reklama

Plzeňský asistent Vlasák: Může nás nastartovat i povedené střídání. Hráči nám ale musí věřit

Tomáš Vlasák Tomáš Vlasák autor: ČTK
Hokejová Plzeň má nový trenérský tým, vedle Martina Straky také asistenta Tomáše Vlasáka. Ten novinářům řekl, že se snaží hráčům především vrátit ztracené sebevědomí z nepovedeného začátku sezony.

Plzeň - Když Tomáš Vlasák loni uzavíral bohatou hráčskou kariéru a přesunul se na post sportovního manažera hokejistů Plzně, neměl tušení, jak rychle se z kanceláře vrátí zase na střídačku. Jenže okolnosti donutily vedení Západočechů ke změně na trenérském postu a právě Vlasák povede s klubovým šéfem Martinem Strakou Indiány do dalších bojů.

Straka dal výpověď staršímu bratrovi. Byl to nejtěžší krok, ale takový je hokej, řekl Straka dal výpověď staršímu bratrovi. Byl to nejtěžší krok, ale takový je hokej, řekl Čtěte zde

"Kluci musí věřit tomu, co jim říkáme. Ne jako manažeři, ale jako trenéři. To bylo první, co jsme jim říkali. Když budou mít v hlavách, že nikoho nechceme srážet dolů, ale naopak se pokusit je nakopnout a pomoct jim, jak jednotlivcům, tak i celému mužstvu, abychom došli ke společnému cíli, bude to dobré," řekl dnes Vlasák novinářům.

Přesun na střídačku bere jako novou zkušenost. "Samozřejmě jsem nečekal, že něco takového přijde tak brzy, ale člověk musí být připravený na všechno. Je to samozřejmě zase něco jiného, ale pocity z toho mám dobré. Trénink vypadal dobře. S hráči jsme samozřejmě mluvili, tak snad jsme jim do těch hlav i něco dali," věří jednačtyřicetiletý Vlasák.

Připustil, že při rozhodování o obsazení trenérských rolí byly zpočátku ve hře jiné varianty. "Někdo nám to odmítnul a nebylo toho úplně málo, pak jsme si sedli a řekli si, že jsme tady nějaký pátek, máme ke klubu vztah a všichni mu chceme pomoct. Musíme najít cestu, jak to zlomit," prohlásil trojnásobný mistr světa z let 1999 až 2001.

Mužstvu i jeho skutečné síle nadále věří. "Složili jsme ho, až už s Martinem nebo i trenéry. A ti kluci nám ukázali, že hokej hrát umí. Teď je to stejně jako každý kolektivní sport o hlavě. Kluci možná přestávají něčemu věřit, my je potřebujeme vrátit na tu správnou cestu, aby věřili tomu, co jim říkáme a že to může začít fungovat," podotkl Vlasák.

Sám v kariéře zažil úspěchy, ale i chvíle, kdy se nedařilo. "Může se to všechno zlomit a odrazit nahoru jen od toho, že někdo padne do rány, tu zblokuje a z protiútoku dáme gól. Může to tedy nastartovat jedno povedené střídání. Jedna vydřená výhra a vše může být jinak," připomněl Vlasák.

Vítá, že už v úterý hraje Škoda dohrávku ve Vítkovicích. "Je to lepší než nějaká delší pauza. Takhle kluci nemají tolik času nad tím dumat. Zaměřili jsme se na přesilovky a aby vše bylo v rychlosti a výbušnosti. A aby od nás chodilo co nejvíce střel, to je to nejdůležitější, co musíme udělat - zjednodušit každou herní situaci," nastínil Vlasák.

"V systému chyba není"

Funkce na střídačce mají rozdělené. "S Martinem se chceme věnovat ofenzivní stránce, Láďa Čihák s Jirkou Hanzlíkem mají na starosti obrannou hru. Věřím, že to bude fungovat. My se o to pokusíme, abychom tu cestu našli, ale neříkám, že máme patent na to, že ji najdeme," uvedl Vlasák.

Hokejisty Plzně budou trénovat dočasně Martin Straka a Vlasák Hokejisty Plzně budou trénovat dočasně Martin Straka a Vlasák Čtěte zde

Změny se zatím dotkly jen složení jednotlivých formací. "V systému bych to neviděl, loni nám to fungovalo. Teď jsou tam ale už i jiné faktory, jako je hlava, ale i nohy. Jsou to spojené nádoby. Minulou sezonu mužstvo šlapalo, teď to nejde, ale to se stává."

Vlasák nicméně připustil, že i varianta hráčských výměn pořád existuje. "Stále hledáme. Další věc je ta, že minulou sezonu spousta mužstev chtěla trejdovat, ale my jsme ten důvod neměli, takže teď je to trochu obráceně. A my musíme být přesvědčení o tom, že když ten trejd uděláme, naší věci to pomůže," řekl.

Jak dlouho bude platit "dočasné" obsazení střídačky současnými trenéry, netuší. "V tuhle chvíli nevíme. Teď je to takhle a za dva zápasy to tak být nemusí. Žádný pevně daný horizont nemáme," uzavřel Vlasák.

reklama