reklama

Deset tisíc kostiček a 200 hodin práce. Muzeum Lega představilo Haškův portrét

Dominik Hašek a jeho portrét z kostiček lega. Dominik Hašek a jeho portrét z kostiček lega. autor: ČTK
Portrét hokejisty Dominika Haška z přibližně 10 000 kostiček lega dnes představilo pražské Muzeum Lega. Podobizna slavného brankáře, který se akce také zúčastnil, se tak zařadila do sbírky zhruba tří tisíc exponátů, které si mohou návštěvníci muzea prohlédnout.

Portrét o rozměrech 120 na 130 centimetrů vytvořil majitel muzea Miloš Křeček, celkem strávil tvorbou obrazu asi 200 hodin. Dnes to řekl novinářům při odhalení Haškova portrétu.

Doma vystřihoval fotky, kouzlo kartiček poznal v NHL. Sbíral i Bowman, vzpomíná Hašek Doma vystřihoval fotky, kouzlo kartiček poznal v NHL. Sbíral i Bowman, vzpomíná Hašek Čtěte zde

"Přemýšlel jsem, o čí portrét doplnit pražskou expozici. Napadaly mne různé osobnosti, ale nakonec zvítězil Dominik, se kterým mne pojí navíc i přátelské vazby," řekl Křeček, který vlastnoručně sestavil většinu modelů v muzeu.

"Když mi pan Křeček nabídl, že udělá můj portrét z lega, tak jsem s tím souhlasil, je to pro mne velká čest a mám opravdu radost. Sestavení portrétu, mi na rozdíl od Miloše Křečka, nezabralo žádný čas," řekl Hašek.

Portrét tvořil Křeček podle Haškovy fotografie. "Je na to takový program, který musíte uzpůsobit, vypadá to jednoduše, ale je to složité," vysvětlil dnes ČTK Křeček. Sestavení modelu, který sériově nevyrábí firma Lego, není podle Křečka snadné. Stavba se musí pečlivě naplánovat dopředu, nakreslit, rozpracovat a vybrat vhodné kostičky stavebnice. "Zabralo to zhruba 100 hodin přípravy a 100 hodin čisté práce," dodal Křeček.

Všechny modely v muzeu jsou postavené bez pomoci lepidla a dají se tak znovu rozpojit. Křeček tvrdí, že největší sbírku exponátů z lega na světě. "Mám jich asi 9000, vystavených jich je asi 7000. V Guinessově knize rekordů je zápis Australana, který jich má asi 3500, řekl Křeček.

V ráji kartiček. Svatý grál jsou kousky s výstrojí, říká majitel tří tisícovek Hašků V ráji kartiček. Svatý grál jsou kousky s výstrojí, říká majitel tří tisícovek Hašků Prohlédněte zde

"V Guinessově knize však požadují, aby všechny exponáty byly na jednom místě k prohlédnutí, já je mám vystavené v pěti muzeích, protože se do jednoho nevejdou," uvedl. Kromě Prahy si mohou lidé jeho modely prohlédnout také v Kutné Hoře, Poděbradech, Jeseníku a ve Špindlerově Mlýně. Vedení muzea by chtělo představit portrét Dominika Haška i v těchto muzeích a udělat z něj tak putovní exponát.

Kromě Haškova portrétu mohou návštěvníci v pražském muzeu vidět například pět metrů dlouhý model Karlova mostu, Národní muzeum včetně sbírek, moskevský Chrám Vasila Blaženého nebo indický Tádž Mahal.

reklama