reklama

Pražská Sparta by mohla hrát ruskou KHL

Charouz byl automobilovým závodníkem, teď už jen sleduje, jak v jeho stopách jde jeho syn Jan, pokud jde o rychlá kola. Je však především majitelem hokejové Sparty. Charouz byl automobilovým závodníkem, teď už jen sleduje, jak v jeho stopách jde jeho syn Jan, pokud jde o rychlá kola. Je však především majitelem hokejové Sparty. autor: A1GP
Rozhovor s majitelem Sparty Antonínem Charouzem

Praha - Hokejová Sparta se po letech dostala, kam by ráda patřila trvale: na špičku extraligy. Její majitel Antonín Charouz ale v rozhovoru pro Aktuálně.cz připustil, že by jeho klub mohl za určitých podmínek hrát třeba KHL. V tomto interview vysvětluje svůj nesouhlas s uzavíráním extraligy, ale také popisuje, jak momentální hokejové pnutí ovlivňuje jeho byznys, a vrací se k prvním kontaktům svého syna Jana se světem F1.

Jste majitelem Sparty, která nyní vede extraligu. Co se stalo, co je jinak než v minulých letech, kdy Sparta třeba ani nepostoupila do play-off?

Stalo se hodně věcí, které nejsou vidět. Loni do chodu týmu mluvilo hodně lidí, letos ne. A zásadní je, že přišel trenér Jandač.

Ale musím říct, co říkám vždycky. Loni v září novináři tipovali Spartu na mistra ligy a po dvou měsících, kdy se nedařilo, ji všichni odepisovali a Petr Bříza (generální manažer Sparty - pozn. red.) byl na odpis. Ferrari čekalo na titul v F1 dvacet let, New York Rangers stejně dlouho na postup do Stanley Cupu. Je to prostě jenom sport.

Sparta je ráda, že má Petra Břízu a trenéra a sportovního manažera pana Jandače.

Divíte se tomu, že každý chce od Sparty titul? Sám klub si tuhle pověst pěstuje, znáte přece slogan "My jsme Sparta"?

Znám. Ale u hokeje rozhodují i jiné věci. Třeba něco, čemu se říká vnitřní chemie týmu. Jak si hráči sednou, jak se daří třem čtyřem klíčovým hráčům. Ale opakuji, letošní největší zisk Sparty je její trenér. To je totální změna.

OBRAZEM Souboj o krále extraligy. Tak Sparta udolala Plzeň OBRAZEM Souboj o krále extraligy. Tak Sparta udolala Plzeň Prohlédněte zde

Vyhraje Sparta Prezidentský pohár?

Hmm (úsměv). Je to sport, do konce dlouhodobé části zbývá ještě čtyřicet dní.

A je pro vás velkou motivací vítězství v základní části extraligy?

Ne, tou je vítězství v play-off. Tím ale neříkám, že se budu zlobit, když vyhrajeme Prezidentský pohár.

Co se dá říct - vzhledem k tomu, jak Sparta hraje v základní části ligy - o jejích šancích na titul? Je play-off, jak často hokejisté říkají, opravdu úplně jiná soutěž?

Tým, který bude mezi prvními čtyřmi, má větší šanci získat titul. Z víc důvodů: třeba herní pohoda, ale hlavně to, že bude začínat série v play-off doma. A také doma bude hrát případné rozhodující zápasy. Ale v hokeji se může stát cokoliv - teoreticky vyhrát může i desátý tým. Vezměte si Slavii. Sotva stíhá play-off, ale nakonec to může dopadnout jako loni.

Slavii nemám rád, ale Růža...

To narážíte na to, že se Slavia dostala z předkola až do semifinále?

Ano. Jak nemám jako sparťan rád Slavii, musím uznat, že Růža (Vladimír Růžička, trenér Slavie - pozn. red.) je kouzelník. Mimochodem máme spolu kamarádský vztah. Nějak s tím vždycky zamíchá, vytáhne žolíka z rukávu. Něco vymyslí a Slavia jede. On má také jednu jasnou výhodu: je spolumajitel, generální manažer a trenér v jedné osobě. Má snazší roli, nikdo mu do toho nekecá.

Extraliga: Sparta - Plzeň (Alex Foster, Yorick Treille) Spartě se daří, vede tabulku dlouhodobé části. Foto: Erben Eduard

Ve Spartě to takhle nechodí? Majitel - tedy Vy - do toho kecá trenérovi nebo manažerovi?

Ne, to ne. Jandač a Bříza mají každý svou roli, a já také. Myslím, že u nás má trenér velké slovo. Má tisíciprocentní důvěru. Výsledky pak přijdou, třeba i finále play-off.

Když už jsme u finále play-off. Neuvažujete, že když se do něj dostanete, že byste ho hráli v O2 areně, v lepším prostředí, než máte v Holešovicích?

To nejde. V současné době nám v tom brání smlouva s městem (Praha je majitel haly, v níž Sparta hraje - pozn. red.). Umím si představit, jak by to šlo zařídit, ale nepředpokládám to.

Plány majitelů O2 areny

A pro příští sezónu nebo sezóny?

To samé. Záleží na smlouvě s městem. Naše aréna ale potřebuje zásadní rekonstrukci, pak budeme muset někde hrát. A O2 arena tady stojí a potřebuje nějaké naplnění. Její majitelé, pokud vím, mají konkrétní a velké záměry s hokejem, čili uvidíme.

Jaké záměry?

Podle mých informací záměry, které překračují rámec České republiky. To vše může v něco vykrystalizovat.

Vy tím bezesporu máte na mysli případný start nějakého českého týmu v KHL…

Ne, ne, to jsem neřekl, to jste řekl vy. V O2 areně se může hrát víc soutěží: Evropská liga, reprezentační turnaje, třeba i KHL.

Zeptám se přímo: Myslíte, že je reálné, aby KHL brzo pronikla do Prahy? Poprad se přestěhoval do Prahy…

Vůbec bych se tomu nedivil. Kdybych já byl majitel O2 areny, udělal bych pro to všechno. Chtěl bych, aby v aréně hrál ne jeden, ale dva týmy KHL. A k tomu třeba někdo z extraligy a dejme tomu ještě basketbalový tým. My jsme se hodně naučili od našich partnerů v Los Angeles Kings, od majitele pana Anschütze, který má po světě desítky takových hal, jako je O2 arena. Když taková hala nemá 340 akcí do roka, není to ono.

Čtěte o KHL:

Nemáte obavu, že kdyby se v Praze začala hrát KHL, že by to poškodilo extraligu, kde máte své zájmy? Že by třeba KHL "vyluxovala" sponzory?

No tak já nevím, jestli mám zájmy v extralize, jak říkáte. Podle současného dění jsme spíš nechtěné dítě (marketingová agentura BPA, které za rok končí smlouva s APK, patří Antonínu Charouzovi - pozn. red.). Jsme firma, která smlouvy plní, takže pokud jde o BPA, dodržíme, co máme, ať to dopadne s KHL jakkoliv. A pokud jde o Spartu, pak říkáme, že využijeme všechny ostatní možnosti, jaké se naskytnou. Je to sport a také obchod.

Počkejte, myslíte to tak, že kdyby Sparta dostala nabídku hrát KHL, že by ji vzala?

Sparta je sto let starý tradiční klub, slavná značka, je v Praze, tedy ve městě, kde stojí krásná hokejová hala, takže podmínky pro spolupráci tu jsou. Ale to jsme rozhodně ještě dost daleko, to už hodně předbíháme.

Platí ale, že kdyby jakýkoliv tým KHL začal hrát od příští sezóny v Praze, pro extraligu by to bylo značné oslabení?

Rozhodně ano. Totální. Víte, on je ještě jeden rozdíl - z pohledu sponzorů možná klíčový, v čem jsou KHL a extraliga jiné. V KHL se dodržují podmínky, u nás si klidně manažeři odhlasují, že se uzavře extraliga, aniž ví, co to znamená a jaké to bude mít důsledky - pro sponzory, dotace od státu, vztahy k městům atd. A to vše udělají ve chvíli, kdy drtivá většina fanoušků je proti uzavření soutěže. Šel byste třeba jako sponzor do soutěže, u které nevíte, jak se bude příští rok hrát? Těžko.

Sparta je s Libercem od počátku proti uzavření extraligy. Proč?

Nemůžu mluvit za Liberec. Ale Sparta právě kvůli důsledkům tohoto nepromyšleného kroku. Mám pocit, že nejen manažerům, ani některým majitelům klubů nedochází, co všechno by se změnilo, kdyby se z extraligy udělala vlastně taková obchodní společnost. Uzavřený byznys. Ale to je náš názor.

Čtěte také:

Dvě extraligy? I to může způsobit hokejová válka
Hokej v ohrožení. Svaz dostal výpověď od klubů
Liberecký šéf Jech rezignoval na funkci prezidenta APK

Vnímáte, že jste se stal - nejen BPA, ale Vy osobně - tím nechtěným dítětem, jak to sám nazýváte? Často je slyšet, že Charouze je třeba dostat z hokeje…

Vnímám to, a nemám s tím problém. Jen je divné, když namíříte někde z úkrytu pušku na někoho, kdo tady sedmnáct let cpe peníze do hokeje. Mně nevadí, když někdo přijde a řekne, že BPA nechce. Ale nesmysl je, když někdo slíbí, že dokáže do hokeje přivést 160 milionů korun ročně a zároveň uzavře ligu a vypoví smlouvu se svazem. To mi hlava nebere. Proto jsme dopředu avizovali, že do výběrového řízení na nového marketingového partnera pro hokej nejdeme. Je jasné proč: suma 160 milionů je nesmyslná, zadruhé se neví, jak bude soutěž příští rok vypadat, zatřetí kluby prodávají něco, co jim nepatří.

Kolik peněz ročně dává BPA do hokeje?

Tvrdím, že pokud chce někdo sehnat 160 milionů do hokeje, musí u sponzorů sehnat nejméně 200 milionů. Je tam nějaká vnitřní režie, je tam pochopitelně zisk marketingové agentury, jsou tam další náklady. Nikdo tenhle byznys nebude dělat bez zisku, jsou tam provize pro reklamní agentury, výroba reklam. Čili když jsme dávali 100 milionů, museli jsme sehnat také o desítku nebo desítky milionů víc. Navíc potřebujete bankovní záruku, upsat se k závazku na pět let, to jsme na částce kolem miliardy. To si neumím představit.

Je pravda, že se některé platby od BPA pro hokej opožďují?

Ano, ale nic zásadního, nic, co by nebylo běžné v normálním obchodním styku.

Vy obchodujete nejen s hokejovou reklamou, ale také s auty. Neničí vám to, co se děje kolem vás v hokeji, jiné obchody?

To je různé. I negativní reklama je velká reklama. I v době mojí nejhorší kauzy IPB jsme pořád prodávali auta. Bál jsem že, že lidi přestanou chodit kupovat, ale nestalo se. A navíc: v této kauze jsme spíš vnímaní pozitivně. Čtu spíš názory, že jediná Sparta má rozum, pokud jde o uzavření extraligy, kterou si většina fanoušků nepřeje.

Negativní je, že sponzorům tato situace nevyhovuje. Oni potřebují, aby hokej fungoval, aby se nedebatovalo tak, jak se debatuje. Mrzí mne, že po 15 letech, kdy jsme dávali do kupy český hokej jako produkt, tak se děje toto. Vezměte si objektivně, kdo má výsledky jako hokej? Určitě tenis, ale nikdo jiný.

Dají se dopady, o kterých mluvíte, popsat v číslech?

Ano. Je krize, ale třeba prodeje fordů jdou nahoru. Jen pražská prodejna prodala 801 aut jen za prosinec, což byl náš rekord, který nemá ani v Evropě obdoby. Díky zákazníkům. Pokud jde o reklamu, tam větší potíže jsme zaznamenali během první krize, tedy 2009, kdy partneři požadovali snížení sponzorských částek, to je bohužel neustálý jev.

Šance v F1

Váš syn jel loni v Brazílii poprvé během závodního víkendu ve voze F1. Odjel měřený trénink. Co bude dál? Jak daleko má do závodu?

Už v Brazílii jsme byli blízko tomu, aby jel závod. Nemohl jsem o tom příliš mluvit, ale bylo to tak. Bylo to padesát na padesát.

Co se stalo, že to nevyšlo?

Jan Charouz na 1. tréninku ve formuli 1 (HRT) Jan Charouz, loni poprvé naskočil do závodního víkendu F1. V Brazílii, při závěrečné Velké ceně celého ročníku. Foto: BPA

Někteří lidé cukli z dohod, které jsme měli. Ale jsem rád, že to Honza absolvoval. Dokázal si - i mně -, že na to má. Samozřejmě nemůžete srovnávat nejlepší týmy s týmem, za který nastoupil, ale pokud poměřujete souměřitelné, pak uspěl. Ano, byl poslední, ale jel srovnatelně s jezdci týmu Hispánia, měl podobný čas jako Luizi.

Kolik ten závodní víkend stál?

Honza je profesionálním jezdcem továrního týmu Lotus F1, takže to byla záležitost mezi jeho týmem a týmem Hispánia, včetně získání superlicence nebo oficiálních testů v Abú Dhabí, které hradil tým Lotus F1 (dříve Lotus Renault). Nás nestál vlastně nic.

Čtěte o F1:

Často slýchávám, že třeba peníze určené pro hokej používám pro mladého Charouze a pro Tomáše Engeho, ale to je nesmysl. Naopak, na těchto dvou vyděláváme. Není pravda, že dotujeme motorismus. Obecně to není pravda. BPA má několik projektů, ne vždy se to povede, ale snažíme se, aby všechny byly ziskové.

Jaká je pozice Jana Charouze v jeho týmu? Změnilo se něco účastí v Brazílii?

Ano, určitě, ale nemohu o tom ještě mluvit.

Týká se to nastávající sezóny?

Ano, ale nechtějte po mně podrobnosti, nelze je ještě říkat. Tým bude teprve dělat oficiální prezentaci a já nemohu porušit smluvní vztahy, které s ním máme.

Pro tento ročník F1 zbývá ale poslední volné místo pilota, právě u stáje Hispánia…

Jasně, ale to mohu říct, že pozice Honzy není taková, že by jel jako pilot seriálu F1. Tak to není. Zatím to tak není. Ale hlavně to neřeším já, to bude rozhodnutí Lotusu.

Pokud jde o HRT (Hispánia), nemyslím si, že to bude konkurenceschopný tým. Nevyvíjí vlastní auto, začínají úplně od nuly, to nebude snadné.

Je Honza lepším pilotem než Tomáš Enge, který už závod F1 kdysi jel?

Podle toho, v jakém autě a v jaké disciplíně. Kdyby si dnes Tomáš sedl do formule jedna, tak Honza bude rychlejší. Určitě v závodě. Tomáš by asi byl lepší v kvalifikaci, protože tam má Honza ještě problém. Naopak v závodech GT bude stoprocentně rychlejší Tomáš. Tady patří k nejlepším na světě.

Tomáš je vyzrálejší a Honza se má pořád co učit.

reklama