reklama

Litvínov sní o titulu, trenér říká: Uvidíme, na co tým má

Litvínov má v kádru Martina Ručinského, ale také spoustu nezkušených hráčů. Play off bude pro tým zkouška toho, na co má. Litvínov má v kádru Martina Ručinského, ale také spoustu nezkušených hráčů. Play off bude pro tým zkouška toho, na co má. autor: Milan Kammermayer
Trenér Litvínova Radim Rulík plánoval pro play off tajnou zbraň. Tomáš Kaberle však Litvínov neposílí. I proto, že jeho Kladno vypadlo nečekaně brzy.

Litvínov - Rok co rok to nebylo jinak. Litvínov většinou bojoval o těsný postup do play off, ještě loni se tamním hokejistům dokonce ani tohle nepovedlo, skončili až jedenáctí. Jenže letos Verva jela na plný plyn až do konce a jako jediná z celého pelotonu stačila tempu třineckých Ocelářů. Teď sní o tom, jak by bylo krásné vyfouknout jim titul.

"Zařadili jsme se mezi favority. Po takové sezoně, kdy jsme byli nakonec druzí, samozřejmě potřebujeme být co nejvýše," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz trenér Radim Rulík.

Právě on za vším stojí. Když loni Litvínov společně s Miloslavem Hořavou přebíral, byla Verva poslední, teď patří mezi štiky ligy a na trenérské duo se valí samá chvála. Především z úst 43letého Martina Ručinského, který by, nebýt jejich příchodu, už loni nejspíš ukončil kariéru. Teď má však jiné plány. Chce v Litvínově vyhrát první titul v historii a pak zakončit kariéru na mistrovství světa v Praze.

Jsou to hezká slova, jenže Rulík takovou euforii trošku krotí. Jedním dechem totiž přiznává, že sám neví, co od svého týmu v klíčových bojích čekat. Je to velký otazník před začátkem vyřazovacích bojů nejen pro něj, ale také pro fanoušky, hokejové experty a vůbec celý hokejový klub.

Pardubice nejsou jednoduchý soupeř

Litvínov v extralize příjemně překvapil, hrál hezký hokej a vyhrával. To ho však dostalo do situace, kterou klub ani řada jeho hráčů vůbec neznají. O titulu se v Litvínově zatím vždy jen mluvilo, už patnáct let se ale Severočeši nedostali ani do semifinále. S boji o medaile nemají vůbec žádné zkušenosti.

Teď Litvínov v prvním kole čekají Pardubice. I když za sebou mají rozporuplnou sezonu, ve vyřazovacích bojích jsou mnohem vyzrálejším týmem a naznačily to i v předkole s Vítkovicemi. I když první zápas prohrály 2:8, dokázaly neúspěch hodit za hlavu a pak soupeře smáznout ve třech zápasech.

"Pardubice bereme, i když to pro nás určitě nebude jednoduchý soupeř. Doufám, že ani my pro ně nebudeme. Klíčový pro nás bude začátek celé série. Je třeba mít na paměti, že my jsme už čtrnáct dnů nehráli zápas, zatímco Pardubice postoupily z předkola, které ukončily v neděli, tedy relativně brzo. Jsou rozehraní a navíc mají dost času na odpočinek, to je jejich výhoda," tuší Rulík. 

Právě série s Pardubicemi o síle Litvínova hodně napoví. I sám Rulík je zvědavý, jak se tým v roli favorita hlavně po psychické stránce s těžkými boji v play off vypořádá. Trenéři se tomu teď snaží vytvořit maximální podmínky.

Ukáže se, jestli hráči opravdu chtějí

"Chci hlavně říct, že na tým teď nevyvíjíme vůbec žádný tlak, prostě se uvidí. Jestli budeme daleko, bude to příčina nejen aktuální formy, ale především toho, že ten tým fakt něčeho dosáhnout chce, že bude dostatečně semknutý," říká Rulík.

On sám ze svých hráčů hlad cítí? "Nechci spekulovat. Můžu říkat cokoliv, ale uvidíme, jak se naši mladí hráči vypořádají s těžkými zápasy v play off." Skoro by se přitom zdálo, že na veškeré jeho otázky existuje jednoduchá odpověď.

Aktuální forma Litvínova je skvělá, Verva i z obav o pokles výkonnosti na rozdíl od jiných vůbec nezabalila závěr sezony, ve kterém měla s předstihem jisté druhé místo a vyhrála šestkrát v řadě i v duelech, ve kterých hrál soupeř na krev o všechno. I hlad po vůbec prvním titulu Litvínova v historii je obrovský, zřejmě nikdo jiný v extralize po něm netouží víc než Martin Ručinský. A gólman Pavel Francouz už o něm v náznacích také mluví. 

"Slova o tom, že závěr sezony vypustíme, jsem slyšel i od jiných trenérů a expertů v extralize. Evidentně neměli přehled o tom, v jaké jsme situaci. Závěr sezony jsme dohrávali s devíti obránci a čtrnácti útočníky, hráči bojovali o místo v play off. I proto žádný ze zápasů ani za rozhodnutého výsledku základní části nevypustili," tvrdí Rulík o šňůře šesti výher v řadě. 

"Tohle je navíc filosofie klubu. Makat na sto procent a vyhrávat jsme potřebovali pořád. Jen tak totiž teď můžeme v play off na něco navázat."

"Máme v týmu hodně zkušené hráče, na druhou stranu máme i strašně moc mladých hokejistů. Play off pro nás bude taková zkouška. I kdybychom vypadli brzy, budeme si, myslím, moct říct s klidným svědomím, že jsme na víc v tuto chvíli ještě neměli. Naše mužstvo se teď může i s výhledem do budoucna hodně naučit," tvrdí Rulík.

Kaberle nepomůže. Kladno vypadlo moc brzy

Mrzet ho tak před začátkem soutěže může pouze fakt, že nakonec Litvínovu nevyjdou plány na angažování obránce Tomáše Kaberleho, který měl do Vervy vyřízeny střídavé starty z Kladna. 

To vypadlo už v prvním kole první ligy s Jihlavou, zcela nečekaně. A Kaberle, možná i z frustrace a zklamání, v sobě nenašel dost motivace hrát letos dál, místo toho se vrátil do Kanady za svou rodinou.

"Jeho rozhodnutí úplně respektuju," řekl Rulík. "My jsme totiž ani nečekali, že Kladno skončí v první lize tak brzy. Sezona jim skončila už minulou středu a my začínáme hrát až v pátek, to celou věc hodně změnilo," vysvětluje. 

"Navíc jsme to měli opravdu nastaveno tak, že hráče z Kladna včetně Tomáše využijeme až v pozdější části sezony v případě zranění našich hráčů. Druhé místo si v základní části vybojoval tým, který celou sezonu fungoval výborně. A ten teď začne také play off," zdůrazňuje Rulík.

Jak daleko to Litvínov dotáhne?

reklama