reklama

Před devíti lety podřízl rozhodčího, nyní má slovenský hokejista Ščurko nakročeno zpět do extraligy

Ladislav Ščurko Ladislav Ščurko autor: ČTK
Když v roce 2009 vyhrál Slovák Ladislav Ščurko extraligový titul s Košicemi, žil již s vědomím, že před rokem vraždil. Policie si pro něj však přišla až několik dní po mistrovských oslavách. Ve vězení strávil hokejový útočník pouze čtrnáct měsíců a nyní má možnost vrátit se zpět do nejvyšší soutěže na Slovensku.

Praha - Útočník Ladislav Ščurko patřil mezi velké naděje slovenského hokeje. V roce 2004 byl draftován Philadelphií Flyers. Tři roky strávil v zámoří, kde hrál juniorskou WHL. Následně se vrátil do Evropy, což se mu však stalo osudným.

Vražda tchyně, fotbálek s Krejčířem nebo i cela smrti. Jaké jsou osudy sportovců, kteří zabíjeli Vražda tchyně, fotbálek s Krejčířem nebo i cela smrti. Jaké jsou osudy sportovců, kteří zabíjeli Prohlédněte zde

V sezoně 2008/2009 bojoval tehdy dvaadvacetiletý Ščurko s Košicemi o extraligový titul. To ale již s vědomím, že spáchal vraždu. U sebe doma totiž nechal bydlet svého známého Marka Liptaje, jenž působil jako hokejový rozhodčí. Ovšem přátelství se změnilo v noční můru.

Liptaj měl Ščurka údajně vydírat tím, že prozradí detaily z jeho milostného života jeho přítelkyni Zuzaně. Navíc si vymyslel rakovinu. Vše došlo až tak daleko, že při hádce v autě hokejista zpanikařil a vytáhl na sudího nůž.

Rozhodčímu přeřízl tepnu na odpočívadle

"Nejdřív jsem ho jen trochu škrábnul na krku, jenže on ve vydírání pokračoval. Vystoupili jsme z auta a píchl jsem mu nůž do krku. Když si na zemi držel ránu, nožem jsem mu na levé straně krku přeřezal tepnu, aby vykrvácel. Nevím, co to do mě vjelo. Lituji toho," stojí ve výpovědi hráče.

Poté Ščurko naložil tělo do kufru svého auta a zahrabal jej u polní cesty na kraji lesa nedaleko Popradu. Policistům trvalo téměř rok, než ostatky osmadvacetiletého sudího nalezli. Ščurko mezitím dál válel za Košice, kterým v roce 2009 pomohl k extraligovému titulu.

Krátce po mistrovských oslavách si pro něj ale přišla kriminálka. Tehdy třiadvacetiletý Ščurko se ke svému činu přiznal a putoval do vazby. Proces se táhl téměř pět let. Nejprve jej soud odsoudil k osmi letům za mřížemi, pak ale své rozhodnutí po odvolání odsouzeného na základě psychiatrických a psychologických posudků přehodnotil. Vzhledem k tomu, že se hokejista dopustil svého činu ve stavu výrazné nepříčetnosti, byl trest snížen na pět let.

Nakonec byl Ščurko v prosinci roku 2015 na svoji žádost, kterou podal po odpykání tří čtvrtin trestu (včetně dvou a půl roční vazby), podmínečně propuštěn. Ve výkonu trestu tak strávil "jen" čtrnáct měsíců.

"V base jsem většinou četl a psal. Na trénink jsem neměl ani pomyšlení. Mohli jsme sledovat pouze večerní zprávy, takže jsem o hokeji na Slovensku neměl žádné informace," řekl Ščurko týden po svém propuštění deníku pluska.sk.

Hokej hrát nezapomněl

Netrvalo to dlouho a odchovanec Spišské Nové Vsi se vrátil k hokeji. Nejprve hrál za prvoligový Bardějov a o rok později již zářil v dresu Michalovců. Během sezony nasbíral pětapadesát kanadských bodů a stal se druhým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Slovenská extraliga přišla o tradiční klub. Martinu hrozí zánik, připustil rezignující šéf Slovenská extraliga přišla o tradiční klub. Martinu hrozí zánik, připustil rezignující šéf Čtěte zde

Tyto výkony jej posunuly do ambiciózní Detvy, která letos sahala po postupu do Tipsport Ligy, avšak sportovní cestou se jí to nakonec nepovedlo. Po odstupu tradičního klubu MHC Martin, který nedostal kvůli finančním problémům potřebnou licenci na nejvyšší slovenskou soutěž, svitla Detvě jako vítězi první ligy opět naděje a je žhavým kandidátem na doplnění extraligové desítky týmů.

Ladislav Ščurko, jenž podepsal s Detvou v červnu smlouvu, se tak může po devíti letech vrátit zpět mezi slovenskou elitu. V restartu kariéry jej podporuje i přítelkyně Zuzana, která mu vraždu rozhodčího odpustila.

"Nepřemýšlím, co bude. Život se totiž může během chvíle totálně změnit. Vážím si všech, kteří mi fandí i těch, kteří mi dali druhou šanci. Tomu, co bude v hokejové kariéře, nechávám volný průběh," přiznal Ščurko.

reklama