Plekanec do Minsku nepřiletí, vyřadil Krejčího Boston

15. 5. 2014 7:25
Hokejisté Montrealu vyhráli v sedmém utkání 2. kola play off NHL na ledě Bostonu 3:1 a vyřadili vítězný tým základní části z bojů o Stanley Cup.
Tomáš Plekanec (uprostřed) slaví jeden ze tří gólů Montrealu v síti Bostonu Bruins. | Foto: Reuters

New York - Hokejisté Montrealu vyhráli v sedmém utkání 2. kola play off NHL na ledě Bostonu 3:1 a vyřadili vítězný tým základní části z bojů o Stanley Cup. Canadiens i s Tomášem Plekancem tak znovu po čtyřech letech postoupili do finále Východní konference, v němž se od soboty střetnou s New Yorkem Rangers.

Nahnuté to má i druhý nejlepší tým dlouhodobé sezony Anaheim, který prohrál v šestém utkání s Los Angeles 1:2 a o soupeři Chicaga pro finále Západní konference tak rovněž rozhodne až sedmý zápas.

Hlavním strůjcem úspěchu Carey Price

Montreal otočil sérii s Bostonem z 2:3 na 4:3, když v posledních dvou zápasech inkasoval jediný gól. Hlavním strůjcem úspěchu byl proto brankář Carey Price, který v duelu č. 6 vychytal čisté konto a ve čtvrtek svou neprůstřelnost protáhl na 106 minut. Překonal ho až na konci druhé třetiny v přesilové hře Jarome Iginla, který snížil vedení Canadiens na 2:1.

"Jsem z toho u vytržení. Ale ještě není konec. Naopak, jsme teprve v polovině cesty," připomněl Price, že k zisku Stanleyova poháru musí Montreal vyhrát ještě další dvě série.

Hosté měli skvělý vstup do zápasu, když už ve třetí minutě otevřel skóre večera Dale Weise po výborné přihrávce od Daniela Briera. Bruins sice přestříleli soupeře v poměru 30:18, od poloviny zápasu ale prohrávali po trefě Maxe Paciorettyho už o dva góly.

Chárův nešťastný vlastenec

Pak sice snížil Iginla, ve třetí třetině ale domácí hokejisté znovu nedokázali vyzrát na skvělého Pricea, který si připsal 29 zákroků. Naopak tři minuty před závěrečnou sirénou potřetí inkasovali, když si v končící přesilovce Montrealu obránce Zdeno Chára nešťastně srazil do vlastní sítě přihrávku Briera.

"Měli jsme skvělý tým, ale zase se ukázalo, že vyhrát základní část nic neznamená," konstatoval zklamaný gólman Bruins Tuukka Rask. "Slušně jsme zvládli úvodní sérii play off proti Detroitu. S Montrealem jsme už ale ten další krok neudělali, nedokázali jsme se zlepšit. To je realita a musíme s tím žít," dodal finský gólman. "Montreal byl dnes lepším týmem a postoupil zaslouženě," uznal trenér Claude Julien.

"Porazit Boston je sladké, pohrdali námi"

Svěřenci jeho protějšku Michaela Therriena si postup přes Boston náležitě vychutnávali. Během celé série totiž ze strany soupeře i okolí cítili, že je podceňují. "Porazit tenhle tým je ještě sladší než obvykle. Vůbec k nám neměli žádný respekt, pohrdali námi," řekl střelec první branky Weise, který si averzi vůči Bostonu vypěstoval už coby hráč Vancouveru.

"Spousta lidí k nám přistupovala tak, ať nedráždíme medvěda. Byli jsme z těch řečí unavení a otrávení. Myslím, že tyhle věci kolem nám dodaly ještě více odhodlání je porazit. Proti silnějšímu a zkušenějšímu týmu jsme to chtěli ještě víc dokázat. Ukázali jsme, jaký má tohle mužstvo charakter," přidal se obránce P. K. Subban. "Není lepší pocit, než všem tady zavřít hubu," dodal.

"Za to, že porazili Boston v sedmém rozhodujícím zápase na jejich ledě, za to si snad tihle hráči už nějaký ten respekt zaslouží," pochválil mužstvo kouč Therrien. "Respekt si musíte získat a myslím, že těm klukům se to dnes podařilo."

Po Krejčím touží český národní tým

Asistenci na jediný gól Bruins si připsal David Krejčí, jemuž letošní play off příliš nevyšlo - ve dvanácti zápasech získal jen čtyři body, aniž by skóroval. Náladu by si mohl případně vylepšit na mistrovství světa v Minsku, kde po něm touží reprezentační kouč Vladimír Růžička.

Naopak Tomáš Plekanec může dál snít sen o Stanley Cupu. A k postupu přispěl vrchovatou měrou. Byl bezkonkurenčně nejvytěžovanějším útočníkem Canadiens, na ledě strávil 23 minut a 50 sekund, žádný další forvard nepřekročil dvacetiminutovou hranici.

Teď se spolu se spoluhráči postaví proti newyorským Rangers, kteří vyřadili jiného favorita na celkový triumf v play off Pittsburgh, přestože v sérii prohrávali už 1:3.

Rozhodne sedmý duel v Anaheimu

V bitvě mezi Anaheimem a Los Angeles oba celky prohrály úvodní dva zápasy na domácím ledě, teď ale každý jednou před vlastními fanoušky uspěl. Lidé v L.A. zažili ve čtvrtek hodně teplý den, rtuť teploměru se vyšplhala přes 37 stupňů Celsia, nejvíc je ale zahřálo večerní vítězství 2:1.

Postarali se o něj Jake Muzzin, který v 9. minutě vstřelil úvodní gól zápasu, a Trevor Lewis, jenž ve 35. minutě zvýšil na 2:0. Za necelé dvě minuty sice hosté snížili zásluhou Kylea Palmieriho, další gól už ale brankář Jonathan Quick nepustil.

I proto, že "Kačeři" v zápase promarnili pět přesilových her. "Je to hrůza! Vystřelili jsme v nich aspoň jednou na bránu?" hřímal po utkání trenér Bruce Boudreau. Sedmý duel je na programu v pátek v Anaheimu.

Statistika - 2. kolo play off NHL:

Východní konference - 7. zápas:

Boston - Montreal 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky: 38. Iginla (Krejčí) - 3. Weise, 31. Pacioretty, 58. Briere. Střely na branku: 30:18. Diváci: 17.565. Konečný stav série: 3:4.

Západní konference - 6. zápas:

Los Angeles - Anaheim 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 9. Muzin, 35. Lewis - 36. Palmieri. Střely na branku: 23:22. Diváci: 18.519. Stav série: 3:3.