reklama

Potvrzeno! Kometa bude v lednu hrát pod širým nebem

V Lužánkách zažila Kometa svoji nejslavnější éru. V lednu se sem vrátí odehrát utkání pod širým nebem V Lužánkách zažila Kometa svoji nejslavnější éru. V lednu se sem vrátí odehrát utkání pod širým nebem autor: Lukáš Caha
Brněnská Kometa uspořádá v lednu utkání extraligy pod širým nebem. Hrát se bude na místě bývalého hokejového stadionu za Lužánkami. Město tento krok posvětilo a stavební stroje se pustily do práce. Na místě se tyčí první tribuna.

Brno - To, že hokejová Kometa uvažuje v lednu uspořádat utkání extraligy pod širým nebem, není již žádnou novinkou. Mluvilo se o zápase s pražskou Spartou na legendárním fotbalovém stadionu za Lužánkami, nyní však klub přišel s informací, že se bude hrát na místě bývalé hokejové haly a zápas nebude nejspíš jen jeden.

Právě v místě, kde Kometa prožila svoji nejslavnější éru, se na začátku října sešli dobrovolníci, aby historicky proslulou plochu za parkem v Lužánkách zkulturnili.

"Nevnímám to jen jako happening, ale jako gesto a morální podporu k myšlence odehrát utkání pod širým nebem právě na tomto místě," přiznal již dříve pro klubový web majitel Komety Libor Zábranský. Ve čtvrtek pak Kometa potvrdila, že hokejový Open air v Lužánkách bude, a stavební stroje se pustily do prací.

Hokej patří za Lužánky

Za zrodem myšlenky stojí občanský spolek Hokej patří za Lužánky. "To, že jsme v tomto prostoru vykáceli dřeviny a zkulturnili jej, byl začátek toho, že podporujeme, aby se open air odehrál právě tady," řekl Aktuálně.cz Martin Dostál, prezident spolku. 

"Vzhledem k tomu, co se nyní děje kolem fotbalového stadionu, usoudili jsme, že doba uzrála na to, aby se o lokalitě v Lužánkách začalo znovu mluvit, eventuálně i něco dělat," pokračuje. "Chceme ukázat, že stále máme o toto místo zájem a podporujeme, aby tam stál nový hokejový stadion. Byl by to takový návrat domů."

Kometa působila na zimním stadionu Za Lužánkami do roku 1998, poté se přestěhovala kvůli nevyhovujícím podmínkám haly do Ronda. Samotný stadion byl uzavřen v roce 2000 a od té doby chátral. Na přelomu let 2008 a 2009 šla stavba, kde Brňané získali jedenáct mistrovských titulů, k zemi.

Momentálně zbyla po zimním stadionu jen "díra" v zemi. A právě na tomto místě by v lednu znovu měli burácet fanoušci. "Říkali jsme si, že kdyby se to naplnilo deseti tisíci diváky, byl by to úspěch. Pokud by se někomu podařilo tu kapacitu ještě zvýšit, tak klobouk dolů," řekl Dostál.

Přicválají za Lužánky i indiáni?

Kometa to nebude mít s přípravou utkání pod širým nebem vůbec jednoduché. "Technicky si to nedovedu moc představit. Bude potřeba vybudovat zázemí, šatny, elektrické rozvody, postavit montované tribuny… Je to ohromný projekt." Objekt navíc leží dvacet metrů od frekventované silnice.

Kromě již zmiňovaného derby se Spartou by za Lužánky mohla přijet i Plzeň. Otevřené kluziště by navíc mohlo několik dní sloužit veřejnosti k bruslení. Klub by zároveň rád nabídl také nejméně jedno utkání mládeže.

Leckoho však napadne otázka, proč pořádat tuto prestižní událost v místě, kde nic není, když o pár metrů dále stojí fotbalový stadion, jenž má s podobnou akcí zkušenosti. V červnu se na něm velkolepě rozloučil s kariérou fotbalista Petr Švancara a přišlo pětatřicet tisíc lidí.

"Je tam trávník a byla by velká škoda, kdyby se zničil. Říkali jsme si navíc, že by bylo dobré podpořit myšlenku udělat zápas na místě, kde Kometa prožila svoji největší slávu," zdůvodňuje Dostál.

Návrat Komety "domů" je ve hvězdách

Ten spolu se svým spolkem, který vznikl před šesti lety jako reakce na zbourání stadionu, usiluje o to, aby se Kometa za Lužánky vrátila nadobro.

"Lužánky byly jedinečné, patřily všem Brňanům. Rondo je pro mě kuželkárna, výstavní hala… jen náhrada za Lužánky. Je sice opravené, zvýšila se jeho kapacita, ale i tak je absolutně nedostačující. Další dva tři tisíce lidí čekají na permanentky na sezení."

Kometu potkal podobný osud jako fotbalovou Zbrojovku. Ta se stěhovala z Lužánek o tři roky později než hokejový klub a momentálně působí na stadionu v Srbské ulici. "Návštěva se pohybuje okolo tří až čtyř tisíc, ale garantuji, že kdyby se hrálo znovu v Lužánkách a Zbrojovka byla v té stejné sestavě jako dnes, chodí deset až dvanáct tisíc diváků," přemýšlí.

Zatímco nový fotbalový stadion v Brně pomalu, ale jistě získává konkrétní obrysy, hokejová hala je v nedohlednu. "Bohužel nemám informace, že by se něco dělo. Čelili jsme tlaku ohledně toho, že hala nejde postavit kvůli parkovacím místům. To ale studenti architektury, kteří zpracovávali diplomovou práci na projekt obou stadionů za Lužánkami, vyvrátili. Je to jen o vůli."

"Bylo by perfektní, kdyby se začaly stavět oba stadiony současně. Pamatuji si, když jsem chodil z fotbalu rovnou na hokej. Bylo to něco nádherného," zasnil se v nedávném rozhovoru Petr Švancara. Na jeho přání sice nedojde, ale na hokej se v lednu do Lužánek spolu s davy fanoušků bude moci vypravit. 

reklama