rád, že Míra svými názory v některých věcech obohatí mě. Ale věcí, které uvidím, že bych dělal jinak, si udělám podle sebe. Můj realizační tým je výborný, budu využívat i statistiky, videokouč Aleš Vladyka bude stahovat videa ze zápasů zámořských lig. A jestli tým pro šampionát bude plný, z půlky plný anebo úplně prázdný, co se týče zámoří, nedokážu teď říct. Vím ale, že hráči, kteří hrají tady první ligu nebo extraligu, málokdy jsou horší než ti v zámoří."

Hokejisté do dvaceti let trénují v Rokycanech Filip Pešán si za jednoho ze svých asistentů vybral Miroslava Přerosta. Trenéra, který dráždil hráče i fanoušky, nemá za sebou úspěch a čelil dlouholeté kritice | Foto: Tomáš Liška

Máte za sebou dvě velice úspěšné sezony s Bílými Tygry, které jste v extralize dovedl ke zlatu a stříbru. Jak se těšíte na práci s dvacítkou?

"Jsem na to hodně natěšený. Mě hrozně baví práce s mladými hráči a jsem sám zvědavý, jakou budou mít úroveň. Dva roky jsem trénoval jen extraligu, uvidím, jestli je budu moct nějak porovnávat."

Máte nálepku nejlepšího českého trenéra současnosti, který vede úspěšnou organizaci v Liberci. Teď jdete trošku s kůži na trh, je to pro vás o to větší motivace?

"To bych neřekl. Je to pro mě čest (důrazně). Kdykoliv jsem k tomu byl a budu tázaný, tak reprezentaci odmítat nebudu. Nechtěl jsem být ten, co sedí v koutě a kritizuje, jak to tady všichni dělají blbě. Dostal jsem nabídku, sebral jsem odvahu a jdu do toho."

Co vám na to řekli doma? Stojíte ve dvojí funkci, vedle trenéra dvacítky jste pořád sportovním manažerem i hlavním koučem Liberce.

To je spíš otázka na mojí ženu, jestli s vámi bude mluvit. Se mnou moc nemluví (směje se). Samozřejmě je to náročné. V těchto dnech jsou to tisíce detailů programových i nominačních. Proto jsem chtěl jen roční smlouvu abych věděl, jestli na to mám sílu."

Čím starší, tím slabší

Čím starší, tím slabší

Přechod z mládeže mezi dospělé, to je v českém hokeji ten největší průšvih. Nejlépe to ostatně dokreslují výsledky. Stačí se podívat na výsledky posledních pěti ročníků juniorských reprezentací proti zemím TOP 5 (Kanada, USA, Amerika, Švédsko, Rusko).

Zatímco na Memoriálu Ivana Hlinky, když bylo těm samým hokejistům sedmnáct, dokáželi tyhle soupeře porážet a drželi si v průměru slušnou bilanci dosahující téměř padesáti procent úspěšnosti, na konci stejné sezony a MS do 18 let už soupeřům nestíhali. Na dvacítkách to pak bylo ještě horší. 

Právě o tomhle problému na začátku rozhovoru mluvil Filip Pešán. "Spočívá to ve špatném zapracování hráčů po Hlinkově memoriálu do systému dospělého hokeje. Během toho půl roku s tím já asi nic neudělám."

Jak si vedly poslední ročníky hokejistů během mládežnické kariéry proti TOP5:

Ročník 1997:
Memoriál Ivana Hlinky:  80% (4/5 výhry) MS do 18 let: 0% (0/3), MS do 20 let 33% (1/3)

Ročník 1996:
Memoriál Ivana Hlinky:  40% (2/5 výhry) MS do 18 let: 60% (3/5), MS do 20 let 0% (0/3)

Ročník 1995:
Memoriál Ivana Hlinky:  40% (2/5 výhry) MS do 18 let: 0% (0/4), MS do 20 let 50% (1/2)

Ročník 1994:
Memoriál Ivana Hlinky:  0% (0/3 výhry) MS do 18 let: 0% (0/3), MS do 20 let 33% (1/3)

Ročník 1993:
Memoriál Ivana Hlinky:  50% (2/4 výhry) MS do 18 let: 33% (1/3), MS do 20 let 33% (1/3)

Celkem: 
Memoriál Ivana Hlinky:  45,5% (10/22 výhry) MS do 18 let: 22,2% (4/18), MS do 20 let 28% (4/14)

A nemáte trošku obavy, aby toho na vás nebylo moc?

"Teď obavy trošku mám (usměje se). Mám za sebou nejtěžší období, protože v současnosti se tvoří týmy, dělají se smlouvy v Liberci a já místo dovolené prožíval opravdu šílený měsíc. Z vlastní zkušenosti už taky ale vím, že až se sezona rozběhne, nebude organizace tak náročná. To už se bude řešit jen hokej."

Máte už v hlavě, jaký hokej by česká dvacítka pod vašim vedením mohla hrát?

"Nebudeme mít tým plný individualit jako loňské a předloňské dvacítky, to znamená že budeme sázet na týmové pojetí, agresivní hru, opravdu dodržování systému a bojovnost."

Jste v kontaktu i s trenérem áčka Josefem Jandačem, aby na sebe systémy reprezentací nějak navazovaly?

"Měli jsem ve středu reprezentační komisi, dlouho jsme hovořili o systému a play booku veškerých kategorií. Mělo by to být podobné tomu, co má áčko. Jsme taky domluvení na osobní schůzce, abychom ještě doladili detaily. My tady nemůžeme kopírovat áčko, to ani nejde. Ale určitě budeme všichni vycházet z podobného systému."

První reprezentační akci jste zahájil v pátek v Rokycanech a s týmem hned odjel na soustředění do Salcburku. Proč a jak vznikala nominace?

"Společně s kolegy jsme vybrali prvních pětadvacet hráčů, které chceme vidět. Hlavně ty, kteří přes sezonu působí v zámoří. Na ostatní bude více času během sezony doma v Česku. Chci je otestovat. Salcburk nám nabídl i různá testovací zařízení, protože od příští sezony jeho tým nastupuje do naší extraligy staršího dorostu. Hned jsem po téhle příležitosti skočil. Co se týče těch hráčů ze zámoří, v červenci je ještě uvidím ve čtyřech ostrých zápasech. Hrajeme v Brně dvakrát se Švýcarskem a pak letíme na dvojzápas do Finska."

Jak v prosinci před šampionátem namixovat tým a vhodně ho doplnit o hráče ze zámoří, které nemáte možnost tolik testovat a vidět, bývá vždycky pro trenéry nejtěžší otázka. Nemáte z toho obavy?

"Obavy z toho nemám, ale je to jeden z hlavních bodů, jak na mistrovství světa uspět. Nejsou to jednoduchá rozhodnutí. Proto jsem už dřív všechny hráče, kteří se tady objeví na tréninku, obvolal a navázal s nimi velmi dobrý první krok."

Nečas jde po prvním kole, Safin může překvapit. Podívejte se na české naděje draftu NHL Nečas jde po prvním kole, Safin může překvapit. Podívejte se na české naděje draftu NHL Prohlédněte zde

Kolik hráčů budete mít na podzim k dispozici pro přípravné zápasy v Evropě, o tom hodně rozhodne draft. Je pro vás pozitivní, že Martin Nečas - jeden z největších českých talentů a možný lídr vašeho týmu - chce i po něm zůstat v Česku a hrát raději extraligu za Kometu?

"Určitě. Budeme s ním mluvit a uvidíme ho pracovat. Doufám, že s námi objezdí všechny akce. Na druhou stranu pro takhle mladého hráče, který se rozvíjí, by zkušenost ze zámoří mohla ve výkonu na šampionátu pomoct. Ono se to těžko hodnotí a predikuje, co by pro něj bylo lepší. Jestli ale bude pracovat a makat na sobě, je asi jedno, jestli bude v Brně nebo v Americe."

Druhou část rozhovoru o tom, proč si Filip Pešán za asistenta vybral kritizovaného trenéra Miroslava Přerosta, čtěte ZDE.

Nominace reprezentace do 20 let na soustředění v Salcburku:

Brankáři:
Jakub Škarek (Jihlava), Adam Brízgala (Muskegon, USHL), Josef Kořenář (Lincoln, USHL).

Obránci:
Vojtěch Budík (Prince Albert, WHL), Ondřej Vála (Kamloops, WHL), Jakub Sirota (Cedar Rapids, USHL), Filip Král, Dalimil Mikyska (oba Kometa Brno), František Hrdinka (Ml. Boleslav), Lukáš Doudera (Litvínov), David Kvasnička (Plzeň), Ondřej Kachyňa (Č. Budějovice), Radek Jeřábek (Sparta Praha).

Útočníci:
Martin Nečas, Tomáš Havránek (oba Kometa Brno), Kristian Reichel, Filip Helt (oba Litvínov), Petr Kodýtek, Matěj Chalupa (oba Plzeň), Filip Chytil (Zlín), Ostap Safin (Sparta Praha), Ondřej Machala (Niagara, OHL), Albert Michnáč (Guelph, OHL), Marek Zachar (Sherbrooke, QMJHL), Radovan Pavlík (Mountfield HK), Daniel Kurovský (Vítkovice), Martin Kaut, Filip Zadina (oba Pardubice).

reklama