reklama

Plzeň žije sportem, fanoušci lační po obou titulech

Plzeňští fanoušci jsou hladoví po titulech, letos k němu mají našlápnuto fotbalisté i hokejisté Plzeňští fanoušci jsou hladoví po titulech, letos k němu mají našlápnuto fotbalisté i hokejisté autor: Eduard Erben
Plzeň letos hraje o fotbalový i hokejový titul, zájem fanoušků tomu odpovídá

Plzeň - Klidně i dvanáct tisíc vstupenek by se prý podle odhadů prodalo na každý zápas extraligového finále se Zlínem, kdyby byla plzeňská ČEZ Arena nafukovací.

Dostat se však mohlo "jen" na zhruba osm tisíc nejšťastnějších a nejvěrnějších škodováků.

Permanentkáři měli lístky rezervovány, ti ostatní si na ně museli v úterý vystát dlouhou frontu.

"První zájemci se před pokladnami objevili už ve tři hodiny v noci, prodej přitom začínal až v devět ráno. "Za další čtyři hodiny už bylo vyprodáno," uvedla tisková mluvčí Škody Jana Václavová.

Západ Čech honbou za premiérovým extraligovým titulem opravdu žije. "Všichni to hodně prožívají, protože finále tu dlouho nebylo a lidi cítí, že to je na dosah," potvrzuje fanoušek s přezdívkou Waky.

Plzeň - hlavní město sportu

A žije nejen hokejovým finále. Na podzim a zkraje jara zase praskal ve švech fotbalový stadion ve Štruncových sadech, kde fotbalisté Viktorie možná rozjeli jízdu za dalším ligovým titulem a udivovali výkony v pohárové Evropě.

"Plzeň, hlavní město českého sportu" dalo by se směle napsat. A je tomu tak i v reálu.

Zatímco v 90. letech tuzemskému sportovnímu dění jednoznačně vládla Praha, jíž na přelomu tisíciletí na krk mocně dýchala severní Morava, zkraje této dekády prožívají velký boom příznivci v Plzni.

"Na fotbalový titul se čekalo hodně dlouho, na ten hokejový se pořád čeká. Všichni doufají, že se nakonec bude slavit na obou frontách," říká fanoušek Waky, jenž chodí na Škodu i Viktorii.

Plzeň by se stala teprve druhým českým mimopražským městem, které v jednom roce získá titul v hokeji i fotbale.

Povedlo se to jen Ostravě v roce 1981, kdy se radovaly Baník a Vítkovice. To však byly dva konkurenční kluby a fotbalové Vítkovice tehdy zrovna postoupily do 1. ligy.

Skvělá atmosféra i chutné klobásy

Místní fanouškovské kultuře to jde rozhodně k duhu. Na fotbal se i díky zrekontruovanému stánku už nechodí jen nudně zívat, ale diváci se kromě pohledné hry baví různými chorály a pestrým choreem.

Naopak dříve hodně nenávistná atmosféra na hokeji se pročistila, přičemž tradiční skvělé povzbuzování zůstalo. A to i bez pravidelných výrazných slevových promoakcí.

Navíc i příznivci soupeřů musí ocenit kvalitu skvělého občerstvení. Několik druhů chutných klobás, pečená krkovička s křenem, domácí brambůrky připravované přímo na stadionech, k tomu nezbytné pivo... Z pestrého menu si vybere opravdu každý.

Na hokeji Horváth, na fotbale Straka

Přestože dřív městu vládnul hokej, dnes už se lidé v západočeské metropoli naučili chodit na oba sporty, a tak spolu kluby v rámci projektu "Jedno město - jedno srdce" spolupracují.

Fanoušci to letos pociťují na posunech termínů kolidujících zápasů či různých výhodných akcích.

Oblíbenost obého je vidět i uvnitř samotných týmů. Kapitán Viktorie Pavel Horváth bývá často zabírán kamerami v hledišti při zápasech ´indiánů´.

Vedle něj na hokej rádi zavítají třeba také David Limberský, Marek Bakoš nebo Vladimír Darida. Povzbudit své fotbalové kolegy přímo do Doosan arény pak chodí Martin Straka, Václav Pletka či Marek Mazanec.

"Pro hráče Škody jsme zajišťovali vstupenky také na nedávné utkání na Letné," prozradil mluvčí Viktorie Pavel Pillár.

Jak vidno, sportovní horečka v Plzni graduje. Bude korunována mistrovskými tituly?

reklama