reklama

Petr Ton: Nechtěl jsem dohrávat kariéru jen tak někde

Petr Ton oslaví letos v říjnu dvaačtyřicáté narozeniny. Petr Ton oslaví letos v říjnu dvaačtyřicáté narozeniny. autor: Lukáš Caha
Jedenáct let byl věrný Spartě, ale před rokem ji vyměnil za dres jednoho ze svých největších rivalů. Petr Ton se rozhodl i letos pokračovat v Kometě Brno, ovšem se svým rozhodnutím si dával na čas.

Brno – Jedenáct let byl věrný pražské Spartě, ale před rokem ji vyměnil za dres jednoho ze svých největších rivalů. Petr Ton se rozhodl i letos pokračovat v brněnské Kometě, ovšem se svým rozhodnutím si dával na čas. Prý kvůli zdraví.

„Kdyby nevyšla extraliga v Brně, připojil bych se ke Kladnu,“ prozrazuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz jednačtyřicetileté křídlo. „Bylo to také o tom, že o mě stojí klub, který má stále ty nejvyšší ambice.“

V týmu Jihomoravanů se letos navíc setká se svým bývalým spoluhráčem z Kladna Tomášem Kaberlem a trenérem Aloisem Hadamczikem, jenž jej v roce 2003 přivedl do Sparty.

O svém setrvání v Kometě jste se rozhodl až v druhé půlce července. Proč to tak trvalo?
Bylo to kvůli mému zdravotnímu stavu. Podepsat smlouvu v květnu, trénovat individuálně, brát za to peníze, v červenci přijít na led a oznámit konec by mi nepřišlo fér. Takto by se měl zachovat každý hráč kolem čtyřicítky. S Kometou jsem se domluvil tak, že na mě čekat nemusí a budou hledat další hráče. Sdělil jsem jim, že se budu rozhodovat pouze mezi nimi a Kladnem.

Mluvil jste o vašem zdravotním stavu. Zvažoval jste tedy i konec kariéry?
Přiznám se, že nad tím jsem vůbec nepřemýšlel. Měl jsem schůzky na Kladně, že kdyby mi nevyšla extraliga, tak bych se připojil k týmu Kladna až v průběhu září a října. Soutěžní utkání bych začal hrát během listopadu nebo prosince.

Kdyby mě oslovila Sparta, zvážil bych to

Nabídky z jiných klubů jste neměl? Neoslovily vás?
Měl jsem ze zahraničí i z extraligy. Strávil jsem jedenáct let na jednom místě a nechtěl jsem teď po roce poznávat znovu nové lidi a prostředí, i kdybych to měl blíže domovu. Už začátkem června jsem se sešel s novým trenérem Komety panem Hadamczikem a zjišťoval, jestli je z jeho strany zájem, abych pokračoval. Bylo to také o tom, že o mě stojí klub, který má stále ty nejvyšší ambice. Nechtěl jsem dohrávat kariéru jen tak někde.

Nezvažoval jste i návrat do Sparty?
To asi ani nepřipadalo v úvahu, protože jsem od ní žádnou nabídku nedostal. Kdyby přišla, tak bych to díky tomu, že jsem tam prožil půlku kariéry, zvažoval. Věděl jsem ale o tom, že ta nabídka nepřijde, protože ti lidé, s kterými jsem se před tím nedohodl, pokračují. Vymlouvali se před tím na můj věk a po roce by se Ton vrátil? Nevím, co by se muselo stát a jak by to vysvětlovali.

V úvahu připadalo tedy jen mateřské Kladno a extraligová Kometa. Co rozhodlo?
Mluvil jsem o tom i s Jaromírem Jágrem, že pro mě je v Čechách samozřejmě více extraliga. Chtěl jsem hrát extraligu a trenér o mě projevil zájem. Kometa udělala dva roky po sobě medaili a znovu má předpoklady bojovat o ty nejvyšší příčky. I když jsem brán jako Sparťan, kluci v kabině, vedení, fanoušci… se ke mně chovali fantasticky, takže jsem neměl důvod měnit prostředí. Řešil jsem pak už jen rodinu, abych v Brně nebyl sám jako loni.

Kometa vyměnila trenéry. Pod Aloisem Hadamczikem jste hrál už ve Spartě…
Ano, už jsem ho zažil, když mě přivedl do Sparty. Jsem rád, že měl o mě i nyní zájem. Ta důvěra je pro mě důležitá. Je to u nás velmi uznávaný trenér. Chce dosáhnout těch nejvyšších cílů a vyhrát s klubem titul. Má velké ambice a zkušenosti na mezinárodní úrovni.

Kometa je mladý klub, postupuje po krůčcích

Potkáte se i s bývalým spoluhráčem z Kladna Tomášem Kaberlem. Těšíte se na spolupráci?
Hráli jsme spolu na Kladně, než jsem odešel do Finska. Měl by v Kometě plnohodnotně nahradit Michala Kempného. Loni jsme měli jedny z nejlepších oslabení v lize, ale naopak se nám nedařily přesilovky. S těmi by nám mohl pomoci právě Tomáš. Věřím, že to bude ten rozdílový hráč, který bude dávat přihrávky a střílet.

Kometa každoročně vstupuje do sezony s ambicemi na titul. Zatím se jí to však nepovedlo…
Je to mladý tým v lize a za těch šest let hrál dvakrát finále. Postupuje po malých krůčkách… Jednou z desátého místa, pak z šestého… Loni jsme skončili dokonce třetí po základní části. Všichni mluví jen o play off, ale je vidět, že se stále zlepšujeme a posouváme. Tím, že kádr zůstane pohromadě a je o rok zkušenější, tak se šance na titul zvyšuje. Na druhou stranu ale i ostatní týmy posilují. O útoku na titul může mluvit jistě šest klubů. Víme, jak to dopadlo loni. Litvínov předloni nehrál ani předkolo a teď udělal s podobným týmem titul. Čím více bude ta liga vyrovnaná, tím to fanoušky a média bude více zajímat. Nezříkáme se ale role favoritů.

Když jste hrál za Spartu, nebyl jste u brněnských fanoušků zrovna oblíbený. Neměl jste strach z přijetí?
Samozřejmě ano. Člověk zvažuje všechno. Obavy tam byly, ale chci svojí hrou bavit lidi a přidat nějaké ofenzivní statistiky, kvůli kterým mě klub bere. Play off mi úplně nevyšlo, ale je to sport a ne vždy se daří. Jsem rád, že mě tu lidi nakonec vzali. Ani když jsme přijeli na Spartu, tak na mě fanoušci nezanevřeli. Drtivá většina mi přála a fandila. Znám lidi, kteří dříve fandili Spartě a nyní začali sledovat Kometu kvůli tomu, že tam Petr Ton přestoupil. To hodně potěší a vážím si toho.

Na památky a kulturu nejsem

Kometa nepustila na reprezentační kemp dva hráče. Jak vy se k tomu stavíte?
Jsem jen hráč, který o tom moc neví. Kdybych byl mladší a trenér mě tam neuvolnil, tak bych asi odpověděl jinak. Začíná sezona, jsou naplánované zápasy, tvoří se pětky a navíc přišel nový trenér. Budu na straně Komety. Na tom kempu jsou stejně hráči, kteří v konečné nominaci většinou nebudou. Ty tři dny na začátku sezóny trenérům nic moc nenapoví, ale to je jen můj názor.

V Brně jste už druhým rokem. Našel jste si svá oblíbená místa?
Těmi jsou samozřejmě můj byt, hala a nákupní centra (smích). V sezoně není čas na nic jiného. Když byly volné víkendy, tak jsem jezdil za rodinou. Jsem tu hlavně kvůli tomu sportu. Dojít si někam na kafe, do kina… to je u většiny hráčů podobné. Že bych ale běhal po památkách a po kultuře, na to nejsem.

reklama