reklama

Pouzar: Konec hokeje v Budějovicích je průser pro celý kraj

Legendární Jaroslav Pouzar prožívá odchod extraligy z Českých Budějovic velmi emotivně Legendární Jaroslav Pouzar prožívá odchod extraligy z Českých Budějovic velmi emotivně
Jaroslav Pouzar přiznává, jak moc je ze stěhování extraligy i přístupu při jednáních zklamaný. Blízkou budoucnost nevidí vůbec růžově.

Praha - Hodně těžce nese odchod extraligového hokeje z Českých Budějovic bývalý internacionál a jihočeský patriot Jaroslav Pouzar.

"Jsem z toho velice zklamaný. Stále tomu nemůžu uvěřit," říká legendární útočník v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Je to neštěstí nejen pro lidi v Českých Budějovicích, ale pro celý Jihočeský kraj, protože to byla zábava i pro lidi z okolí," dodává.

Nikdo nic neřešil

Pouzara zaráží především liknavost, s jakou k celému problému přistupovalo město, které na jednáních prakticky nepředkládalo žádná řešení.

"Čekal jsem, že se najdou rozumní lidé, kteří to vyřeší. Podle mě to nebyla jen záležitost města, měl se do jednání vložit také kraj. Ale nezapojili se, řešilo se to strašně pomalu, nechalo se to jen tak proběhnout a dopadlo to, jak to dopadlo," krčí rameny Pouzar. "Ať je to vina těch nebo těch, to je mi úplně jedno. Je to prostě průser."

Hradci Králové však nemá za zlé, že extralize připravilo podmínky a nabídlo je klubu HC Mountfield. Spíše jej zlobí rozdílný přístup radnic. "Když město v Hradci dávalo do hokeje dvacet milionů, i když hráli první ligu, a teď přidají na extraligu dalších dvacet, a v Budějovicích nic, tak je to trochu zarážející," podivuje se.

Rychle nový profihokej? Utopie

Extraliga se definitivně stěhuje z jihočeské metropole, ale zřejmě ještě hůře vypadá výhled pro příští roky.

Nedá se totiž očekávat, že by v dohledné době někdo žezlo s nějakými vyššími ambicemi převzal.

"Panuje téměř naivní myšlenka, že se tu začne dělat nějaký nový hokej," zavrhuje mistr světa z let 1976 a 1977 utopistickou myšlenku na rychlé vzkříšení mužského profihokeje.

Dostat se zpátky bude velice složité

Trojnásobný vítěz Stanley Cupu sice vybudoval sportovní hokejové centrum a klub HC Českobudějovičtí lvi, ten se však zaměřuje především na výchovu mladých hokejistů. Že by vybudoval profesionální mužský tým, proto neplánuje.

"To, co jsem tu postavil já pro mládež, je něco jiného. Ale velký hokej prostě stojí velké peníze. Dostat se někam je velice složité, a to výkonnostně i finančně. Myslím si, že velký hokej je tu teď na dlouhá léta zavřený," smutní.

Nevalně jsou na tom i ostatní kluby v regionu, Tábor a Jindřichův Hradec hrají až 2.ligu. "Asi budu chodit na ty srandamače u mě na stadionu," dodává lehce s kumorem Pouzar.

Co říkají na stěhování extraligy z Českých Budějovic do Hradce Králové další hokejové osobnosti?

Pavel Richter (bývalý internacionál, mistr světa z roku 1985): Obrovsky mě to mrzí, protože Budějovice byly jeden z nejtradičnějších extraligových klubů a pochází z něj některé obrovské legendy. A hlavně si to nezaslouží tamní fanoušci. Hlavní vinu podle mě nese město. Druhá věc je, že nepovolili Budvar, ale bohužel řády extraligy jsou takové. Pro samotný hokej, i když bude klub v Hradci, to je obrovská škoda, protože z mapy mizí tradiční klub. Navíc ani v okolí teď fanoušci nemají moc na co chodit.

Martin Hosták (trenér Královští lvi Hradec Králové a spolukomentátor v České televizi): Jakožto Hradečák a člen klubu jsem rád, že se sem extraliga dostane, i když to má svá úskalí. Je mi líto, že končí tradiční bašta extraligy v Budějovicích, ale na druhou stranu doufám, že budeme schopni něco nového nastartovat i tady v Hradci. Hokej v Budějovicích má historii a tradici, proto si nemyslím, že by zanikl, určitě se ho někdo ujme.

Luboš Rob (bývalý útočník, kapitán a dlouholetá opora Českých Budějovic): Všichni, tzn. město, Budvar i Mountfield věděli, o co jde. Akorát veřejnost a fanoušci pořád doufali, že extraliga v Budějovicích zůstane, protože si díky tradici a historii klubu nikdo nedokázal představit, že by tady ten hokej nebyl. Je mi z toho smutno, že k tomu došlo, protože se v žádném tradičním klubu tohle nestalo. Teď se člověk zamýšlí, co to bude stát práce, aby se klub s názvem České Budějovice dostal zpátky do extraligy.

reklama