reklama

Bývalí poslanci Úsvitu chtějí měnit tabulky, chystají zákon

S dětmi se obchodovat nebude, přejí si poslanci Úsvitu. Do Poslanecké sněmovny na dnešek pozvali rodiče dětí i zástupce hokejových klubů. S dětmi se obchodovat nebude, přejí si poslanci Úsvitu. Do Poslanecké sněmovny na dnešek pozvali rodiče dětí i zástupce hokejových klubů. autor: Střelci Jindřichův Hradec, Týdeník Jindřichohradecka
Poslanci zvoleni za hnutí Úsvit Olga Havlová a Petr Adam zbrojí proti přestupním tabulkám nejen v českém hokeji. V Poslanecké sněmovně dnes proběhne debata mezi rodiči a zástupci klubů.

Praha - Rozepře mezi rodiči a zástupci klubů kvůli poměrům v českém hokeji, které patrně vedly i ke "korupční" kauze reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky, už míří i na půdu Poslanecké sněmovny ČR.

Bývalí poslanci hnutí Úsvit Olga Havlová a Petr Adam, kteří se na začátku roku dostali do sporu s předsedou Tomiem Okamurou a založili novou stranu Národní zájmy, prý chtějí zastavit zneužívání dětských registrací, obchod s nimi a také by rádi zajistili transparentnost veřejných financí v českých klubech. Třeba úpravou zákona č. 115/2001 Sb., o podpoře sportu.

A proto dnes přímo v budově Parlamentu pořádají seminář s názvem "Současné problémy mládežnického hokeje v ČR.

Havlová s Adamem ke kulatému stolu pozvali jak zástupce rodičů, tak představitele hokejových klubů. A to s jednoznačným cílem. Dát jasný signál k tomu, že nejen český hokej musí mířit ke změně.

Současný stav hokeje je neudržitelný

Zmínění poslanci se otevřeně staví zejména proti přestupním tabulkám, jež vážou děti k mateřským klubům a rodiče je z nich někdy vykupují za desetitisícové, nebo dokonce statisícové částky.

"Aktuální stav je neudržitelný, tímto krokem zahajujeme dialog, protože změna je absolutně nutná, aktuální stav je neakceptovatelný, včetně absence transparentního financování mládeže," řekla Aktuálně.cz Havlová.

Ta přiznává, že peněz pro sport od státu není moc, ale když už se klubům a svazům mají dát, musí být nastavena přesná pravidla, aby se pak nezneužívaly. 

V hokejové praxi se často mluví zejména o tom, že peníze určené pro mládež její občanská sdružení přečerpávají na soukromé hokejové kluby, které jimi poté financují své profesionální týmy. To se přitom pochopitelně netýká jen hokejových, ale také i jiných sportovních klubů v Česku.

Šéf českého hokeje Tomáš Král přitom v pátek na tiskové konferenci řekl, že například kluby v hokejové extralize ze soukromých peněz dotují rozpočty mládeže z padesáti procent a přestupní tabulky, neboli výchovné, jsou pouze nástrojem k tomu, aby majitelé klubů chránili své investice.

Král mimo jiné také tvrdil, že pokud se rodiče rozhodnou tabulkové odstupné při přestupu do jiného klubu uhradit sami, je to jejich svobodná volba. Sám za svého syna, hokejového brankáře, v minulosti zaplatil ze svého 300 tisíc korun - čtěte ZDE.

Král zároveň řekl, že hokejový svaz na změně přestupního řádu pracuje, k jeho úplnému uvolnění ale nikdy nedojde. Právě momentální situace, při které jsou děti i dospělí hokejisté kvůli přestupním tabulkám v podstatě majetkem klubu, i když s ním nemají podepsanou žádnou smlouvu, přitom podle všeho vede i k šedé ekonomice. A jak rodiče hokejistů tvrdí, i k vydírání. I kvůli tomu patrně nyní čelí velkému korupčnímu skandálu bývalý trenér reprezentace Vladimír Růžička.

Bukač vs. Kysela znovu v diskusi? 

V debatě, kterou společně s kolegou Adamem dnes poslankyně Havlová pořádá, vystoupí v Poslanecké sněmovně z řad odpůrců přestupních tabulek a momentálně nastaveného systému v mládežnickém hokeji i Luděk Bukač starší, který před třemi týdny v pořadu ČT Máte slovo řekl, že mládežnický hokej je plný korupce a protekce, čímž nastartoval sérii mediálních přestřelek a osočování. 

Spolu s Bukačem bude zájmy hokejových rodičů, kteří jsou jednoznačně pro zrušení přestupních tabulek a volají po tom, aby bylo nakládání s veřejnými financemi v hokeji transparentní, hájit i bývalý hokejista z NHL a mistr světa Petr Buzek. Ten v posledních měsících tvrdě kritizuje nakládání s veřejnými penězi v mateřské Jihlavě.

Za zástupce klubů i hokejový svaz by dnes v Poslanecké sněmovně měli podle Havlové vystoupit třeba manažer Litvínova Robert Kysela, který Bukačovi v České televizi v přímém přenosu odpověděl, že korupce v českém hokeji neexistuje, nebo také viceprezident svazu a manažer Sparty Petr Bříza, či údajně i generální sekretář hokejového svazu Martin Urban. 

Pracovní verzi zákona už Havlová prý má

"Pokud mají změny fungovat, musí to vzejít zespoda, tedy od rodičů a hokejového svazu, a ne nařízením ministerstva školství. Proto tímto krokem otevíráme komunikaci," říká Havlová. 

Ta podle svých slov počítá i s tím, že by obchodování s dětmi, jak se o prodeji práv na nezletilé hokejisty v médiích i mezi rodiči mluví, zamezila i zákonnou úpravou. I k vytvoření takového zákona, který by tento obchod zakazoval, má dnešní schůzka přispět. 

"Chceme zákonem upravit nakládání s registracemi dětí a odstupné. Přímou textaci zákonné úpravy nebudeme dnes představovat, jen její pracovní verzi, protože se celý problém jeví jako velmi složitý a budeme jej celý ještě předělávat," říká Havlová. 

reklama