Zlín otočil zápas v Třinci a má mečbol. Brno odvrátilo vyřazení

Aktualizováno 10. 3. 2016 20:19
Třinec doma ve třetím zápase série přivítal Zlín. Hosté dokázali otočit utkání a k postupu jim chybí jediné vítězství. Brno rovněž ve třetím zápase série doma s Chomutovem odvrátilo vyřazení.
Zlínští se radují z veledůležitého vítězství.
Zlínští se radují z veledůležitého vítězství. | Foto: ČTK

Třinec - Série mezi Oceláři a Zlínem se přesunula za stavu 1:1 na zápasy do Slezska. Zlín vyhrál po prodloužení 3:2 a k postupu mu chybí jediné vítězství. Zápas hattrickém rozhodl zlínský Petr Holík.

Kometa doma s Chomutovem rovněž ve třetím zápase odvracela vyřazení. Brno nakonec zvládlo těžký zápas a po vítězství 3:2 v základní hrací době sérii minimálně do zítřka prodlužuje. Vítěznou branku zaznamenal Rastislav Špirko.

Zlín může rozhodnout už zítra

V úvodu duelu to vypadalo, že se nehraje o mečbol v sérii. Místo úzkostlivé defenzívy se útoky valily ze strany na stranu a už v páté minutě mohl otevřít skóre hrdina druhé bitvy Svačina, ale příklepem z mezikruží zasáhl Kašíkův hrudník. Zběsilé zahajovací tempo polevilo s faulem Adamského a Zlín první přesilu hned zužitkoval. Veselý ještě bekhendem neuspěl, ale pak Bukarts neuspěchal situaci dva na jednoho a v nejlepší vhodný moment vybídl křížnou přihrávkou Holíka k druhé trefě v předkole play off.

Hosté hájili nejtěsnější vedení 33 minut, pak však po oslabení nestačili dostřídat a vyčerpaný Urbanec nedokázal před brankou zpacifikovat Tybora, který koncem hole usměrnil do horního růžku Adamského přihrávku z křídla. Oceláři si před Kašíkem počínali důrazněji než soupeř a díky tomu otočili skóre. Stejně jako v úterý u toho byl havířovský pomocník Pechanec, který šťastnou tečí z brankoviště "propašoval" puk mezi Kašíkovými betony za čáru a přesunul tlak na soupeře.

Pak navíc Kašíkovi ujely nervy, zezadu do břicha seknul špičkou holí Rákose a s trestem na pět minut a do konce utkání musel přepustit místo Horčičkovi. Jenže když to s hosty vypadalo bledě, stačila jediná nepozornost Třince a Holík při hře čtyři na čtyři ze sóla překonal Hamerlíka.

Prodloužení netrvalo ani tři minuty. Aktivní Holík si našel odražený kotouč a z úhlu ho poslal do odkryté branky potřetí.

Kometa prodloužila sérii

V sestavě Komety chyběl oproti předešlému duelu obránce Kuboš a zraněný útočník Němec, místo nějž nastoupil Raška. Trenér Chomutova Růžička vsadil na osvědčenou sestavu, v níž chyběl pouze obránce Mrázek.

Piráti v úvodních dvou minutách několikrát vyzkoušeli brankáře Čiliaka. V dalším průběhu první třetiny se ale dostali pod tlak, k němuž Brňanům napomohli i dvě přesilovky. Navzdory převaze se domácí hokejisté jen s obtížemi dostávali do slibnějších střeleckých příležitosti.

Chomutovu se vyplatilo čekání na chybu soupeře. Ta přišla hned v úvodu druhé třetině, kdy Červenka založil rychlý protiútok a po Tomicově přihrávce pohotový Račuk snadno překonal Čiliaka. Po inkasovaném gólu začala Kometa viditelně uvadat a režii zápasu převzali důraznější a rychlejší Piráti.

Do hry vrátil Brňany kapitán týmu Čermák, jenž ve vlastním oslabení získal na obranné modré čáře kotouč a při sólovém úniku jej podrazil obránce Rutta. Nařízené trestné střílení Čermák proměnil. Srovnání skóre dodalo domácím hokejistům sílu. Do jejich hry se vrátila bojovnost i agresivita, zápolili pouze s přesností v koncovce.

Oboustranná nervozita gradovala v závěrečné třetině zvýšenou tvrdostí i šarvátkami. Výsledkem byly i dvě přesilovky pět na tři, které v rozmezí 53 sekund využili Hynek Zohorna a Špirko k získání dvoubrankového náskoku.

Po faulu brněnského Malce na Tejnora dostal Chomutov pětiminutovou výhody přesilové hry, ve které se mu však podařilo skórovat jen jednou. Po rychlém protiútoku snížil v 51. minutě Kaše. Necelé tři minuty před koncem ještě zkusil Chomutov hru bez brankáře, navzdory velkému tlaku už ale Brno jednobrankový náskok udrželo.

Předkolo play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Oceláři Třinec - PSG Zlín 2:3 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 33. Tybor (Adamský, Hrabal), 39. Pechanec (Svačina, Kanko) - 9. P. Holík (Bukarts, Žižka), 53. P. Holík (Kotvan, Bukarts), 63. P. Holík. Rozhodčí: Fraňo, Šír - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:5, navíc Kašík (Zlín) 5 minut a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 5136.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Galvas, Nosek, Jank, Slovák, M. Doudera - Kopecký, Plíhal, Dravecký - Kanko, Pechanec, Svačina - Rákos, Polanský, Adamský - Matuš, Kindl, Tybor. Trenéři: Dopita a Mucha.

Zlín: Kašík (53. Horčička) - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Urbanec, Řezníček - Bukarts, P. Holík, Říčka - Čachotský, Roman Vlach, Veselý - Okál, Cibák, Čech - D. Šťastný, Fořt, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Kometa Brno - Piráti Chomutov 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 28. Čermák z trestného střílení, 44. H. Zohorna (Špirko, Kováčik), 45. Špirko (Trška, H. Zohorna) - 21. Račuk (Tomica, Červenka), 51. Kaše (Kämpf). Rozhodčí: Lacina, Pešina - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:9, navíc Malec (Brno) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7414. Stav série: 1:2.

Brno: Čiliak - Kozák, T. Kaberle, Kováčik, Hanzlík, Trška, Malec - H. Zohorna, L. Čermák, Ostřížek - Špirko, J. Hruška, J. Káňa II - Dostálek, Raška, Dočekal - P. Mrázek, Koreis, Burian. Trenéři: Zábranský, Pešout a Pokorný.

Chomutov: Kristan - Rutta, Skinner, Valach, Tejnor (49. Šidlík), Harant, Pereťagin - Račuk, Červenka, Tomica - Hřebejk, V. Růžička, Vondrka - D. Květoň, Kämpf, Sklenář - Ölvecký, D. Kaše, Dušek. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.