reklama

Poslední den olympiády ovládne hokej a Bauerova padesátka

Budou se Kanaďané nakonec radovat? Budou se Kanaďané nakonec radovat? autor: Reuters
Olympijské hry v Soči končí, na programu je závěrečný ceremoniál, finále hokeje a běžecká padesátka s Lukášem Bauerem.

Soči - Olympijské hry v Soči mají před sebou poslední den. Zbývají rozdat poslední tři sady medailí. Vyvrcholí hokejový turnaj, poslední jízdy odjedou bobisté a na běžecký padesátikilometrový maraton se vrhne Lukáš Bauer.

Jediný krok od obhajoby olympijského zlata jsou v Soči hokejisté Kanady. K tomu, aby napodobili kousek, který se naposledy povedl sborné, jež kralovala dokonce třikrát za sebou v letech 1984 až 1992, však potřebují vyslanci kolébky hokeje zdolat v nedělním finále od 13:00 Švédy. Seveřané v turnaji sice nijak neoslňovali, ale prošli až do finále bez nejmenšího zakolísání.

Kanaďané kromě obhajoby, která se od prvního startu profesionálů z NHL v Naganu nepovedla žádnému mužstvu, by také rádi ukončili čekání na zlato v olympijských turnajích mimo Severní Ameriku. Mimo domácí kontinent se radovali naposledy v roce 1952 v Oslu.

Švédové, kteří byli naposledy na trůnu v Turíně 2006, se naopak minule ve Vancouveru nedočkali žádného cenného kovu. Pro Kanadu by v případě úspěchu šlo již o deváté zlato pod pěti kruhy, Švédové mohou triumfovat potřetí.

Kanada cítí větší tlak

Kanaďané připouštějí, že cítí tlak a očekávání. "Je to ale něco, co si vytváříte sami na sebe. Máme tu velkou příležitost a ten tlak pouze znamená, že máte šanci něco vyhrát. Kdybyste ji neměli, nebyl by ani žádný tlak. Bude to zajímavé, protože stejně jako můžeme dokázat my něco mimořádného, mohou stejně tak i Švédové," prohlásil kanadský kouč Mike Babcock.

A dobře ví, jak silného protivníka proti sobě Kanaďané v neděli budou mít. "Oni jsou opravdu nebezpeční. Prošli turnajem přes dobré týmy, takže musí jít o opravdu výborné mužstvo. Jsou skvěle organizovaní, hrají tvrdě a jejich hra je postavená na celém týmu, vlastní ego tam nemá prostor," ocenil Babcock, který jakožto kouč Detroitu navíc vede na klubové úrovni hned pětici soupeřů ze švédského kádru.

"Jsem na ně opravdu pyšný. Jsou to skvělí kluci, dobří hráči a už toho za svou kariéru hodně vyhráli. Měla by to být zábava. Ale na druhou stranu sem každý přijel vyhrát a všichni o to budou bojovat na maximum," doplnil Babcock.

"Oni umějí být doopravdy velmi trpěliví," všiml si hvězdný útočník Sidney Crosby. "Hrají dobře do obrany a spousta jejich útoků vychází právě z dobře hrající defenzivy," dodal nejproduktivnější hráč této sezony NHL, jenž si ale v Soči dosud připsal v pěti zápasech pouze dvě finální přihrávky.

Tre Kronor chtějí hrát fyzický hokej

Švédové jsou odhodlaní dotáhnout svou jízdu až do konce. "Vždy jsme toužili po zlatu. Chybí nám poslední krok a máme dost dobrý tým na to, abychom ho zvládli. Víme, že nás čeká těžký soupeř, ale myslím, že můžeme vyhrát," prohlásil trenér Švédů Pär Marts.

Zásadní podle něho bude, aby se jeho svěřenci drželi své hry a zápasového plánu. "Nemůžeme hrát jako náš soupeř nebo jako nějaký jiný tým. Pokud se o to budeme pokoušet, tak prohrajeme," varoval Marts. "Musíme hrát samozřejmě rovněž fyzický hokej s hrou do těla, ale je třeba se soustředit hlavně na naši ofenzivu a defenzivu. Když budou hrát tvrdě, určitě jim nebudeme uhýbat a schovávat se," ujistil kouč.

Důležité prý bude i zůstat až do poslední vteřiny nohama na zemi. "Je potřeba, aby hráči chápali, že ještě nemáme splněno. Ještě pořád máme z té hory něco před sebou a nelze už hledět na její vrchol. Potřebujete se jen soustředit na každý další krůček nahoru. O tom to celé je," dodal Marts.

Mírnými favority v očích bookmakerů jsou Kanaďané. Když se oba celky naposledy utkaly v olympijském finále, ovšem zvítězilo Švédsko. V roce 1994 mu v Lillehammeru zlatý zápis do kronik zajistil památný nájezd Petera Forsberga, naopak na straně poražených byl tehdy díky kanadskému pasu i český útočník Petr Nedvěd, jenž v Soči reprezentoval Českou republiku.

Bauer se bude učit bruslit

Bruslení prý letos Lukáši Bauerovi moc nejde, i proto se nepovažuje za adepta na medaili v nedělním olympijském závodu běžců na lyžích na 50 kilometrů volnou technikou. Na druhou stranu se ale cítí dobře. "Jsem zdravý jako rybička," usmíval se v areálu Laura v Krasné Poljaně.

Po štafetě si dal dva dny volno, potom dva dny trénoval. "Jenom jsem bruslil, protože celou olympiádu jsem byl zaměřený na klasiku, z větší části i v závěrečné přípravě," uvedl. "Když to hodně přeženu, snažím se naučit se zase bruslit," smál se.

I proto má ze závodu obavy. V Soči vsadil na jednu kartu - závod na 15 km klasicky, v němž byl pátý. Vynechal skiatlon, jel štafetu a chtěl se dostat do nominaci na sprint dvojic. Aby se právě vyhnul padesátce. "To se nepodařilo," prohlásil s úsměvem.

Z Bauera ale vyzařuje pohoda. Právě dobré rozpoložení by mohlo být jeho výhodou. "Nemůžu říct, že jsem na tom špatně. Forma je dobrá. Když jedu v klasice, mám pocit, že to odjíždí. V bruslení ale mám pocit, že se s technikou trošku peru. Pocit na lyžích není skvělý. Na druhou stanu to neznamená, že bych měl jet mizerně," přemítal.

reklama