reklama

Poslanci a sportovci žádají na mládež 2500 korun na osobu

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: ČTK
V dokumentu, který podpořili účastníci dnešního semináře v Poslanecké sněmovně, k tomu vyzvali nastupující ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinu Valachovou.

Praha - Poslanci opozičního hnutí Úsvit Olga Havlová a Petr Adam s podporou sportovních osobností žádají, aby na každého mládežnického sportovce šla nově od státu dotace 2500 korun ročně.

V dokumentu, který podpořili účastníci dnešního semináře v Poslanecké sněmovně, k tomu vyzvali nastupující ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinu Valachovou. Ta by měla být jmenována ve středu.

Ve výzvě, pod níž jsou podepsáni hokejoví olympijští šampioni Robert Reichel a Jiří Šlégr i mistr světa a současný manažer Litvínova Robert Kysela, je kritizována současná podoba financování sportu. Autoři poukazují na skutečnost, že ze současných tří miliard korun ročně se podporuje především reprezentace a talentovaní mladí sportovci.

Čtyři pětiny klubů bez podpory

Na plošnou podporu mládeže tyto prostředky nejsou určeny vůbec. Osmdesát procent sportovních klubů, které se starají o mládež, podle autorů výzvy nedostalo od roku 2011 jedinou korunu.

Při kalkulaci částky vycházeli poslanci z jedné miliardy korun, o níž se v souvislosti s navýšením rozpočtu sportu diskutovalo v prosinci při projednávání státního rozpočtu na letošní rok. "Je to ta miliarda, o které mluvil i ministr financí Andrej Babiš. Vzhledem k odhadovanému počtu sportujících dětí a mládeže jsme došli k této částce," uvedla na tiskové konferenci poslankyně Havlová.

Příspěvek by do klubů měl putovat prostřednictvím svazů. Konkrétní formu, jak tyto peníze od státu do sportu dostat, ještě poslanci nevědí. "Vzhledem ke změnám na ministerstvu školství se nám změnily karty. Je to otázkou dalších jednání, až se nová ministryně ujme funkce," doplnila Havlová.

Použijí se peníze, jež vygenerovalo MS?

Generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban na dnešním semináři přišel s návrhem, že by pro tyto účely mohly být letos použity prostředky, které státu přineslo pořádání nedávného mistrovství světa v hokeji. Podle analýzy společnosti KPMG se jedná o částku 1,3 miliardy korun.

Financování sportu mládeže bylo ostře sledovaným tématem už v době nedávno odvolaného ministra školství Marcela Chládka. Ten v souvislosti s připravenou novelou o podpoře sportu čelil především ze strany poslance ANO Jiřího Holečka kritice, že na plošné financování mládeže zapomíná. Nastupující ministryně Valachová se mezi svými prioritami zmínila také o podpoře mládežnického sportu. Na tyto účely by podle ní měly putovat zisky z hazardu.

reklama