Plekanec pomohl gólem Montrealu k první výhře v play off

Aktualizováno 16. 4. 2015 6:42
Výsledky zápasů 1. kola play off NHL.
Tomáš Plekanec (14) a Alex Galchenyuk z Montrealu se radují z gólu v síti Ottawy. | Foto: ČTK

New York - Brankou otáčející průběh zápasu se podílel český útočník Tomáš Plekanec na premiérové výhře Montrealu v letošním play off NHL, když Canadiens porazili Ottawu 4:3.

Hostům nepomohl ani úvodní gól Milana Michálka ve 13. minutě zápasu. Plekanec v polovině utkání otáčel stav na 2:1 pro Montreal, když s etrefil pouhých 15 vteřin po vyrovnávací brance Torreyho Mitchella.

Video z obou slepených gólů Montrealu najdete ZDE

Jenže následně byl vyloučen jejich spoluhráč P. K. Subban za sekání na pět minut plus do konce utkání a po dlouhé přesilovce bylo skóre vyrovnané 3:3. Divokou pasáž zakončil vítězným gólem Brian Flynn, hlavní hrdina střetnutí, jenž v zápase zaznamenal i dvě asistence.

Ottawa chce trest pro Subbana

Ottawa ale doufá, že zákrok nejlepšího obránce soutěže v roce 2013 Subbana bude mít dohru u disciplinární komise. "Záleží na vedení ligy. Ale už v první třetině jsem byl u vhazování několikrát jeho terčem. Moc dobře věděl, co dělá. Chtěl mi ublížit," tvrdil Mark Stone, druhý nejlepší střelec Ottawy v základní části.

"Byl to hnusný zásah do nekryté části ruky. Řešení je jednoduché: suspendovat ho anebo nechat jednoho z jejich nejlepších hráčů taky seknout s tím, že dostanou pětiminutovou přesilovku," zlobil se trenér Ottawy Dave Cameron.

Na druhou stranu domácí kouč Michel Therrien považoval trest za přísný. "Bylo to sekání, ale podle mě ne na pět minut. Nechám to však na posouzení rozhodčích. Jisté je, že jsme byli ve druhé třetině nedisciplinovaní. Vůbec se mi nelíbilo, že jsme se po vedení (2:1) nechali hned dvakrát vyloučit. Mohli jsme na to doplatit," uvedl Therrien.

Nashvillu nestačilo vedení 3:0

V dalším utkání Východní konference uspěl v prvním zápase série New York Islanders 4:1 na ledě Washingtonu. Domácí ještě v úvodní třetině smazali jednobrankový náskok soupeře, ale ve druhé části dostali Islanders opět do vedení Ryan Strome a Josh Bailey. Definitivní pojistku přidal při závěrečné hře bez brankáře svým druhým zásahem v zápase Brock Nelson.

Hokejisté Nashvillu promarnili vedení 3:0 po první třetině a doma Chicagu podlehli. Hosté srovnali skóre v prostřední části a v 88. minutě rozhodl obránce Duncan Keith. "Ani si přesně nemůžu vybavit, jak se to seběhlo," přiznal autor vítězné trefy.

Trenérovi Chicaga Joelu Quennevillemu se povedlo střídání brankářů. Od druhé třetiny stáhl Coreyho Crawforda a na led poslal Scotta Darlinga. Náhradní gólman zneškodnil všech 42 střel soupeře. "Jen jsme se snažili zastavit 'krvácení'. V první třetině jsme nehráli dobře a nepomohli Crawfordovi, ale pak jsme se hodně zlepšili. Kluci přede mnou hráli skvěle, chytalo se mi úžasně," řekl Darling.

Už to vypadalo, že i ve Vancouveru dospěje zápas do prodloužení, ale obránce Calgary Kris Russell zařídil týmu výhru 2:1 v čase 59:30. Flames opět potvrdili, že jsou v této sezoně v lize nejlepší v obratech ve třetí třetině, neboť než začala, prohrávali 0:1. "Je to neuvěřitelné. Kluci se nikdy nevzdávají a odměnou jim jsou takováhle vítězství," uvedl trenér Calgary Bob Hartley

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápasy:

Montreal - Ottawa 4:3 (0:1, 4:2, 0:0)

Branky: 28. Mitchell, 29. Plekanec, 32. Eller, 38. Flynn - 13. M. Michálek, 31. Turris, 33. Zibanejad. Střely na branku: 39:33. Diváci: 21.287. Hvězdy zápasu: 1. Flynn, 2. Mitchell (oba Montreal), 3. Zibanejad (Ottawa). Stav série: 1:0.

Washington - NY Islanders 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 20. Johansson - 7. a 59. Nelson, 24. Strome, 31. Bailey. Střely na branku: 25:27. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Bailey, 2. Nelson (oba NY Islanders), 3. Johansson (Washington). Stav série: 0:1.

Západní konference - 1. zápasy:

Nashville - Chicago 3:4 ve druhém prodl. (3:0, 0:3, 0:0 - 0:1)

Branky: 7. a 20. Wilson, 18. Stalberg - 22. Hjalmarsson, 29. Sharp, 34. Toews, 88. Keith. Střely na branku: 54:42. Diváci: 17.225. Hvězdy zápasu: 1. Keith (Chicago), 2. Wilson (Nashville), 3. Toews (Chicago). Stav série: 0:1.

Vancouver - Calgary 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Branky: 33. Horvat - 48. Jones, 60. Russell. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18.870. Hvězdy zápasu: 1. Hiller (Calgary), 2. Läck (Vancouver), 3. Russell (Calgary). Stav série: 0:1.