Plzeň zdolala Budějovice, vyhrála ale až po nájezdech

21. 11. 2012 21:07
Hokejisté Plzně porazili v dohrávce 23. kola České Budějovice 3:2 po samostatných nájezdech.
Fanoušci Plzně mají další důvody k radosti.
Fanoušci Plzně mají další důvody k radosti. | Foto: CPA - Eduard Erben

Plzeň - Hokejisté Plzně porazili v dohrávce 23. kola nejvyšší domácí soutěže České Budějovice 3:2 po samostatných nájezdech. Po bezbrankové úvodní třetině se sice domácí ujali vedení, hosté dokázali ještě do druhé přestávky skóre otočit.

V 57. minutě ale vyrovnal svým prvním gólem v sezoně Američan Nicholas Johnson a bonusový bod zajistil Indiánům jediný úspěšný exekutor v nájezdech Jan Kovář. Jihočeši přesto drží sedmizápasovou bodovou sérii.

Hosté měli lepší vstup do zápasu

Do utkání vstoupili i díky brzké přesilové hře aktivněji hosté, Rask ale dokázal ve čtvrté minutě zasáhnout proti střele volného Podlešáka z mezikruží a za chvíli musel finský gólman po dalším zaváhání plzeňské defenzivy vyrazit nebezpečnou střelu Michálka z velkého úhlu.

Jihočeši pozorně hlídali střední pásmo, přesto mohli jít do vedení Indiáni. V 9. minutě totiž po rychlé akci přihrál Gulaš z pravé strany před branku Strakovi, Kantor ale jeho zakončení zastavil pravým betonem.

O tři minuty později zahrozili nebezpečnější hosté, při přečíslení dvou na jednoho ale Rask chytil Dejův pokus bez přípravy. Tři minuty před pauzou se po chybě v rozehrávce Monuntfieldu dostal do dobré střelecké pozice Vlasák, jeho táhlý pokus z levého kruhu ale rozvlnil jen boční síť.

Domácí se ve druhé třetině zlepšili, přesto prohrávali

Ve druhé třetině domácí zjednodušili hru a při první přesilovce v utkání šli ve 23. minutě do vedení. Gulašův výjezd zpoza branky totiž pohodlně dokončil dorážející Pletka. Hosté ale dokázali 52 vteřin nato vyrovnat, když také v početní výhodě překonal Raska nepříliš prudkou střelou Kotalík.

Naopak Kantor svůj tým podržel, když po kombinaci celého prvního útoku Plzně nedovolil pohotovým rozklekem gólman Jihočechů skórovat osamocenému Vlasákovi. Svěřenci kouče Razýma se po polovině utkání tlačili směrem dopředu velmi odvážně, za což je ve 35 minutě hosté potrestali.

Obrat na 1:2 dokonal Langhammer, jenž akci dva na jednoho zakončil přesnou střelou do levého horního rohu plzeňské branky. Rozjetí hráči Mountfieldu si před druhou sirénou vynutili tlak, Rask si však s dvojitou šancí Michálka poradil.

Ve třetí části hry už vládli lídři extraligy

Do třetí třetiny už domácí naskočili bez čtvrtého útoku. Dobrým pohybem získali přesilovou hru, během ní ale napálil Marušák od modré čáry jen pravou tyč. Přes ofenzivní snahu Západočechů si větší příležitosti vypracovávali hosté z protiútoků.

Neujala se ani přesilovková dorážka Hanzala a na Raskovi ztroskotal i důrazný Michálek. Naopak na druhé straně necelé čtyři minuty před koncem normální hrací doby zužitkoval po ideální přihrávce Kováře početní výhodu Johnson. Vzápětí odmítl rozhodnutí agilní Michálek a prodlužovalo se.

V závěru nastavení hosté promarnili půlminutovou přesilovku a o plzeňské výhře rozhodl během páté sérii nájezdů jediný úspěšný zakončovatel Kovář.

23. kolo hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Mountfield České Budějovice 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 23. Pletka (Gulaš, Vlasák), 57. Johnson (Jan Kovář, Straka), rozhodující nájezd Jan Kovář - 24. Kotalík (Prospal, Hanzal), 35. Langhammer (Kotalík). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:1. Diváci: 4880.

Plzeň: Rask - Dan Růžička, St. Pierre, Marušák, J. Jeřábek, Mozík, Frolo - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Johnson - Dvořák, Kašpařík, Pletka - Hollweg, Lev, Havlíček. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

České Budějovice: Kantor - Ptáček, Jank, Ference, Vydarený, Kolarz, Vráblík - Dej, Mertl, Podlešák - Michálek, Hanzal, Prospal - Kotalík, Langhammer, L. Květoň - Suja, Knotek, Šimánek. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

1. HC Škoda Plzeň 23 11 6 2 4 82:52 47
2. HC Kometa Brno 21 11 2 4 4 70:55 41
3. PSG Zlín 23 11 3 2 7 59:57 41
4. Rytíři Kladno 23 12 0 4 7 76:58 40
5. HC Verva Litvínov 23 10 4 2 7 72:64 40
6. HC Oceláři Třinec 22 11 2 0 9 80:62 37