reklama

Potvrzeno, hokejový Světový pohár bude napřesrok

Světový pohár 2004: Prospal, Straka, Kaberle, Jágr Světový pohár 2004: Prospal, Straka, Kaberle, Jágr autor: ČTK
Vedení NHL a Hráčské asociace NHLPA oznámilo dnes v Columbusu konání hokejového Světového poháru v roce 2016.

Columbus - Vedení NHL a Hráčské asociace NHLPA oznámilo dnes v Columbusu konání hokejového Světového poháru v roce 2016. Bude se hrát od 17. září do 1. října v Torontu.

Zúčastní se ho šest zemí s největším zastoupením hráčů v NHL - Kanada, USA, Rusko, Švédsko, Finsko a Česká republika a navíc dva kombinované výběry. Jeden bude Young Stars složený z hráčů z Kanady a USA do 23 let a Team Europe vytvořený ze zástupců ostatních zemí Starého kontinentu.

Světový pohár v hokeji se hrál zatím jen dvakrát. Zatímco v roce 1996 český tým krátce po zisku titulu mistrů světa ve Vídni zkolaboval, o osm let později postoupil až do semifinále. Tam ale nestačil na pozdější vítěze z Kanady, s nimiž prohrál 3:4 v prodloužení.

Zatímco v letech 1996 i 2004 se hrálo na v různých účastnických zemích a turnaj vrcholil v Severní Americe, tentokrát se celý odehraje na jednom místě v hale Air Canada Centre. Detaily turnaje doladila NHL a NHLPA ve spolupráci s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF).

"Očekáváme, že to bude nejlepší mezinárodní hokejový turnaj na světě. Děkujeme našim partnerům - IIHF a jejím členům - za jejich spolupráci a pomoc, aby se tento turnaj stal realitou," řekl komisionář NHL Gary Bettman v Columbusu, kde probíhala jednání před startem víkendu pro Utkání hvězd.

O vítězi nerozhodne jediný zápas

Každý z osmi účastníků bude mít v kádru 23 hráčů - 20 hráčů v poli a tři brankáře. Týmy budou rozděleny do dvou základních skupin, v který se utkají každý s každým. První dva postoupí do semifinále, která se budou hrát na jediný zápas. Finále bude na dva vítězné duely.

Minimálně šestnáctičlennou nominaci včetně dvou brankářů musí účastníci oznámit nejpozději do 1. března 2016, konečný výběr musí být uzavřen do 1. června. Týmům Evropy a mladých severoamerických hráčů určí NHL a NHLPA manažery, kteří je sestaví. Bude se hrát na rozměrech hřiště i podle pravidel NHL a zápasy budou rozhodovat sudí ze zámořské soutěže.

Přípravné kempy začnou 4. září a účastníci mohou sehrát minimálně jeden přípravný zápas na místě, které si sami zvolí. Na konci přípravy před turnajem ale musí sehrát poslední přípravný duel už v Severní Americe.

O účasti hráčů NHL na olympijských hrách v roce 2018 v korejském Pchjongčchangu v současné době zástupci soutěže, NHLPA a IIHF nejednali. Pod pěti kruhy hrály hvězdy NHL nepřetržitě od roku 1998 v Naganu.

reklama